Czwartek, 25.02.2021, Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jarmark, warsztaty, inscenizacje… Święto chleba, dzień drugi

31.08.2013, 17:12:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jarmark, warsztaty, inscenizacje… Święto chleba, dzień drugi
fot. Monika Skowrońska
Mimo, iż po południu pogoda spłatała nam psikusa i zaskoczyła wszystkich pompą z nieba nadal tłumy elblążan i zagranicznych gości oblegają dziś (31 sierpnia), elbląską starówkę. Trwa drugi dzień VIII Elbląskiego Święta Chleba wraz z całą masą atrakcji zaproponowaną przez organizatorów dzisiejszej imprezy. 

Jak zwykle punktem kulminacyjnym Święta Chleba jest jarmark – I jak zawsze to strzał w dziesiątkę – mówi elblążanin – Masa wystawców, o wiele więcej bazarów i straganów, niż w zeszłym roku a przede wszystkim – mniej „chińszczyzny” w asortymencie, a tego w poprzednich latach było naprawdę dużo, na rzecz przepięknych wyrobów regionalnych. Tak trzymać – dodaje.
 
Nie można zapomnieć także o imprezach towarzyszących trzydniowemu świętu. Jedną z głównych atrakcji są na pewno warsztaty skupione wokół tzw. średniowiecznego miasteczka, gdzie m.in można było spróbować swoich sił w pieczeniu chleba, czy wybijaniu monet.
 
Pokręcić żarnami to niełatwa rzecz!
 
Stoisko, gdzie trwały warsztaty pieczenia chleba było dzisiaj oblegane przez małych amatorów sztuki piekarskiej. Na warsztatach można było np. zmielić mąkę na żarnach rotacyjnych i przekonać się, że nie była to praca łatwa i wymagała wiele wysiłku! – Rzeczywiście, żeby uzyskać taką grubo zmieloną mąkę trzeba się było kiedyś niemało natrudzić – mówi Paweł Szymański z pracowni Garncarstwo Etniczne w Kamionku Wielkim na Mazurach 
 
W efekcie końcowym własnej pracy można było spróbować – Ta zmielona mąka smakuje zupełnie inaczej niż ta, którą kupujemy w sklepach – mówiła dziś pani Aneta Gręźlik, która w warsztatach brała udział wraz z 8-letnią córką. -  Dziś chleb pieczemy w dwóch zrekonstruowanych piecach krzyżackie, taborowych – dodaje pan Paweł. -  Są to piece o niewielkiej wadze, gdzie chleb wypieka się w kloszach piekarniczych, w trybie ciągłym, a sam piec wyłożony jest liśćmi chrzanu.
 
Na warsztatach można było również  dowiedzieć się, jak przygotowuje się ciasto do wypieku chleba oraz podpytać o inne warianty jego pieczenia, np. w glinie, pod kloszem piekarniczym, w ognisku, czy między kamieniami.
 
Warsztaty od rana cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników Święta Chleba – Piec rozpaliliśmy o godz. 9 rano i cały czas pracuje – śmieje się pan Paweł. Sam wypiek trwa ok. 20 min i często goście odchodzą gdzieś dalej, ale potem wracają by posmakować efektów swojej pracy. 

Uderz w prasę i wybij monetę
 
W starożytności i w całym średniowieczu, a także w czasach nowożytnych stosowano ręczną technikę bicia monet za pomocą pary stempli menniczych - Średniowieczne cienkie monety o płaskim reliefie mogła bić jedna osoba trzymająca w lewej dłoni stempel górny, a w prawej młot. Głębszy relief wymagał kilku uderzeń młotem – opowiada Grzegorz Gacek z Karlina k. Zawiercia z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, który dzisiejsze warsztaty prowadził.
 
Każdy chętny mógł dziś wybić sobie monety miedzi lub mosiądzu za pomocą specjalnego młota – Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci, które same mogą młotkiem wybijać wzór na monecie – dodaje pan Grzegorz. – Zaś władze waszego miasta i organizatorzy tego pięknego święta zamówiły u mnie specjalną monetę z logo Święta Chleba i herbem Elbląga na rewersie – dodaje rzemieślnik.
 
