Czwartek, 25.07.2024, Imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Sadzili drzewa, bo „Polacy mają świadomość, że to ważna część naszego otoczenia”

21.03.2017, 16:00:47 Rozmiar tekstu: A A A
Sadzili drzewa, bo „Polacy mają świadomość, że to ważna część naszego otoczenia”
Fot. Ryszard Biel

Senator PO, Jerzy Wcisła zaprosił radnych, dyrektorów elbląskich instytucji oraz dziennikarzy do wspólnego sadzenia drzew, które odbyło się dziś, 21 marca, w parku przy ul. Mickiewicza (teren przy otwartej siłowni). - Chcemy w tym dniu, który jest Międzynarodowym Dniem Lasów, pokazać, że drzewa mają swoich przyjaciół i są także mile widziane w Elblągu – zaznaczył.

– Pomysł zrodziło życie, czyli agresywna polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec drzew. Minister Środowiska jest dzisiaj człowiekiem, który niszczy przyrodę – zaznaczył  Jerzy Wcisła. - Wiemy, co dzieje się w Puszczy Białowieskiej, która jest unikatowym rezerwatem w skali światowej i nie powinno być tam siekier, ani toporów, a one się tam pojawiają z wyraźnym podtekstem gospodarczym.

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody przewidują, że właściciele prywatnych posesji są zwolnieni z obowiązku uzyskania pozwolenia na wycinkę drzew.

To nie tylko błędna ustawa, ale ustawa przygotowana pod jakąś grupę, której zależało na tym, by wzbogacić wartość swoich działek wycinając z nich drzewa. Nam się to niepodobna. Polacy mają wkodowane w swoją świadomość, że drzewo to jest ważna część naszego otoczenia i warto o nią dbać

- zaznaczył senator PO.

Senator zwrócił się do Urzędu Miejskiego, by uzyskać pozwolenie na posadzenie drzew. - Miasto  wyznaczyło miejsce, które jest zgodne z planem zadrzewiania Elbląga. Wyznaczyli ilość i rodzaj drzewek, stąd sadzimy dziś 20 brzózek, które chcę podkreślić nie mają żadnego podtekstu. Taki rodzaj drzewek określiło Miasto – podkreślił Jerzy Wcisła.

Jak w Elblągu wygląda wycinka drzew? - Nie zanotowaliśmy drastycznych przypadków wycinania drzew. Były to pojedyncze sytuacje inspirowane przez właścicieli tych działek. To nie kwalifikuje się do tego, co my, jako Platforma, chcemy monitorować – dodał senator.  - Chcemy przeprowadzić badania, czy ustawa zezwalająca na wycinkę drzew nie służyła pewnym grupom lobbystycznym, a takie sygnały otrzymujemy.

Do jednej z wycinek doszło przy ul. Kwiatowej. - To zdarzyło się pod moimi oknami. Gdybym był na miejscu od razy bym reagował. W ramach porządkowania terenu przy Kumieli wycięto także kilka rosnących tam drzew – dodał Jerzy Wcisła. - Właścicielka tego terenu od lat mieszka poza granicami Polski. Na mój apel Władze Miasta poprosiły tę osobę o uporządkowanie terenu. Zrobiła to wykorzystując tę sytuację i od razu wycinając drzewa.

Co w przypadku, jeśli potwierdza się obawy polityków PO? - Dzisiaj nie ma sensu wychodzić z tym do sądu, bo sądy stają się coraz bardziej polityczne i nie wierzymy, by one sprawiedliwie oceniły te przypadki. Ale w momencie, gdy PiS straci władze poddamy to  badaniom prokuratorskim i będziemy osądzali. Jeśli się okaże, co bardzo prawdopodobne, że  to miało charakter lobbystyczny, to mam nadzieję, że posadzimy Minister Szyszkę za tę decyzję – zaznaczył senator.

Czy jest szansa, aby zostały wprowadzone kolejne zmiany w ustawie?

Nie mam wątpliwości, że presja społeczna działa na Rząd. Jestem przekonany, że Rząd nie boi się demonstracji w Warszawie, bo wie, że ich oddziaływanie nie jest tak silne tam, gdzie ludzie chodzą do urn, ale te wszystkie działania, które uderzają czy są odczuwalne przez mieszkańców takich miast jak Elbląg mają wpływ na to, co będzie robiła i jak daleko będą szli Rządzący. Nim ktoś przyłoży topór do drzewa to się dwa razy zastanowi, czy warto to robić

– podkreślił Jerzy Wcisła.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Galeria / Sadzenie drzewek ( zdjęć 16 )
Dodano: 2017-03-21 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ agent tomek
  Wtorek, 21.03

  Tylu urzędasów było na urlopie ?

 2. 2
  +26
  ~ BigBalbina
  Wtorek, 21.03

  Szare komórki posadzić należy, politycy ich potrzebują na gwałt. Pan Wcisła najlepszym przykładem!!!

 3. 3
  +18
  ~ TOMTOM
  Wtorek, 21.03

  To jest dowód na brak pomysłu. Trzeba się zastanowić po co jestem w polityce? Niedawno jeden specjalista od hapenningów źle skończył.

 4. 4
  +16
  ~ kakax
  Wtorek, 21.03

  Nic dodac nic ując.Identycznie jak za Komuny i to blisko byłego Komitetu KW PZPR.Ale im teskno.Ta jedna to by mogła w udach i w pasie schudnac chociaz z 90 centymetrów.

 5. 5
  +15
  ~ ciekawski
  Wtorek, 21.03

  a missan to miał w tym dniu urlop cy urwał się z pracy ??????

 6. 6
  +17
  ~ Janusz
  Wtorek, 21.03

  Ja u siebie na działce też posadzę, tyle że bez fleszy. Jak będą za duże to mogą się spotkać z siekierą , i też bez fleszy. Moja ziemia ,moje drzewa i moja decyzja. Panie Wcisła a posadz pan drzewa na swojej ziemi !!! Od mojej ziemi i moich drzew WARA>!!!!!

 7. 7
  +14
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 21.03

  te celebryta i spółka a pozwolenie właściciela terenu było na posadzenie drzewek?!

 8. 8
  +11
  ~ Alergik
  Wtorek, 21.03

  Z wyborem brzóz to nie trafiliście. Akurat te drzewa mają bardzo silny alergen. Podziękują Wam alergicy, że będą musieli omijać park szerokim łukiem na wiosnę.

 9. 9
  +8
  ~ ccc
  Środa, 22.03

  Tradycyjnie wszystko sprowadzone do błazenady

 10. 10
  +13
  ~ Jacek Boki
  Środa, 22.03

  Szkoda, że pan Wcisła nie był taki uczulony na wycinanie drzew, gdy prezydentem Elbląga był jego kumpel Grzesiu Nowaczyk, który kazał wyciąć w pień sześć zabytkowych drzew przy ulicy Saperów 11. Drzewa zostały zasadzone jeszcze przed pierwszą wojną światową. Przetrwały cesarza Wilhelma,, pierwszą wojnę, Hitlera, Stalina i drugą wojnę. Przetrwały cały okres komuny. Nie przetrwały rządów Tuska, PO i bydlaków z tej ferajny rządzących w Elblągu. Gdzie był pan Wcisła, gdy w czasie remontu drogi do Kadyn, Suchacza w kierunku Elbląga za kadencji ich rządów wycięto w pień na tej trasie kilkanaście milionów drzew, nie pytając nikogo o zgodę. Gdzie był wtedy Jurek motorówka ze swoim sadzeniem drzew???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3605489730835