Piątek, 22.01.2021, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Baza pogotowia ratunkowego w Elblągu będzie na miarę XXI wieku. Co się w niej zmieni?

20.07.2014, 08:40:59 Rozmiar tekstu: A A A
Baza pogotowia ratunkowego w Elblągu będzie na miarę XXI wieku. Co się w niej zmieni?
fot. Adrian Sajko

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu od półtora roku wspólnie z Miejską Stacją Pogotowia Ratunkowego w Kaliningradzie realizuje projekt w ramach programu współpracy transgranicznej Litwa- Polska- Rosja. Podczas trwania programu zakupione zostały trzy nowoczesne wyposażone karetki, defibrylatory, fantomy oraz doposażono elbląską dyspozytornię i karetki w sprzęt do komunikacji cyfrowej z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Obecnie remontowana, przebudowywana i wyposażana w sprzęty i meble jest baza ratowników medycznych oraz sala konferencyjna w szpitalu.

Projekt wart ponad 2 mln euro realizowany jest przez WSZ w Elblągu i Miejską Stację Pogotowia w Kaliningradzie. Przedsięwzięcie zakłada poprawę efektywności funkcjonowania ratownictwa medycznego w obszarze transgranicznym, skrócenie czasu dotarcia do pacjenta oraz podwyższenie kwalifikacji służby ratownictwa medycznego.

Do tej pory przeszkolono już ponad 140 osób z Elbląga i Kaliningradu w zakresie europejskich standardów postępowania z pacjentem w stanie zagrożenia zdrowia lub życia oraz wdrożenia systemu teletransmisji EKG. Zakupiono trzy najnowocześniejsze dostępne na rynku medycznym karetki oraz defibrylatory, które dzięki transmisji danych przesyłają natychmiast informacje o pacjencie do szpitala, w którym lekarz decyduje, na jaki oddział przewieźć chorego. Ostatnim etapem projektu jest modernizacja i rozbudowa siedziby karetek oraz remont sali konferencyjnej.

Baza elbląskich ratowników medycznych znajduje się przy ul. Orzeszkowej 6.  Ostatni remont przeszła kilkanaście lat temu. Prace remontowe, które rozpoczęły się w połowie zeszłego roku są już w zaawansowanym etapie. Gruntowną metamorfozę przeszedł budynek garażowo- magazynowy, w którym stacjonują karetki. Wybudowano także wiatę, pod którą mogą parkować ambulanse. Zamontowany został szlaban na wjeździe oraz elektryczne bramy garażowe.          
                                                                       
 -W nowo oddanym i używanym już przez ratowników budynku znalazły się przede wszystkim pomieszczenia socjalne dla zespołów wyjazdowych ratownictwa medycznego. Obecnie prace są już praktycznie na ukończeniu- mówi Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego, Michał Missan.           

-Na dzień dzisiejszy prace remontowe wykonywane są jeszcze w dyspozytorni, w pokojach w których zespoły przygotowują się do wyjazdów- uzupełniają sprzęt. Ponadto zmodernizowane zostało całe zaplecze socjalne m.in. łazienki, szatnie, kuchnie. Budynek zostaje w tej samej kubaturze jednak w środku przed remontem było kilka pomieszczeń nieużywanych, które nie nadawały się do użytku. Po remoncie będziemy wykorzystywali wszystkie pomieszczenia- całą kubaturę budynku. Baza pogotowia ratunkowego po zakończeniu prac remontowych będzie jedną z najnowocześniejszych w Polsce a na pewno najnowocześniejszą i najlepiej wyposażoną w województwie warmińsko- mazurskim- dodaje Michał Missan.

Dokumentacja elektroniczna zastąpi papierową

Informatyzacja w dzisiejszych czasach, a przede wszystkim w ochronie zdrowia jest nieunikniona. Ratownictwo medyczne chce być przygotowane na tę okoliczność, dlatego już teraz zakupuje i wdraża nowy sprzęt teleinformatyczny, który skróci czas działania i ułatwi pracę ratownikom.

-Wszystkie karetki wyposażone są w m.in. terminale statusów, nawigację, drukarki, radiotelefony cyfrowe przewoźne i przenośne, lokalizatory GPS. Planujemy w najbliższym czasie zakup tabletów. Zespół nie będzie wpisywał historii choroby i informacji o pacjencie w kartę papierową, lecz bezpośrednio przez tablet do systemu. Będzie to bardzo duże ułatwienie, ponieważ po ustawowym wprowadzeniu dokumentacji elektronicznej skończy się „papierkowa praca”, a my dzięki tym zakupom będziemy na to przygotowani. Zakładamy, że wszystkie powyższe działania do końca 2014 roku skrócą czas dotarcia pacjenta o 10 % - mówi Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego, Michał Missan.

Nowa sala konferencyjna w szpitalu.

Oprócz prac remontowych wykonywanych przy Orzeszkowej 6 w szpitalu również prowadzone były prace polegające na modernizacji sali konferencyjnej. W sali odbywać się będą m.in. szkolenia dla ratowników medycznych oraz wewnętrzne spotkania pracowników.
- W ramach prac, które przeprowadziliśmy wiosną br. sala konferencyjna została gruntownie odnowiona. Zamontowana została ścianka mobilna, umożliwiająca bardziej efektywne wykorzystanie pomieszczenia poprzez możliwość prowadzenia dwóch spotkań równocześnie. Ponadto wstawione zostały dodatkowe drzwi, wymienione wykładziny podłogowe, okładziny ścian oraz instalacje wewnętrzne. Niebawem pomieszczenie wyposażone zostanie w nowe krzesła i stoły oraz w nowoczesny sprzęt audiowizualny m.in. tablicę multimedialną, interaktywną oraz w projektor i nagłośnienie- mówi Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu.

Projekt pt. "Rozwój nowoczesnych zespołów ratownictwa medycznego polegający na modernizacji infrastruktury, rozbudowie systemów wspomagania decyzji oraz podniesieniu jakości świadczeń medycznych w oparciu o współpracę transgraniczną” Całkowita wartość projektu to 2 188 386, 27 euro, z czego dofinansowanie projektu wyniosło 1 969 547, 64 euro oraz wkład własny Beneficjenta 218836,63euro.

 

Karol Bidziński

 

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 2 )


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ ciekawy
  Niedziela, 20.07

  dlaczego nasze ,pieniądze Unii Europejskiej wydawane są na kacapów ,wrogów imperialistów skoro oni nie należą do Unii pewnie Mekel do tego doprowadziła???

 2. 2
  +11
  ~ szansa
  Niedziela, 20.07

  Będzie wielkie świeto w Elblągu jak powróci z powrotem dyspozytornia karetek do naszego miasta.Wreszcie skończą sie problemy bo olsztyn nie nadaje się do pełnienia tej roli.A ile osób bedzie wdzięczne .OOOOOOOOOOOOOOOOOO.A za ten powrót i wszystko powinien zapłacić ten kto zlikwidował dyspozytornię.

 3. 3
  +3
  ~ berens
  Niedziela, 20.07

  rusyfikacja Elbląga!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, na badania będą nas wozić do Kaliningradu?!cz z naszych karetek będą korzystać nasi wschodni przyjaciele?!

 4. 4
  +2
  ~ Mark
  Poniedziałek, 21.07

  Nowoczesnosc to dobrze, ale i obsluga powinna posiadac niezbedna wiedze. Lata praktyki to nie wszystko.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1326990127563