Piątek, 19.04.2024, Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za 2,5 roku do lekarza zapiszemy się przez Internet. Czy elbląskie szpitale są na to gotowe?

11.11.2014, 07:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
Za 2,5 roku do lekarza zapiszemy się przez Internet. Czy elbląskie szpitale są na to gotowe?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Od 1 sierpnia 2016 roku w Polsce miał wejść w życie obowiązek korzystania wyłącznie z elektronicznej recepty. Tymczasem jednak przesunięto termin obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej do dnia 31 lipca 2017 r. Nie zmienia to jednak faktu, że już za 2,5 roku pacjenci będą mogli tworzyć internetowe konta, a także częściowo realizować recepty. Wszystko za pomocą internetowej platformy zdrowia, do której placówki medyczne w całej Polsce przygotowują się od lat. Czy elbląskie szpitale już przygotowują się do zmian?

W 2012 roku zrealizowano np. platformę rejestrową, której dopełnieniem jest platforma P1; to właśnie ona ma udostępnić szereg usług elektronicznych, jak e-recepta, elektroniczne skierowanie, zlecenie, zdarzenia medyczne czy internetowe konto pacjenta.

Tymczasem zapytaliśmy w trzech elbląskich szpitalach, jak przebiegają przygotowania do tego, aby medyczne systemy informatyczne wdrażane w placówkach zdrowotnych były kompatybilne z systemem Platforma P1?

W Szpitalu Miejskim, pod koniec kwietnia br. zakończono realizację projektu kompleksowej informatyzacji pt.: „E - pacjent - informatyzacja w zakresie kompleksowej obsługi pacjenta oraz wdrożenie  e-usług w SPSZOZ Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu” - Jego celem było stworzenie cyfrowego systemu informacji telemedycznej szpitala. Program w znacznej mierze bazuje na nowym sprzęcie informatycznym i sieci wewnątrzszpitalnej, dzięki czemu w formie elektronicznej można obecnie prowadzić m.in. pełną dokumentację medyczną - mówi Katarzyna Stasiak, Rzecznik Prasowy SPSZOZ Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu

Wdrożono usługi on-line przeznaczone dla pacjentów poradni i pracowni specjalistycznych, od momentu elektronicznej rejestracji, aż po odbiór wyników czy opisy badań. Usługi te dostępne są poprzez stronę internetową Szpitala - System posiada rozbudowane mechanizmy bezpieczeństwa i uwierzytelniania, zapewniające, że dane nie trafią w niepowołane ręce, a tajemnica lekarska zostanie zachowana. Zapewnia również możliwość elektronicznej odpowiedzi na zapytania wysyłane drogą elektroniczną - tłumaczy Katarzyna Stasiak. - Takie rozwiązania wprowadzają wiele udogodnień i usprawnień pracy szpitala, m.in. skrócenie czasu wypełniania dokumentacji medycznej związanej z hospitalizacją, umożliwienie natychmiastowego dostępu do pełnej informacji o stanie pacjenta i przebiegu jego leczenia, usprawnienie kontroli procesu leczenia.

Także dawny szpital wojskowy - obecnie Elbląski Szpital Specjalistyczny z Przychodnią w Elblągu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej czyni pierwsze przygotowania w tym zakresie - Jesteśmy na etapie realizacji procesu informatyzacji Szpitala, tzn. prowadzone są instruktaże wśród pracowników, którzy będą pracować w systemie. Zakończenie procesu informatyzacji Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego planujemy 31 stycznia 2015 roku, jednakże system i rozliczenia ruszą od 01 stycznia 2015 roku - mówi Małgorzata Adamowicz, Pełnomocnik ds Praw Pacjenta i Specjalista ds. Marketingu i Promocji Zdrowia w ESSzP.

