Sobota, 3.12.2022, Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy grozi nam paraliż komunikacyjny?

01.11.2013, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy grozi nam paraliż komunikacyjny?
fot. arch. red.
Listopadowe święto, w przededniu którego stoimy, to czas zadumy i wspominania bliskich. Niestety wiąże się także z ogromnymi korkami na drogach, zmianami organizacji w ruchu i często – z przepełnionymi do granic możliwości autobusami. O powyższe problemy pytali w środę, 30 października, radni skupieni wokół Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych. Jak będzie wyglądał Elbląg na drogach przez dwa świąteczne dni i czy z tego powodu nie będzie nam groził komunikacyjny chaos na największych, miejskich arteriach?

Zarówno przed 1 jak i 2 listopada wzmocniono częstotliwość kursów linii autobusowych dotychczas obsługujących trasy biegnące na dwie elbląskie nekropolie  i w pobliże cmentarzy (8, 6, 31, 7, 9, 14, 15 i 11). Oprócz linii stałych, na trasy wyjadą także linie dodatkowe: A, B, C, H, 27 i 40, które swoje kursy rozpoczną 1 listopada. W tym dniu do obsługi pasażerów podróżujących na elbląskie nekropolie przewoźnicy skierowali aż 70 wozów, które będą kursowały od godz. 8-19.

Jednak nie tylko częstotliwość przejazdów, ale również stan techniczny naszych autobusów to w tych dniach szczególny problem – W zeszłym roku dochodziło do sytuacji, że przez wysoki podjazd w okolicach cmentarza Dębica, niektóre autobusy o wątpliwym stanie technicznym korkowały pewne odcinki trasy na kilkadziesiąt minut. Jak to wygląda w tym roku? – pytała radna Maria Kosecka. Dyrektor ZKM, Zbigniew Orzech wskazuje, że nikt nie da 100 proc. pewności, za każdy autobus - Tabor, który funkcjonuje w ramach naszych umów, jest w różnym stanie – mówi dyrektor Orzech. - Ja sobie zdaję sprawę z tego, że niektóre z nich nie powinny wyjeżdżać na trasy, a pod kątem bezpieczeństwa pojazdów zorganizowano spotkanie już 10 października, na którym także omawialiśmy powyższe kwestie. Ja liczę na to, że ewentualne zatory, w związku ze świetną współpracą z Policją, da się szybko rozwiązać - dodał

Na cmentarz z biletem, EKM, czy... za darmo?

Ciągle duży problem w okresie świąt 1 i 2 listopada stanowi sprzedaż biletów komunikacji miejskiej - W autobusach które jeżdżą na cmentarze w ogóle jest problem z dojściem do kasownika przez ich przepełnienie pasażerami – wskazywała radna Joanna Grykiel-Figelska, a radna Jolanta Janowska pytała o możliwość darmowego przejazdu komunikacją miejską w dniu 1 listopada. Ten ostatni jednak, to pomysł raczej na przyszły rok, chociaż może się okazać, że niektórzy elblążanie autobusami pojadą w tych dniach… za darmo. Bowiem na ten okres niektórzy przewoźnicy mogą sprowadzić dodatkowe wozy do obsługi dużej liczby pasażerów, które jednak mogą nie być wyposażone w system obsługi Elbląskiej Karty Miejskiej. Dlatego może się zdarzyć, że niektórzy posiadacze EKM za przejazd nie zapłacą - Osoby, które mają EKM mogą albo zakupić bilet u kierowcy, albo jeśli ma bilet już "wpisany" na kartę, pojechać bez opłaty – tłumaczy Zbigniew Orzech, dyrektor ZKM w Elblągu.

Sprzedaż biletów komunikacji miejskiej będzie się także odbywała w specjalnych dodatkowych punktach, umieszczonych przy cmentarzach.

Bilety rodzinne – udogodnienie, czy zwykły banał?

Przejazd tam i z powrotem, często kilkukrotnie komunikacją miejską w okresie świat, to duży wydatek szczególnie dla rodzin wielodzietnych. W związku z tym, że autobusy 1 i 2 listopada będą kursowały tak, jak w niedzielę, rodziny takie będą mogły zakupić tzw. bilety rodzinne, na których przejazd obowiązuje tylko w weekendy. Szkopuł jednak polega na tym, że będą one dostępne tylko u kierowcy – Czy nie wpłynie to na opóźnienia w kursowaniu? – pytał radny Robert Turlej. - Autobusy w tym dniu są ogromnie przepełnione, często trudno w nich nawet dostać się do kasowników. Wyobraźmy sobie więc taką sytuację, kiedy kilka lub może nawet kilkanaście osób będzie chciało u kierowcy kupić bilety. Czy nie spowoduje to niepotrzebnych zatorów? – dopytywał radny.

