Czwartek, 9.04.2020, Imieniny: Maria, Marceli, Dymitr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Hausbooty w Elblągu. Przy Radomskiej powstanie ich baza czarterowa

03.02.2014, 11:01:55 Rozmiar tekstu: A A A
Hausbooty w Elblągu. Przy Radomskiej powstanie ich baza czarterowa
fot. Kuhnle-Tours

Niemiecka firma Kuhnle-Tours z Meklemburgii, otworzy w Elblągu swoją bazę czarterową turystycznych łodzi motorowych. W kwietniu w elbląskim porcie pojawić się mają pierwsze cztery hausbooty. Korzystać z nich będą głównie zachodni turyści, którzy w sezonie letnim wypoczywać będą na Zalewie Wiślanym, szlakach wodnych Pętli Żuławskiej, Kanału Elbląskiego oraz Elbląskiego Węzła Wodnego.

Niemieckiego inwestora do zainwestowania w Elblągu i okolicach, skłoniła dobra infrastruktura wodniacka. Wspólne działania samorządów województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz lokalnych samorządowców, doprowadziły do powstania na Zalewie Wiślanym i w Delcie Wisły sieci nowoczesnych przystani. Na przestrzeni ostatnich 6-7 latach zmodernizowanych zostało w tym obszarze około 20 przystani wodniackich. Między innymi w ramach projektu Pętla Żuławska powstało dziesięć takich przystani, marin lub portów, np. w Elblągu, Krynicy Morskiej, Tolkmicku, Nowej Pasłęce, Białej Górze, Rybinie czy Osłonce. Poza tym w porozumieniu z pięcioma województwami powstała niemal kompletna sieć przystani wzdłuż międzynarodowej drogi wodnej E70, którą można popłynąć z Berlina do Elbląga.

- Te wszystkie działania spowodowały, że stworzono dobrą i przyjazną żeglarzom infrastrukturę turystyczną – mówi Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Prowadzona przez nas w Niemczech kampania promocyjna, przyniosła zainteresowanie inwestora zza zachodniej granicy. Jest to przedsiębiorca, który zajmuje się produkcją oraz wynajmem turystycznych łodzi motorowych tzw. hausbootów i chce u nas otworzyć swoją bazę czarterową.

Oferta raczej dla zamożniejszych

Inwestor – firma Kuhnle-Tours, posiada 160 takich łodzi rozlokowanych w różnych przystaniach i bazach: w Niemczech, Francji, Luksemburgu i Austrii, a od kilku lat także w Polsce - w Piaskach koło Rucianego Nida na Mazurach.

Firma została założona w 1981 roku w Stuttgarcie przez Haralda Kuhnle, jako agencja oferująca wypoczynek nad wodą i czarter łodzi. Po siedmiu latach centralę firmy przeniesiono do Rechlina nad Jezioro Müritz – będącego sercem Meklemburgii. Tam też mieści się firmowa stocznia, w której od 1997 r. produkowane są łodzie własnej marki typu Kormoran.

Głównymi klientami Kuhnle-Tours są zamożni obywatele krajów zachodniej Europy. Wynajęcie takiej łodzi to koszt średnio 3000 euro na tydzień.

Niemcy dostrzegli walory Elbląga i regionu

Właściciel firmy Harald Kunhle, kilkukrotnie gościł w Elblągu i okolicach. - Przyjechał do nas pod koniec lata ubiegłego roku, oglądał kilka razy wszystkie przystanie na Pętli Żuławskiej i Zalewie Wiślanym i zdecydował, że warto tu zainwestować i postawić swoje łodzie – mówi Jerzy Wcisła. - Na bazę czarterową hausbootów wyznaczył Elbląg, a konkretnie zmodernizowaną przystań Jachtklubu Elbląg przy ul. Radomskiej 29. Pierwsze cztery barki turystyczne mają się w niej pojawić już w kwietniu tego roku.

Oficjalne otwarcie bazy hausbootowej ma nastąpić 7 czerwca. Tego dnia do Elbląga zjadą się wodniacy i żeglarze z całej Polski, na organizowany przez Centrum Turystyki Wodnej PTTK rejs Pętlą Żuławską.

- Wodniakom proponować będziemy siedem tras podróży, które mogą rozpoczynać się w Elblągu i prowadzić na Zalew Wiślany a dalej nawet w strefę Obwodu Kaliningradzkiego lub w stronę przeciwną - na Kanał Elbląski. Pływać można także rzekami m.in. Wisłą, Nogatem i Szkarpawą aż do Gdańska – informuje dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.

