Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Celnicy przeszkoleni, port gotowy. I nadal czeka na odprawy fitosanitarne

12.09.2014, 07:00:19 Rozmiar tekstu: A A A
Celnicy przeszkoleni, port gotowy. I nadal czeka na odprawy fitosanitarne
Fot. arch. redakcji

Według zapewnień od sierpnia br. elbląski port miał bez przeszkód sprowadzać towary pochodzenia roślinnego, np. śrutę soi. Umożliwiła to zmiana ustawy o ochronie roślin, która zwalnia te produkty z obowiązku kontroli fitosanitarnych. Zapewnienia jednak swoją drogą, a rzeczywistość swoją. Na razie nasz rodzimy port nie sprowadził do Elbląga żadnych ładunków tego typu. Co jest tego przyczyną?

Od lat trwały starania o to, aby przez elbląski port można było masowo przewozić towary, także te pochodzenia roślinnego. Wiązało się to jednak z uzyskaniem pozwoleń na odprawy fitosanitarne. Powyższe wymagało m.in zmian wprowadzonych w dotychczas obowiązującej ustawie o ochronie roślin, a także wpisania w wykaz przejść granicznych elbląskiego portu jako przejścia właściwego, co do wprowadzania żywności czy innych produktów.

Wydawało się, że najważniejsze punkty zmian udało się szczęśliwie zakończyć. Po miesiącach starań, w lipcu br. rezolucja o zmianie ustawy  o ochronie roślin, która zwalnia z obowiązku kontroli fitosanitarnych towary pochodzenia roślinnego, które są sprowadzane do Polski, a jednocześnie wymagają świadectw fitosanitarnych, została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z vacatio legis, zmieniona ustawa miała wejść w życie w ciągu miesiąca; oznaczało to, że od sierpnia br. przez port elbląski miały być transportowane z importu produkty pochodzenia roślinnego, w bardzo znacznej ilości: świeże warzywa, ziarna zbóż - z wyjątkiem pszenicy, żyta i pszenżyta pochodzących z niektórych państw Ameryki Płn., Azji i Afryki - nie dotyczy to Federacji Rosyjskiej, prawie wszystkie rodzaje drzewa z drzew liściastych oraz świeże owoce (poza m.in. owocami cytrusowymi).

Mamy wrzesień, ale wspomnianych towarów w elbląskim porcie ani widu, ani słychu  - Ministerstwo bowiem nie ogłosiło jeszcze stosownego rozporządzenia - mówi Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu. - Jednak celnicy zostali już przeszkoleni odnośnie znajomości kodów towarów wymagających bądź nie wymagających tego typu kontroli fitosanitarnej. I nieoficjalnie te towary mogą być już do nas sprowadzane, a kontrole fitosanitarne  mogą się już odbywać w naszym porcie.

Teraz port czeka już tylko na oficjalne potwierdzenie ze strony ministerstwa - Również dwa tygodnie temu rozmawiałem z dyrektor ds. bezpieczeństwa żywności, odnośnie kontroli weterynaryjnych: rozporządzenia zostały poddane do dyskusji merytorycznym departamentom, m.in Głównego Lekarza Weterynarii oraz Instytutu Nasiennictwa i Ochrony Roślin - dodaje Arkadiusz Zgliński. -  Obydwa departamenty nie wniosły żadnych istotnych uwag, co do tych rozporządzeń, które teraz zostały odesłane do właściwego ministerstwa i przejdą swoją drogę legislacyjno-prawną, która jak nam wiadomo, krótka nie jest. Jeśli chodzi o kontrole fitosanitarne, to oczywiście może być tu sprowadzane i drewno i torf, jeśli chodzi o pasze, to kontrole weterynaryjne są jednak wymagane.

Czy zatem we wrześniu uda się już przewieźć pierwsze towary? - Myślę, że tak. Posiadam też informację, że jeden z naszych kontrahentów chce chociażby w najbliższym czasie sprowadzić do Elbląga torf - dodaje Arkadiusz Zgliński.

Port na plusie

Mimo trudnej sytuacji geopolitycznej, elbląski port i tak radzi sobie całkiem dobrze. Szacuje się, że do końca sierpnia przeładowano u nas ponad 242 tys. ton towarów. I to jeszcze nie koniec - Przed nami jeszcze trzy miesiące sezonu żeglugowego: szacujemy, że miesięcznie w porcie przeładowuje się ok 30 tys. ton towarów - mówi Arkadiusz Zgliński. - W tym roku przeładunek na pewno przekroczy 300 tys. ton towarów: to wynik lepszy niż w zeszłym roku, kiedy sezon zamknął się wynikiem 285,5 tys. ton.

W elbląskim porcie w dalszym ciągu strukturę przeładunku stanowią materiały budowlane eksportowane do portów Obwodu Kaliningradzkiego, a także cukier - W imporcie to nadal małe ilości węgla, soi i konstrukcje stalowe - dodaje dyrektor Zgliński. - Warto tez wspomnieć o tym, że niedawno jeden z operatorów terminali przeprowadził próbny transport szlakami śródlądowymi towarów zbożowych do Gdańska i do Gdyni. To wprawdzie nieco odrębna gałąź transportu, a nie braliśmy jej pod uwagę ze względu na ograniczone warunki nawigacyjne, ale myślimy, że jest to jakaś alternatywa dla sytuacji politycznej i gospodarczej, którą obecnie obserwujemy.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Arur
    Piątek, 12.09

    Warszawskie urzedasy na "wziatke" czekaja ? A moze do sadu ich i niech placa odszkodowania ! W USA taka sytuacja by nie przeszla !!!

  2. 2
    +4
    ~ piekarczykpan
    Piątek, 12.09

    Skoro tak jest to niech redakcja wyśle zapytanie do ministra.......... dlaczego to tak ku.....wa długo trwa ? Proszę równieź wysłać temat do tvn biznez..... Skoro władza miejska nic nie robi to moźe Wy Redakcjo ???

  3. 3
    +4
    ~ przypominam tylko
    Piątek, 12.09

    jak to ? tusk, gelert, wcisła, dziewałtowski-gwint ogłosili w zeszłym roku że już wszystko jest

  4. 4
    +2
    ~ wyszło szydło z ...
    Piątek, 12.09

    Teraz widzimy jak -PO -dba o Elbląg:przekopu nie chce ,odprawy fitosanitarne nie ,A TYLE OBIECALI I OBIECUJĄ.h***.

  5. 5
    +4
    ~ Stanley
    Piątek, 12.09

    Dziewałtowski tylko dużo obiecuje i nic z tego nie wynika.Pamiętamy o tym przed wyborami.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2219300270081