Na to pytanie ZKM nie znalazł odpowiedzi – Miejmy nadzieję, że to nie spowoduje wielkich zakłóceń w komunikacji. Mogę tylko powiedzieć, że sprzedaż biletu przez kierowcę czasowo nie jest duża – dodał Zbigniew Orzech.

Oczywiście kierowcy muszą się też liczyć ze zmianami w organizacji ruchu w tym czasie – Od 5 rano wychodzimy do służby – mówi Marek Osik, komendant elbląskiej Policji – Do pomocy mamy dodatkowych 50 funkcjonariuszy, współpracujemy także ze Strażą Pożarną, Strażą Miejską i Strażą Graniczną, mamy także pomoc w postaci wolontariatu klasy mundurowej – wymienia - Przypominamy przede wszystkim o tym, że już od środy 30 października od godz. 22, ul. Agrykola będzie wyłączona z ruchu drogowego, przez całą dobę 31 października, 1 i 2 listopada, aż dnia 3 listopada,  do godz. 18.

Paraliż komunikacyjny raczej nam nie grozi. Może jednak powyższe problemy, o których na Komisji dyskutowali radni, warto wziąć do gruntownych poprawek już w przyszłym roku?
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Paraliż komunikacyjny...
  Czwartek, 31.10

  ...od 1 stycznia 2014r. Elbląg bez autobusów. Tak wymodzili ten dyrektor "kasztan" z wszechwiedzącym na wszystkim sie znającym,tylko nie na komunikacji miejskiej-Góreckim. Po Elblągu jeździć beda tylko tramwaje.

 2. 2
  +5
  ~ anonim
  Czwartek, 31.10

  Ten dyrektor to człowiek wierzący - wierzy że będzie dobrze, ma nadzieję że się uda ale to przecież on za to funkcjonowanie komunikacji odpowiada i powinien mówić co zrobił, jakie działania podjął w konću za to pobiera pensję. Z tego co mówi wynika, że w E-gu nie będzie nigdy dobrej komunikacji miejskiej,

 3. 3
  +3
  ~ optymista
  Czwartek, 31.10

  Dobrze że takie tematy sa poruszane na komisjach problemowych ,uwagi radnych sa słuszne.Zyczę wszystkim odpowiedzialnym służbom jak najmniej problemów,a mieszkańcom spokojnych bezpiecznych swiąt

 4. 4
  +9
  ~ elblążanin
  Czwartek, 31.10

  Jak dyrektor ZKM może mówić że "Ja sobie zdaję sprawę z tego, że niektóre z nich nie powinny wyjeżdżać na trasy". Jeśli wie o takich żeczach to powinien nie dopuścić do takich sytuacji które moga zagrażać bezpieczeństwu pasażerów.

 5. 5
  +1
  ~ Ciekawski
  Czwartek, 31.10

  Ludzie, napiszcie proszę, jak dojść na Dębicę przez Bażantarnię, to nie będę pchał się tymi zdezolowanymi autobusami? Tylko oby to nie była "szkoła przeżycia" przez jakieś bagna :-)

 6. 6
  +4
  ~ obywatel EL
  Czwartek, 31.10

  "Miejmy nadzieję,........ – dodał Zbigniew Orzech." - nadzieja to matka wiadomo kogo. I idąc tym tropem to w końcu komu płacimy pensje ?!!

 7. 7
  +3
  ~ dnigga
  Czwartek, 31.10

  dziś jadąc do pracy słyszałam w radiu chyba największy absurd.."wybierając się na cmentarz lepiej skorzystajcie z komunikacji miejskiej. będzie szybciej, wygodniej i bezpieczniej".. szybciej-o ile uda nam się wejść do autobusu, to może i sie zgodze...ale z reszta?? wygodniej??ledwo mogąc oddychać, i bezpieczniej..a poźniej nie ma portfela, komórki itp. faktycznie bardzo trafiony przekaz, nei ma co!

 8. 8
  +5
  ~ ell
  Czwartek, 31.10

  Dojście przez Bażantarnie.Należy wejść na żółty szlak przy Górze Chrobrego i nim iść. Po około kilometrze jesteś przy Dębicy.

 9. 9
  +1
  ~ optymista
  Czwartek, 31.10

  ell - dzięki, spróbuję jutro

 10. 10
  +4
  ~ absurd
  Czwartek, 31.10

  Jutro tj.1.11.2013 i tak wszyscy pojadą za darmo ,kto dopcha się do kasownika.W tym dniu powinny jeżdzic przegubowce i zakaz wjazdu TAXI w rejon cmentarza.Już dziś dzień przed zaduszkami były korki by dojechać na Debicę i z Dębicy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94809508323669