Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Po housbootach pojawią się u nas domy na wodzie?

28.12.2014, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Po housbootach pojawią się u nas domy na wodzie?
źródło: www.portalsamorzadowy.pl
21 maja br. dotarły do Elbląga pierwsze hausbooty. Te bardzo popularne w zachodniej Europie „domki kempingowe na łodziach motorowych” od tegorocznego sezonu żeglarskiego pływają po rzekach Pętli Żuławskiej i Kanale Elbląskim. Tymczasem, jak podaje Portal Samorządowy, oferta turystyczna Mazur poszerza się. Po luksusowych houseboatach jedna z mazurskich stoczni rozpoczęła budowę domów, które będą ustawiane na wodzie. 

Housbooty, które sprowadzono w tym roku do Elbląga należą do firmy Kuhnle Tours, która produkuje takie łodzie i czarteruje w kilku krajach europejskich. Do Elbląga trafiły dwie łodzie Kormoran: 4-osobowy Peene i 7-osobowy Christian, które szybko wyruszyły w swoje pierwsze rejsy po wodach Kanału Elbląskiego i Pętli Żuławskiej.

Tymczasem, jak podaje Portal Samorządowy, w przyszłym roku oferta turystyczna dla wodniaków wypoczywających na Mazurach, poszerzy się - Jedna z mazurskich stoczni rozpoczęła budowę domów, które będą ustawiane na wodzie (…) Pierwsze pływające domy będzie można oglądać w maju. Budynki, które będą mogły być zacumowane przy pomostach oraz w dowolnym miejscu na nadbrzeżu w całości są budowane w stoczni w Olecku według autorskiego pomysłu - podaje serwis.

Co ciekawe koszt domu na wodzie jest mniejszy, niż budowa tradycyjnego domu. Prototypy pływających domów, które powstają w mazurskiej stoczni produkowane są w dwóch rozmiarach: większym (11,5 m długości i 3,9 m szerokości), który będzie miał dwa trzyosobowe pokoje z łazienkami, a między pokojami znajdzie się nowoczesna wyspowa kuchnia (wspólna dla obu pokoi) i w mniejszym - długości 8,6 m i 3,9 m szerokości, który  będzie przeznaczony dla jednej rodziny.

Domy na wodzie, choć będą wyposażone w silnik i będą mogły pływać, w pierwszej kolejności będą przeznaczone do mieszkania: w swoich pływakach będą miały zgromadzony zapas wody, będą też wyposażone w generatory prądu. Ważnym elementem ma tu być także duży zbiornik na nieczystości skonstruowany tak, by nie można ich było wylewać do jezior.

Jak podaje Portal Samorządowy, ws. zakupu pływających domów, przeprowadzono już pierwsze rozmowy z samorządem Giżycka, który jednak nie był zainteresowany wyłożeniem pieniędzy na taką inwestycję. Elbląg bardzo mocno lobbuje na rzecz prężnie działającej i rozwijającej się w ekspresowym tempie Pętli Żuławskiej. Może po sukcesie sprowadzenia do naszego miasta housbootów, lokalny samorząd przychylnym okiem spojrzy teraz na zakup domów na wodzie?
 
opr. AS
 
 

 

Oceń tekst:

Ocen: 10

%70.0 %30.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Jacoby
  Niedziela, 28.12

  Krok naprzod w dobra strone w wykorzystaniu wodnego polozenia Elblaga. Tak trzymac.

 2. 2
  +2
  ~ kromeczka
  Niedziela, 28.12

  bardzo interesujac , moze cos blizej na ten temat: np. gdzie mozna wypozyczyc, ile kosztuje taka przygoda, i po jakich wodach moze plywac taki Hausboot no i oczywiscie najwazniejsze - jakie i czy nalezy mniec jakies uprawnienia do kierowania takim hmmm, pojazdem?

 3. 3
  +1
  ~ mis
  Niedziela, 28.12

  A ktos widzial te domy na wodzie w Elblagu, bo nikt z moich znajomych ani ja ich jakos nie bylismy w stanie spostrzec. Moze ktoś powie gdzie zacumowały, by je mozna bylo ogladac

 4. 4
  +2
  ~ maruda.
  Niedziela, 28.12

  Ten wspaniały pomysł jest o tyle ciekawy , że nie wymaga zbyt wielu nakładów finansowych . Co nie oznacza , że jest tani . Na początek wystarczy jakaś woda i miejsce do cumowania . Na szczęście wody ci u nas dostatek . Ale , czy nie warto , by było , aby w pobliżu bulwaru zacumowały również jakieś barki mieszkalne . Były takie . Dziś podobne cumują na Tamizie i w holenderskich miastach znanych z licznych kanałów . Wszędzie tam , gdzie cumują nadają tym miejscom niepowtarzalny klimat i urok . Kolorytem i firaneczkami w bulajach Doskonale uzupełniają i wpasowują się w krajobraz rzeki . Pamiętającej dobrze takie widoki z lat przeszłych .A może połączyć widok barek z budową szklanych domów na wodzie , bo przecież jedno nie szkodzi drugiemu , a raczej wręcz przeciwnie .

 5. 5
  +2
  ~ okon77
  Niedziela, 28.12

  Chyba zalatuje tu jakaś reklama dla nikomu nie znanej stoczni buahhaaa z olecka szuwar,u nas już na kanale stoi w sezonie zacumowany taki pływający domek osoby prywatnej,a te do wypożyczenia są dostępne w jacht klubie,a tak poza tym co my mamy wspólnego z mazurami niech się pie.........rrrr........ddddd.llll...ęę i wała im do naszej pętli żuławskiej gdzie fundusze unijne dawało Województwo Pomorskie ,na nowe porty i mariny żeglarskie. ps .takie cuda są już dawno produkowane w pomorskim i exportowane do Holandii ,cenione za jakość i wytrzymałość ,a te wieśniaki z mazur niech sobie te kajako domki swoim wciskają.

 6. 6
  +4
  ~ Dlaczego
  Niedziela, 28.12

  Dlaczego ładuje się pieniądze w stocznie na mazurach a w Elblągu jest tyle wód i cą cisza a stocznia powinna tu być i produkować wszystko pływające.

 7. 7
  0
  ~ reklama
  Niedziela, 28.12

  nie ma co marudzić, bo gonimy dopiero mazury i potrzeba sporo promocji. Za kilka lat wszyscy skorzystają z ruchu turystycznego. A w Paryżu np to największy bajer mieszkać na Sekwanie zamiast w bloku. P.S. na Wielkich jeziorach mazurskich pływa 100 tys. łajb- to jest 300-400 tys turystów!!!!! a

 8. 8
  --3
  ~ marek elblaski
  Niedziela, 28.12

  Goowno mnie obchodzą wasze po-pier-dolo-ne mazury i ten wieśniacki ,warminski łolsztyn,ten artykuł wyraźnie wskazuje gdzie jest nasze miejsce-POMORZE.

 9. 9
  +4
  ~ feeerrr
  Poniedziałek, 29.12

  pewnie zaraz się będzie lansował na tym nierobek Wcisła.!!!

 10. 10
  +3
  ~ marek - szkoda , że elbląski
  Poniedziałek, 29.12

  Z taką " kulturą " i takim słownictwem możesz zapomnieć o tym , że ktokolwiek przyjmie takiego osobnika do woj. Pomorskiego .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3222019672394