Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Ceny masła są kosmiczne". Wakacyjne podwyżki cen żywności, nie ominęły Elbląga

02.08.2017, 07:00:32 Rozmiar tekstu: A A A
"Ceny masła są kosmiczne". Wakacyjne podwyżki cen żywności, nie ominęły Elbląga
Fot. Ryszard Biel

Kostka masła kosztuje teraz ponad 7 zł. To kosmiczna cena. Klienci przecierają oczy ze zdumienia, że tak podrożało, a to tylko jedna z wielu podwyżek – mówi pan Zbigniew, właściciel niewielkiego sklepu na ryneczku przy ul. Pestalozziego.

Właściciele sklepów i warzywniaków nie ukrywają, każdy wyjazd do hurtowni po towar to podwyżka ceny jakichś towarów. W ostatnim czasie klientów zaskoczyła podwyżka cen masła. Jeszcze niedawno kostka kosztowała około 4 złote, teraz musimy wydać 6 - 7 zł. W porównaniu z rokiem ubiegłym jego cena wzrosła o 70 procent. Eksperci przekonują, że to wynik dużego zainteresowaniai i jednocześnie małej produkcji, spowodowanej m.in. kilkoma latami niskich cen mleka i jego przetworów. Ta tendencja nie dotyczy jedynie Polski.

Wraz z wzrostem cen masła na rynku światowym również w Polsce ceny tego tłuszczu osiągają rekordowo wysokie poziomy. Za masło konfekcjonowane krajowi producenci uzyskiwali 23,18 zł/kg, to o 2 procent więcej niż w poprzednim notowaniu i o 11,5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed roku masło było droższe o 61–70 proc. Krajowa cena masła w blokach była o 10 proc. niższa od średniej unijnej ceny tego tłuszczu wynoszącej 5,77 EUR/kg

– informuje Agencja Rynku Rolnego.

Cały czas ceny żywności idą w górę. W tej chwili rzeczywiście najbardziej widać to w przypadku masła. Jego ceny są kosmiczne. Kostka masła kosztuje ponad 7 złotych. To z olejem jest najtańsze, kosztuje 5 zł 80 gr. Klienci widzą takie ceny i nie wierzą. Mówią, że kupią w Biedronce taniej, ale tam też już jest droższe

– dodaje pan Zbigniew.

Jednak nie tylko na maśle możemy się przejechać, jeśli chodzi o wydatki na żywność. 

Masło jest koszmarnie drogie, ale też i warzywa i owoce nie są wcale tak tanie, jak by się wydawało, że w sezonie być powinny

– mówi mieszkanka Elbląga.

Rzeczywiście za polskie truskawki, wiśnie czy czereśnie zapłacimy więcej niż za sprowadzane arbuzy, czy awokado sprzedawane w marketach. To przez przymrozki, które nawiedzały sady i plantacje wiosną.

To absurdalna sytuacja. Wakacje kojarzą mi się z truskawkami, sezonowymi owocami, które z reguły były tanie i jadło się je na kilogramy. Teraz człowiek zastanawia się, czy wziąć pół kilo czereśni, czy też starczy mu na kilogram, a i tak to nie są przecież nasze owoce

– przekonuje elblążanka.

W tym roku wszystko jest zwyczajnie drogie. Truskawki nie dość, że nie były najsmaczniejsze, to jeszcze ceny miały wysokie. W tej chwili jest ich jeszcze trochę, ale kosztują 15 zł za kg. Podobnie czereśnie, w tym sezonie praktycznie nie było naszych. Teraz mamy importowane po 26 zł za kg. To bardzo wysokie ceny. Kobiety przychodzą na zakupy i łapią się za głowy. W tym roku nie tylko nie można się najeść naszymi, sezonowymi owocami, ale też, jeśli ktoś nie ma swoich plonów z działki, nie ma co myśleć o przetworach. Kto będzie robił dżemy czy kompoty z wiśni, kiedy te kosztują 17 zł za kg

– przyznaje pani Patrycja, właścicielka warzywniaka.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w lipcu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. To minimalnie dobra wiadomość. Choć z drugiej strony, jak dodaje GUS, w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,7 proc.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ anonim
  Środa, 02.08

  Drodzy elblazanie nie kupować masła przez miesiącicenny spadną.Przerzucić się na smalec i na zdrowie wyjdzie taka jest moja propozycja.

 2. 2
  +15
  ~ ell
  Środa, 02.08

  dobra zmiana, pierwsze efekty ku zadowoleniu wyborców,

 3. 3
  +8
  ~ po co ja na nich głosowałem
  Środa, 02.08

  A idźcie wy w PiS....

 4. 4
  +2
  ~ j23
  Środa, 02.08

  wystarczy że paliwo poszło w góre ....... , a GUS to chyba podaje to co mu jedyna i słuszna partia nakazuje...... , bo jest to instytucja partyjna...... , a w rzeczywistości ceny poszły w górę o wiele więcej , jednakże będą karmić społeczeństwo tym co oni uważają za słuszne .......

 5. 5
  0
  ~ Ale jaja
  Środa, 02.08

  W PiSdu!!!

 6. 6
  +2
  ~ eeee tam
  Środa, 02.08

  Nie kupować rolnik hiena dostanie dopłaty za zniszczenia -susze mrozy opady ale i tak na swoje wyjść musi i cena 2-3-4 krotnie w gorę. Wolę arbuza niż czereśnie po 19-26zł

 7. 7
  0
  ~ DEBILE!
  Środa, 02.08

  Warzywa i owoce są droższe ponieważ wiosna była zimna i wegetacja roślin i drzew została zahamowana,a w niektórych rejonach kraju wręcz częściowo wymarzła!Ot lewackie spojrzenie na świat!!!

 8. 8
  +1
  ~ Nieznany
  Środa, 02.08

  Podwyżki cen żywności to jest wynik DOBREJ ZMIANY i ich PROGRAMU 500 + i tyle w temacie.

 9. 9
  +3
  ~ MądrzejszaNiżŁadniejsza
  Środa, 02.08

  Cena naszego masła poszła w górę ale ja osobiście kupuję finu i tu cena się nie zmieniła. Tak więc mi ta podwyżka nic nie robi. Niestety tragedią jest, że nasze owoce i warzywa wymarzły, nie ma co zwalać winy na partie polityczne bo aura chyba od nich najmniej zależy. Zawsze jak są klęski żywiołowe to w ślad za tym idą podwyżki produktów lub najzwyczajniej w świecie ich brak. Proponuje pochylić się bardziej nad miodem niż masłem. Zacznijmy dbać o naturę a nie tylko o portfel.

 10. 10
  +2
  ~ Marco Polo
  Środa, 02.08

  A ja kupiłem dzisiaj w Biedronce na Fromborskiej polskie truskawki duże o ładnym kolorze i smaku po 6.99 za kilogram.Co mnie jaskis sprzedawca z pod czołgu interesi.Wracając do paliwa .Top dzisiaj na stacji Orlenu płaciłem do swojej Megane II 1.9 DCI po 4 zł 14 gr za litr.A miało paliwo według opozycji być po 7 zł.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5052721500397