Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Ceny paliw na stacjach znów skoczą w górę? Rząd szykuje podwyżki opłaty paliwowej

11.07.2017, 16:00:43 Rozmiar tekstu: A A A
Ceny paliw na stacjach znów skoczą w górę? Rząd szykuje podwyżki opłaty paliwowej
Fot. Ryszard Biel

Wszystko na to wskazuje, że w najbliższym czasie kierowcy zapłacą więcej za tankowane na stacjach paliwo. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza podnieść opłatę paliwową o 20 groszy, a pozyskane w ten sposób środki chce przeznaczyć na remonty dróg lokalnych. Zapytani przez nas elbląscy kierowcy z krytyką odnoszą się do rządowych planów. - Skoro cena paliwa pójdzie w górę, to i żywność pójdzie w górę. Nastąpi reakcja łańcuchowa - przewiduje pan Ludwik z Elbląga. 

Przygotowany przez PiS projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych trafił już do Sejmu w zeszłym tygodniu. Przewiduje on zwiększenie cen paliw o 20 groszy na litrze, a dodając do tego podatek VAT o 25 groszy. Według wyliczeń pozyskane w ten sposób 6 miliardów złotych przekazane zostaną w połowie do Krajowego Funduszu Drogowego. Rząd chce dzięki temu wybudować polski odcinek drogi Via Carpatia, biegnącej od granicy z Litwą przez Białystok, Lublin, Rzeszów do granicy ze Słowacją, a dalej przez Węgry, Rumunię, Bułgarię do Grecji. Druga część zasilić ma nowo powstający Fundusz Dróg Samorządowych. To właśnie z niego finansowane mają być remonty dróg gminnych i powiatowych oraz mostów na drogach wojewódzkich. 

Obok podatku VAT i akcyzy, opłata paliwowa stanowi jedną z danin stanowiących o cenie paliwa.  Dla przykładu jeżeli chodzi o olej napędowy opłata paliwowa stanowi około 6% ceny, podatek VAT to kolejne 19%, a akcyza 26%. Z kolei cena netto paliwa w rafinerii to 45% ceny, jaką płacimy na stacjach. Co ciekawe marża stacji wynosi przy tym zaledwie 4%. Nie trudno więc policzyć, że ponad połowę ceny oleju napędowego jak i benzyny stanowią podatki.

Zdaniem ekspertów zwiększenie opłaty paliwowej nie tylko uderzy w kierowców, ale także w zwykłych obywateli. Wszystko za sprawą prognozowanych wzrostów cen towarów uzależnionych od transportu. Tego też obawiają się elbląscy kierowcy, których spotkaliśmy na jednej ze stacji paliw przy ul. Teatralnej. 

Kolejny wzrost cen paliw to nie jest dobry pomysł. Przyniesie on za sobą inne podwyżki. Skoro cena paliwa pójdzie w górę, to i żywność pójdzie w górę. Nastąpi reakcja łańcuchowa. Na drogach i paliwie opiera się przecież cały transport

- mówi pan Ludwik, który na co dzień rozwozi paczki kurierskie. 

Na podwyżkach paliwa się nie skończy, bo pewnie do tego zdrożeje jeszcze chleb, masło i inne produkty spożywcze. A jeżeli chodzi o remonty. to ja na te drogi płaciłam już nie raz i efektu tego nie widać

- mówi pani Halina, która tankowała na stacji swojego fiata. 

To bardzo niedobrze, że będą podwyżki. Jak chcą remontować drogi, to niech remontują, ale z innych pieniędzy. Jeśli już nawet ceny paliw pójdą w górę, to i tak pewnie się nie utrzymają zbyt długo na tym poziomie. Zazwyczaj jest tak, że po jakimś czasie znów spadają, więc ja aż tak bardzo się tego nie obawiam

- mówi pan Adam, który podróżuje zawodowo samochodem dostawczym po całym kraju. 