Niemcy opanują szlaki wodne wokół Elbląga?

Oferta bazy czarterowej w Elblągu została zaprezentowana niemieckim klientom 20 stycznia na konferencji prasowej, podczas najważniejszych europejskich targów i pokazów związanych z turystyką wodną – Boot Düsseldorf 2014.

- Zainteresowanie Niemców ofertą bazy w Elblągu jest bardzo duże. Podczas konferencji w Düsseldorfie wypytywali wręcz o detale, które mogą mieć znaczenie dla indywidualnego turysty, jak: przejrzystość wody, liczba dni słonecznych, godziny otwarcia śluz – mówi Jerzy Wcisła, który podczas konferencji przedstawił walory naszego regionu. - Inwestor jest sam zaskoczony takim odzewem. Obiecuje, że jeśli przełoży się to na ilość klientów, to szybko, ponad dwukrotnie zwiększy ofertę łodzi w naszym mieście.

Czym są hausbooty?

Hausboot to inaczej barka turystyczna. Jest to rodzaj jachtu motorowego o mocy silnika do 75 kW i długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. W zależności od typu, w swoim wyglądzie nawiązują do dawnych barek transportowych lub do nowoczesnych jachtów motorowych. Mają długość od 9 do maksymalnie 15 metrów. Swoim wyposażeniem przypominają przyczepy kempingowe. Mają do 12 miejsc sypialnych – częściowo w kajutach, w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę lub łazienki z prysznicem i toaletą. W większości państw Unii Europejskiej (w tym w Polsce) do prowadzenia takiej barki turystycznej, nie jest potrzebne posiadanie stopnia żeglarskiego. Przed rozpoczęciem rejsu załoga przechodzi trwające około 3 godzin przeszkolenie.


Ares

Oceń tekst:

Ocen: 19

%73.7 %26.3


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ olo
  Poniedziałek, 03.02

  To dobra wiadomość dla Elbląga, powstaną nowe miejsca pracy, polacy może będą mogli sprzątać łódki, wynosić śmieci i otwierać furtkę niemcom.

 2. 2
  --6
  ~ troll
  Poniedziałek, 03.02

  olo ciebie chyba nie zatrudnią bo dla ludzi z Twoim wyksztalceniem nie ma pracy w naszym kraju

 3. 3
  +4
  ~ na ulicy mówią
  Poniedziałek, 03.02

  Ta przyjadą i będą się kąpać w bakteriach koli?

 4. 4
  --4
  ~ kapitan ośmironica
  Poniedziałek, 03.02

  będa też U-boty, 100 dni w zanużeniu to dla nich pestka

 5. 5
  --1
  ~ olo
  Poniedziałek, 03.02

  @troll-nie jeżdżę do Izraela.

 6. 6
  +6
  ~ sazan
  Poniedziałek, 03.02

  Całodobową ochronę niech Elbląg zorganizuje żeby póżniej wstydu nie było.

 7. 7
  +9
  ~ koleżanka
  Poniedziałek, 03.02

  Widać ,że Jurek działa - takich ludzi nam potrzeba

 8. 8
  +4
  ~ rojek
  Poniedziałek, 03.02

  SUPER WIADOMOŚĆ - BRAWO !

 9. 9
  --2
  ~ jasnowidz
  Poniedziałek, 03.02

  Wcisła wybuduje Haraldowi za unijne pienniądze mariny, Harald będzie tłukł kasę na krajanach. Autochtoni będą myć pokłady dostarczać tanie jedzenie i tani seks. Ja bym sprawdził czy pan Wcisła nie ma przypadkiem udziałów w tym interesie Haralda. Niepokojące wydają się szczególnie niewspólmierne wydatki na infrastrukturę żeglugową w stosunku do korzyści uzyskiwanych przez lokalne społeczności.

 10. 10
  +7
  ~ yataman
  Poniedziałek, 03.02

  niemiaszki tu przyplyna oproznic swoje zbiorniki z szambem i spłyna dalej. Sprawa priorytetowa jest oczyszczenie zalewu wislanego tak aby rozwijala sie wokol niego turystyka. Co ma taki turysta z przepieknych terenow kolo suchacza i kadyn skoro jak jest upal to nie mozna wejsc do wody bo jest syf? wlodarze regionu udaja ze nie widza tych ciekow z wekaliami podlaczonych do zalewu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.