Piątek, 26.02.2021, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dla ciągłego dialogu z drugim człowiekiem. Uroczystą galą rozpoczęto obchody XIII Dni Papieskich

12.10.2013, 09:00:01 Rozmiar tekstu: A A A
Dla ciągłego dialogu z drugim człowiekiem. Uroczystą galą rozpoczęto obchody XIII Dni Papieskich
fot. Joanna Pawluczuk
Uroczystą galą w Centrum Sportowo-Biznesowym, w piątek 11 października, rozpoczęły się tegoroczne, XIII Elbląskie Dni Papieskie. Obchody celebrowane są pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu” - Wszyscy wiemy, że Karol Wojtyła był mistrzem dialogu – mówił wczoraj, prowadzący galę ks. dr Piotr Maria Towarek. - Nie tylko w sensie teoretycznym. Jego pouczające słowa o tym zagadnieniu zyskiwały niezwykłą siłę oddziaływania i swoisty blask prawdziwości poprzez prezentowaną przez Papieża unikalną postawę w Jego kontakcie z drugim człowiekiem – dodał. Podczas wczorajszej uroczystości poznaliśmy także laureatów Elbląskiej Nagrody "TUUS", która została przyznana po raz siódmy i trafiła w tym roku do dr Teresy Wandy Król, pediatry i specjalisty rehabilitacji dziecięcej, uczestniczki wielu inicjatyw charytatywnych i dobroczynnych.

W myśli słów Papieża, błogosławionego Jana Pawła II, tegoroczne XIII Dni Papieskie przebiegają pod hasłem wspólnego dla wszystkich dialogu – Takiego właśnie dialogu, rozmowy, szacunku do drugiego człowieka, a także zachowania własnej prawdy i wiary w dyskusji możemy wciąż i musimy się uczyć od Jana Pawła II. Dlatego też i dzisiaj tutaj jesteśmy – tłumaczył wczoraj ks. dr Piotr Maria Towarek.

Podczas imprezy poznaliśmy także laureatów Elbląskiej Nagrody "Tuus", która została przyznana po raz siódmy - Nagroda „TUUS” przyznawana jest osobom, które zaangażowane są w dziedzictwo Jana Pawła II – tłumaczył ks. Towarek podczas uroczystości. – Nazwa „TUUS” zaczerpnięta została z zawołania papieża „Totus Tuus” i oznacza: „Cały twój”. Oznacza więc kogoś, kto potrafi umierać dla siebie samego i jest całkowicie nastawiony na pomoc innym. Wskazuje na kogoś, kto mówi na wzór Jana Pawła II: „Jestem Twój, do Twojej dyspozycji, pełen altruizmu i poświęcenia. Oddaję Ci siebie całkowicie”.

Te cechy przyświecają na co dzień osobom, które w tym roku nominowane zostały do elbląskiej nagrody „TUUS”. W gronie laureatów znaleźli się Teresa Wanda Król, pediatra i specjalista rehabilitacji dziecięcej zaangażowana także we współtworzenie Ośrodka Rehabilitacji dla dzieci i młodzieży, Teresa Miłoszewska, pracującą na co dzień w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” gdzie jest pełnomocnikiem dyrektora ds. osób niepełnosprawnych, pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowych Spotkań Artystycznych oraz ambasadorka ludzi niepełnosprawnych, Zuzanna Makowska, uczennica gimnazjum Szkół Pijarskich w Elblągu i wolontariuszka Hospicjum Elbląskiego, wolontariusze z Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych, aktywnie współpracujący z Hospicjum Elbląskim oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku i III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II.

Wysoka kapituła przyznała wyróżnienia III Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Pawła II oraz Teresie Miłoszowskiej. Główną nagrodę, elbląskiego „TUUSA” za rok 2013 otrzymała zaś dr Teresa Wanda Król, która nie ukrywała wczoraj wielkiego wzruszenia – Nigdy, w najśmielszych marzeniach, nie spodziewałam się nagrody za pracę dla Pana Boga. Ale ponieważ to się dzieje w Dzień Papieski, w dzień uroczystości dla Ojca Świętego, to w takim razie, tym bardziej się z tego cieszę – mówiła podczas gali nagrodzona.

Wczorajszą galę dwukrotnie uświetnił występ chóru Gospel Rain. Kilkunastoosobowy, świetnie brzmiący chór, stworzony przez utalentowanych wokalistów z całej Polski, zaśpiewał nie tylko pieśni kościelne, ale także swoje autorskie kawałki, stworzone z różnych muzycznych stylów.

Gospodarzami uroczystej gali XIII Dni Papieskich byli prezydent Elbląga Jerzy Wilk i Jego Ekscelencja, ksiądz biskup elbląski Jan Styrna.
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Gala XIII Dni Papieskich - 11.10.2013r. ( zdjęć 23 )
Dodano: 2013-10-11 | zdj. 1-4 oraz 15-16, fot. Aleksandra Szymańska, zdj. 5-14 oraz 17-23 fot. Joanna Pawluczuk
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ :(
  Sobota, 12.10

  beznadzieja...

 2. 2
  +5
  ~ Marta
  Sobota, 12.10

  dzięki za ten KOncert! szczególnie za zauważenie że są mlodzi ludzie, którzy robią to co robił Jan Paweł II. Dają siebie innym!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7777481079102