Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Miasto: Progów zwalniających na Starówce nie będzie. To nieuzasadnione generowanie kosztów

02.10.2014, 12:00:55 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto: Progów zwalniających na Starówce nie będzie. To nieuzasadnione generowanie kosztów
Fot. arch. redakcji

Co robić z kierowcami, którzy ignorują znaki informujące o staromiejskiej strefie, lekceważąc przepisy zachowania odpowiedniej prędkości? I czy sposobem na tych, którzy nie przestrzegają zasad w ruchu drogowym mogą być progi zwalniające ponownie wybudowane na ulicach elebląskiej starówki ?

Jak każda dzielnica, elbląskie Stare Miasto ma jednak swoje drugie, także niebezpieczne oblicze. Notorycznie bowiem kierowcy ignorują znaki informujące o staromiejskiej strefie, lekceważąc przepisy zachowania odpowiedniej prędkości.

O tych problemach, mieszkańcy starówki informowali prezydenta miasta Jerzego Wilka na jednym ze spotkań. Prezydent przyznaje, że te problemy nie są mu obce - Często bywam na starówce i widzę wymuszenia, jakich dopuszczają się kierujący; to wszystko zależy jednak od kultury jeżdżenia, nie da się tego problemu załatwić światłami, bo takich tu nie poustawiamy - przypomina Jerzy Wilk.

Pojawił się zatem pomysł, by na staromiejskie ulice, wzorem lat ubiegłym, zamontować progi zwalniające. W trakcie remontów obu mostów oraz przebudowy Bulwaru zostały one rozmontowane; od pomysłu ich ponownego montażu odstąpiono na prośbę kierowców pod warunkiem jednak, że będą oni przestrzegali obowiązujących tu zasad w ruchu drogowym. Tymczasem starówka znajduje się pod opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków, który m.in w tej kwestii będzie miał ostatnie słowo.

Jak się jednak okazuje, nie ma konieczności montowania w tym miejscu tzw. "leżących policjantów". Jak wskazują miejscy urzędnicy może tu pomóc odpowiedni monitoring kamer, których w mieście jest już ok. 30. W najbliższym czasie pracę ma rozpocząć także Centrum Monitoringu Miejskiego; jego pracownicy mają mieć swoją obserwacją po sześć kamer, z których na bieżąco będą mogli kontrolować sytuację w mieście.

Ze statystyk wynika także, że na starówce w ostatnich miesiącach jest bezpieczniej. Na powyższe miały wpłynąć wprowadzone strefy skrzyżowań równorzędnych, SPP i monitoring - Koszt budowy progu zwalniającego z kamienia (bo taki mógłby tylko zafunkcjonować na elbląskiej starówce - red.)  to wydatek ok. 10 tys. zł. Wobec poprawy bezpieczeństwa w tej strefie nieuzasadnione jest  więc generowanie dodatkowych kosztów - argumentuje Urząd Miejski.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ jjj
  Czwartek, 02.10

  moze w koncu zlikwiduja te progi na Beniowskiego!!!!! przeciez to jakas paranoja

 2. 2
  +2
  ~ piekarczykpan
  Czwartek, 02.10

  To norma, źe policja i ta / w ukryciu / straź miejska nie moźe dać sobie rady z kierowcami którzy nie potrafią jeździć ! Kiedyś to moźna było zobaczyć piesze patrole a teraz ?............

 3. 3
  +5
  ~ elblążanin/patriota
  Czwartek, 02.10

  W końcu normalna decyzja - kto i z jak ogromnaprędkościąjeździ po starówce na tych "kocich łbach" - jeśli na takiej jezdni jeździ za szybko nie obawiając sięo zawieszenie to i próg go nie zwolni... Przecież starowka jest najwolniejszą dzielnica w mieście! A za prób zwlaniający 10tyś. jak by wyrzucili to bym sięwkurzył, szczegolnie patrząc na to przez pryzmat tego, ze nie było 12tyś. na ponowne uruchomienie w wakacje kolei nadzalewowej - tak więc w końcu ktośw UM pomyślał racjonalnie.

 4. 4
  +5
  ~ jak długo
  Czwartek, 02.10

  Na Starówce stoją znaki a i tak kierowcy parkują i jadą tam gdzie nie można.Dziwne będąc w Gdańsku nie wiadomo skąd zjawia sie Straż Miejska na Starówce i ładuje kierowcom mandat za mandatem.A w Elblągu Przejeżdzają straznicy i głowe odwracają w drugą stronę co za brak działania.Póżniej mają pretensje że ich krytykujemy.

 5. 5
  +1
  ~ KIEROWCA zawodowy
  Czwartek, 02.10

  Nie dawno wTygodniku Motor była informacja, że PROGI ZWALNIAJACE DLA AUTOBUSÓW MIEJSKICH SĄ ZABRONIONE , A W NASZYM MIESCIE NADAL SĄ

 6. 6
  0
  ~ zofia
  Czwartek, 02.10

  przede wszystkim ul. św. Ducha powinna ,ponownie być dwukierunkową., a Stary Rynek przejezdny i z mozliwością parkowania , a od utrzymania porządku i kontroli przestrzegania przepisów jest Policja i Straż Miejska , a przez ich słabą pracę kierowcy nie powinni być karani progami i ograniczeniami ruchu na Starówce.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.