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ Dreptak
  Wtorek, 11.07

  pisuar = nałogowy kłamca; a kto nie tak dawno gwarantował niepodnoszenie podatków? niestety, mobilizacja oddziałów policji chroniących Kłamczyńskiego przez gniewem suwerena kosztuje, a kto za to płaci? pan płaci, pani płaci, płacimy wszyscy...

 2. 2
  +9
  ~ Tak tylko pytam
  Wtorek, 11.07

  Czyli droga w okolicach Jegłownika,Wiktorowa, Wikrowa, Karczowisk kiedy będzie zrobiona? Czy kasa pójdzie na inny "szcztny cel".?

 3. 3
  --24
  ~ Jaś Fasola
  Wtorek, 11.07

  Nie dość, że samochodami zanieczyszczają środowisko naturalne człowieka, to jeszcze nie chcą płacić na utrzymanie dróg. A na rynku kupują paczkę papierosów po 8 zł bez banderoli i nie mają skrupułów. To samo można powiedzieć o nie wystawianiu paragonów fiskalnych na rynku, u fryzjera i jeszcze w innych dziesiątkach miejscach. o usługach tz budowlanych już nie wspomnę. A wszystko chcą mieć za darmo od PiS. Obłudnicy

 4. 4
  +20
  ~ Nowoczesny
  Wtorek, 11.07

  Skomentuję to tak....złodzieje...złodzieje...złodzieje!!!

 5. 5
  +13
  ~ Rada
  Wtorek, 11.07

  Tym PiS strzela sobie w kolano Poparcie stracić i władze.

 6. 6
  --18
  ~ KRmS
  Wtorek, 11.07

  Najlepiej podatków nie płacic.Abonamentu RTV nie płacic.Paliwo 1 litr po 1zł.Wtedy by było gicio.Jeszcze zapomniałem zeby nie płacic za mieszkania i ogrzewanie.

 7. 7
  +18
  ~ Dreptak
  Wtorek, 11.07

  Jaś Fasola - bredzisz i tyle... Po pierwsze - podatek drogowy już dawno został wliczony w cenę paliwa, i jeśli rzeczywiście byłby przeznaczony na naprawę dróg a nie na finansowanie kordonów ZOMO chroniących towarzysza Jarkacza; po drugie to minister tego rządu twierdził, że niepotrzebna jest infrastruktura rowerowa, bo prawdziwy Wolak albo nie potrafi jeździć rowerem jak Kłamczyński, albo korzysta z niego maksymalnie dwa miesiące w roku; po trzecie - czy naprawdę wierzysz, że rzetelne płacenie podatków pokrywa się z przynależnością partyjną? wobec tego dlaczego zięć Kaczyńskiego czeka na proces w związku z wyłudzaniem podatku VAT i dotacji z PFRON...

 8. 8
  +4
  ~ ja
  Wtorek, 11.07

  A jansram na pis po nowoczesna i reszte skurwieli ktorzy zra, sraja w zlote kible, jezdza sluzbowymi limuzynami etc etc w szystko to z naszych podatkow!! I bez zadnej odpowiedzialnosci.

 9. 9
  --12
  ~ Czerwony
  Środa, 12.07

  Dobry pomysł. Będą nowe drogi. Idąc tym tropem można dużo zrobić. Jest podatek drogowy może być i mieszkaniowy. Ustawą nałożyć obowiązek na zarządców podniesienia czynszu o symboliczne 50zł przeznaczone do realizacji programu mieszkanie + dla mało zarabiających. Ludzie nie zbiednieją a mieszkania będą. Pieniędzy do wyjęcia z portfeli ludzi na realizację wszystkiego co się zamarzy jest ogrom. PiS jest kreatywny i potrafi to zrobić. Sypie pomysłami. Wybory wygra w cuglach. Solidarność społeczna jest najważniejsza i nikomu takie działania nie będą przeszkadzać.

 10. 10
  +7
  ~ buu
  Środa, 12.07

  Jaś Fasola za dużo nasłuchałeś się swojego mesjasza Jarka .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2041680812836