Impreza trwa nadal. Wszystkich chętnych zapraszamy na elbląską starówkę. Przed nami jeszcze mnóstwo atrakcji: pokazy uzbrojenia, walk i szyków, warsztaty, inscenizacja założenia Elbląga i sądu nad czarownicą oraz koncert. Dziś zagra dla nas zespół INOROS.
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Święto Chleba - dzień drugi ( zdjęć 71 )
Dodano: 2013-08-31 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ SZCZERZE
  Sobota, 31.08

  BRAWO TVP Info ,jako jedyne przeprowadziło relacje z Elbląga i pokazywało swięto chleba.WSTYD TVP olsztyn-regionalne?????zapatrzeni w olsztyn i mazury i tamtejsze imprezy WSTYD!!! Jednak to prawda z olsztynem i mazurami nam czyli Elblążanom nie po drodze.

 2. 2
  --13
  ~ plus
  Sobota, 31.08

  Fajny jarmark -poprzednie władze wiedziały co jest dobre dla mieszkańców- nie propaganda pisowska- plus dla info za relacje

 3. 3
  +8
  ~ urszula
  Sobota, 31.08

  Jarmark okazały,inny jak do tej pory.Mnie jednak brakuje większej promocji,bardziej widocznej. Nigdzie nie zauważyłam np.dużych transparentów z nazwą Elbląga i zapraszającą na tą świetną imprezę oczywiście z herbem miasta /a nie z logiem,chociaż malutki w rogu mógłby być/.Mogły być rozwieszone nad ulicami czy też przy drogach dojazdowych celem informacji dla podróżujących i może przy okazji by zboczyli z drogi aby uczestniczyć w tej pięknej imprezie..Nazywa to się chyba PROMOCJA miasta !!!! Tego mi właśnie brakuje.Targi w Starym Polu są bardziej widoczne. Piszę tą uwagę pod rozwagę urzędników Urzędu Miejskiego,którzy mają się zajmować promocją miasta !!!

 4. 4
  +8
  ~ Byłem,widziałem.
  Sobota, 31.08

  @urszula.Są dwa stoiska z pamiątkami z Elbląga. Jedno posiada różne cud i cudeńka, z herbem Elbląga i rycinami, firmy CONTAKT i jest oblegane przez ludzi. bo mają co pokazać i zaoferować fajnego z Elblągiem w tle. I drugie, które sprzedaje gadżety z logo-kupą, slimakiem . Tam nikt nie zagląda:)

 5. 5
  +9
  ~ ewka
  Sobota, 31.08

  bardzo milo,dla każdego cos drobnego i pogoda super, o wiele fajniej niz w ubiegłym roku,

 6. 6
  +4
  ~ rysiek
  Sobota, 31.08

  super impreza , tylko trochę problem z parkowaniem ,jak to zwykle w nieprzyjaznym kierowcom Elblągu .

 7. 7
  --1
  ~ elblążanin
  Sobota, 31.08

  wszystko super, tylko małe ale - czemu tak duzo tej ruskiej muzyki plynęło z estrady??? uszy puchły - nie macie polskich wykonawców???

 8. 8
  +6
  ~ elblążanin
  Sobota, 31.08

  plus - halo tu ziemia, lemingi na ksieżyc - mamy teraz weładzę PiS i teraz jest jarmark fajny - poprzednie władze bylo do d... jak i ich jarmarki - więc swoje brednie zachowaj na zlot lemingów na ksieżycu ;)

 9. 9
  +3
  ~ elo
  Niedziela, 01.09

  super jarmark, elbląska starówka w końcu ożyła, tylko dlaczego 3 dni a nie 3 tygodnie :)))

 10. 10
  +4
  ~ uzi
  Niedziela, 01.09

  Bardzo fajna impreza :-) A z parkowaniem tez nie bylo problemu - caly parking na ul. Stoczniowej kolo palacyku praktycznie pusty :-)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2584850788116