Czwartek, 24.06.2021, Imieniny: Wanda, Józef, Albin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rocznica zdobycia Elbląga bez przemówień, wojska i... mieszkańców

10.02.2016, 16:08:16 Rozmiar tekstu: A A A
 Rocznica zdobycia Elbląga bez przemówień, wojska i... mieszkańców
Fot.Ryszard Biel
Kilka minut trwało dziś (10.02.) upamiętnienie rocznicy zdobycia naszego miasta. Od 1772 r. Elbląg był we władaniu Prus. Dokładnie 71 lat temu został on wyzwolony przez Armię Radziecką. Jak upamiętniliśmy tę rocznicę?
 
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego wystosowało do elbląskich mediów komunikat zapraszający elblążan, by 10 lutego, między 14.00 a 15.00, składali kwiaty i znicze pod Pomnikiem Armii Radzieckiej, przy ul. Agrykola.  
 
Niestety 71. rocznica zdobycia Elbląga nie wzbudziła wielkiego zainteresowania. O wyznaczonej porze pod pomnikiem zjawił się jedynie wiceprezydent Janusz Nowak, pracownik Biura Prasowego UM Łukasz Mierzejewski oraz elblążanin dr Michał Glock. 
 
W tym roku zabrakło obecności wojska, przedstawicieli Rady Miasta i... mieszkańców. 
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 19

%10.5 %89.5


Galeria / Rocznica zdobycia Elbląga ( zdjęć 12 )
Dodano: 2016-02-10 | Fot.Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (44)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ Polak
  Środa, 10.02

  Co za brednie - o jakim wy tu wyzwoleniu piszecie JAK Z JEDNEJ OKUPACJI PRZESZLIŚMY W DRUGĄ I TO JESZCZE DŁUŻSZĄ - bardzo dobrze, że Polacy olali zdRadzieckie obchody - dziwią się temu (i ubolewają pisząc "niestety") tylko ci, co ewentualnych "zielonych ludzików" ze wschodu (jak na Ukrainie) witali by kwiatami i wódką.

 2. 2
  +5
  ~ hsk
  Środa, 10.02

  I bardzo dobrze!

 3. 3
  +15
  ~ oburzony
  Środa, 10.02

  Wyzwolony?

 4. 4
  +20
  ~ Historyk
  Środa, 10.02

  1. Po pierwsze jaki wyzwolony? Jak można wyzwolić miasto, w którym od pokoleń mieszkała inna nacja? 2. To wyzwolenie wyglądało tak, że Rusek ciskał artylerią po 700 letniej starówce, a omijał zakłady przemysłowe, żeby je rozkraść. Dlaczego w takim razie czcimy tych, którzy zniszczyli nasze miasto? 3. Są tacy to mówią, że poległym należy się pamięć bez względu na wszystko. W takim razie pytam się - czemu nie postawić pomnika dla żołnierzy broniących miasta? :) 4. Jak Rusek szedł to palił, kradł i gwałcił pod płaszczykiem zemsty na Hitlerze. Problem w tym, że oni zawsze znajdą jakiś powód. Tak ja kw 1939 r., gdy razem z Niemcami atakowali Polskę...

 5. 5
  +5
  ~ real
  Środa, 10.02

  Elbląg mimo wszystko wyzwolono od niemieckiego nazizmu i ubermenschostwa, które od samego poczatku zaboru miasta dało sie poznac, Niemiec był Panem, Polak nikim, chyba, że nauczył sie po niemiecku, wtedy zaczynali w nim widzieć nie zwierze a człowieka, Elblag pod niemieckim panowaniem stał sie z miasta hanzeatyckiego puskim kombinatem wojennym gdzie tłumiono wszystko co nie było niemieckie, wynaradawianie było normą, dzisiaj gdy Niemcy skomlą o powrót to wiedziec trzeba, że gdy tylko uzyskaja przewage, zostanienie obywatelami III sortu, zobaczcie jak traktują Polaków w Niemczech, popatrzcie jak sie gapia jak mówicie po polsku w Niemczech, ten naród jest skazony nazizmem i im dalej od nich tym lepiej,

 6. 6
  +3
  ~ o co biega?
  Środa, 10.02

  w 1772 roku został Elbląg nielegalnie, wbrew wszelkim normom prawa zrabowany przez Prusy, działające zresztą w zorganizowanej grupie przestepczej z Rosją i Austrią ( tez nakradli sobie całkiem sporo), a w 1945 roku po 173 latach administrowania nielegalnego, Elblag wrócił do Korony czyli do Polski, został wyzwolony od pruskiego złodzieja, nad czym wy sie ludziska zastanawiacie, złodziej nigdy nie powinien zostać właścicielem, szczególnie jak prócz złodziejstwa nabył jeszcze cech antyludzkich, a Niemcy w 1945 roku był państwem antyludzkim, kraina ludzi -morderców, oczywiście dzisiaj oni kłamią w zywe oczy opowiadając banialuki jacy to oni byli dobrzy i cudowni, ale kochani, patrzcie na owoce ich dobroci czyli łapanki, egzekucje i obozy zagłady, tego nie zrobiły krasnoludki,

 7. 7
  +1
  ~ Historyk
  Środa, 10.02

  ~ o co biega?: Chcesz powiedzieć, że historia Elbląga zaczyn się w 1772 r.? :)

 8. 8
  --5
  ~ do Historyk
  Środa, 10.02

  obrońcom złodziejstwa nie stawia się pomników chyba, że samemu jest się złodziejem i ich spadkobiercą, no ale w Elblagu takich pogrobowców nie ma za duzo, jak juz musisz postaw im pomnik w WC w muszli, z g....

 9. 9
  +13
  ~ Polak
  Środa, 10.02

  "a w 1945 roku po 173 latach administrowania nielegalnego, Elblag wrócił do Korony czyli do Polski" -o co biega- chłopie ale ty głupoty piszesz, coś tam gdzieś maznąłeś ale chyba książki historyczne ruskich autorów - już sam napisałeś o powrocie do Korony ale przecież własnie w 1945 roku NIE BYŁO POWROTU DO KORONY, przecież nikt inny jak własnie ruskie wymazali z naszego orzełka Koronę, co było symboliczne ale dokładnie odzwierciedlało do jakiej to "Polski" wrócił Elbląg - przecież nie było wtedy Polski w Koronie tylko komunistyczne PRL pod butem (satelitą) ruskich - szczególnie na początku więcej ruskich było we władzach niż polaków - do Korony, a wiec i do Polski Elbląg wrócił dopiero w 1989 roku, jak Polska odzyskała wolność(choc nie całą,bo przy okazji bolki nas zdradziły w Magdalence)

 10. 10
  --3
  ~ do Polak
  Środa, 10.02

  oczywiscie, że był orzeł w koronie, cały ten czas, na uchodzcie był cały czas orzeł w koronie, wrócił po 1989 roku do Polski i jest na zamku w Warszawie, do tej Korony wrócił Elblag, kompletnie nie rozumiem tego zamieszania w sprawie wyzwolenia Elblaga spod niemieckiego buciora złodziejskiego, ukradli w 1772 roku i nielegalnie jak złodzieje żyli na cudzym, przyzwyczaili się, ale nie ma lekko, złodziej zawsze w cywilizowanym świecie musi oddać kradzione i oni oddali w 1945 roku, a teraz płacz i lamenty, trzeba było nie kraść w 1772 roku nie byłoby teraz płaczy, kradziez nie popłaca, tego się Niemcy musza w końcu nauczyć,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.