Jak wskazuje Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu zmiana pierwotnego terminu prowadzenia dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej była konieczna, bo m.in. pozwoliła placówkom zdrowotnym wykorzystać ten czas na dostosowanie infrastruktury informatycznej, na zakup sprzętu i aplikacji wspierających procesy zachodzące w informatyzacji - Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu budował swoje systemy informatyczne od 2002r. Obecnie są to systemy przestarzałe, wymagają wielokierunkowych zmian. Aktualnie nie posiadamy jeszcze systemu kompatybilnego z systemem P1 - mówi dyrektor Gelert. - Po zakończeniu budowy Bloku Operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Centralnej Sterylizatorni, jednym z najważniejszych celów strategicznych na lata 2013 – 2017 stała się dla naszego szpitala realizacja zadania:„ Dostępność, rozbudowa, modernizacja i bezpieczeństwo infrastruktury informatycznej Szpitala”.

W rozbudowie informatyzacji szpitala, WSZ chce uwzględnić nie tylko powiązania z Platformą P1, ale także z innymi podmiotami medycznymi regionu: WSZ jest inicjatorem opracowania modelu platformy regionalnej, tworzonej dla świadczeniodawców w danym rejonie administracyjnym - Między innymi w tym celu, w naszym szpitalu zorganizowaliśmy 1 października br. konferencję pt. „Informatyzacja podmiotów leczniczych”, w której gościliśmy prelegentów z Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia, przedstawicieli firm informatycznych oraz placówek medycznych podległych samorządowi województwa - dodaje pani dyrektor. - Pod patronatem Pana Marszałka tworzona jest spośród informatyków, wśród których są także nasi pracownicy, grupa inicjatywna do opracowania stanowiska w sprawie modelu architektury bezpiecznego przechowywania dokumentacji medycznej. 

Elżbieta Gelert nie ukrywa, że  informatyzacja wymaga ogromnych nakładów - Nie jesteśmy w stanie pokryć wszystkich wydatków z własnych środków, w związku tym podejmujemy działania w celu pozyskania znaczących środków finansowych z programów unijnych - dodaje - Krok po kroku dążymy do dostosowania systemu informatycznego naszego szpitala do wymogów krajowych z pełną świadomością, że dążymy do usprawnienia naszej pracy i przepływu informacji, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie i życie pacjenta. 
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Realista
    Wtorek, 11.11

    Nie chce mi się nawet czytać tego artykułu. Chciałem tylko napisać, że ten nasz "szpital" to porażka (grzecznie mówiąc). Niczego się nie można dowiedzieć, lekarze cię odprawiają gdzie im wygodnie, czekasz miesiąc, a oni cię wysyłają na prześwietlenie, które masz za 6 miesięcy, później po 6 miesiącach znowu czekasz miesiąc żeby nic ci nie pomogli. Siedzą na ***ch i nic nie robią, biorą kasę i tyle z ich roboty. Nie pozdrawiam, niezadowolony Elblążanin, który był w tym ... ok "szpitalu" i 3 razy nie uzyskał żadnej pomocy, nie mówiąc już o chamstwie, braku empatii i bezduszności lekarzy.

  2. 2
    +5
    ~ Bolibok
    Wtorek, 11.11

    żeby chorować w tym zasranym kraju trzeba mieć końskie zdrowie, kupę wolnego czasu i srać pieniędzmi.

  3. 3
    +2
    ~ RI
    Wtorek, 11.11

    Oceniając tylko tytuł:zapiszę się przez internet ,lekarz tak samo mnie zbada,receptę i skierowanie do szpitala otrzymam przez internet,będę leczony w domu ..przez internet, sprawy swojego pogrzebu załatwię sam przez internet, kasę z NFZ na konto lekarza bądź szpitala też przeleją przez internet, to są te "zniknięte" kolejki wg ministra Arłukowicza ,trzeci świat coraz bliżej

  4. 4
    +1
    ~ Bolozt.
    Wtorek, 11.11

    Chory pomysł, chory system, chory kraj !

  5. 5
    +2
    ~ Oliwa
    Wtorek, 11.11

    Nic tylko wciąż kombinują jak tych biednych ludzi znowu wyr.chać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.195375919342