Sobota, 31.10.2020, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanie niechętnie oddają krew?

21.08.2013, 07:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
 Elblążanie niechętnie oddają krew?
fot. Monika Skowrońska

Już po raz kolejny Klub Honorowych Dawców Krwi przy PCK w Elblągu zorganizował akcję, podczas której mieszkańcy naszego miasta mogli oddać krew. Co prawda udało się zebrać prawie 10 litrów cennego płynu, lecz niestety jest to trzy razy mniej niż w zeszłym roku.

"Wampiriada" odbyła się tym razem w Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Poprzednio została zorganizowana w marcu, przez studentów z koła naukowego Seneka w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, którzy wraz z Centrum Krwiodawstwa chcieli promować zdrowy styl życia i honorowe oddawanie krwi.

Wtedy akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Choć to podczas wakacji krew jest najbardziej potrzebna, tym razem elblążanie nie byli chętni do dzielenie się nią z potrzebującymi. Wczoraj, 20 sierpnia, czynny udział w akcji wzięło jedynie 20 osób. Co było tego przyczyną? - Gdybym tędy nie przechodził to bym nie wiedział, że można tu oddać krew - stwierdził młody elblążanin wychodząc z CSE Światowid. - Dziś mam wolne, więc nie widziałem przeszkód, żeby nie przyłączyć się to tej akcji. Mój brat kiedyś  potrzebował transfuzji, więc wiem, jakie to ważne.

- Jestem honorowym dawcą krwi i z chęcią bym tam poszedł. Niestety jestem poumawiany i nie mam na to teraz czasu - stwierdził zaczepiony przez nas 26-letni Andrzej. - Gdybym to wcześniej wiedział to bym sobie inaczej dzień zaplanował. Szkoda, że nikt o tym wcześniej nie mówił.

Czy brak plakatów na mieście i codziennie powtarzanych materiałów w prasie miał  wpływ na  niewielką frekwencje? A może elblążanie nie są zbyt chętni do dzielenia się swoją krwią?

Kolejna akcja już w piątek, 23 sierpnia. Tego dnia Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu zorganizuje otwartą akcję poboru krwi pod nazwą "Darując Krew Ratujesz Życie".

- Celem tej akcji jest zabezpieczenie elbląskich szpitali w krew oraz promocja honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców Elbląga - wyjaśnia Ewa Mikołajewska z Oddziału Rejonowego PCK. - Osoby, które wyrażą chęć honorowego oddawania krwi muszą zgłosić się do rejestracji i badania lekarskiego z dowodem osobistym.

Akcja poboru krwi odbędzie się przy udziale Ambulansu RCKiK Olsztyn na Bulwarze Zygmunta Augusta w okolicy starej Żeglugi, w godz. między 12.00 a 16.00.

Przypominamy, że krew należy oddawać w określonych odstępach czasu (mężczyźni co 6 tygodni, a kobiety co 12). Za oddawanie krwi otrzymuje się specjalne odznaczenia i legitymacje, dzięki którym można uzyskać zniżki, na przykład na niektóre leki w aptece. Kobiety po oddaniu 5 litrów dostają odznaczenie trzeciego stopnia, Brązowy Krzyż, za 10litrów - Srebrny Krzyż, a po oddaniu 15 litrów dostaje się Złote odznaczenie i tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Mężczyźni analogicznie otrzymują
odznaczenia:  Brązowy Krzyż za oddanie 6 litrów krwi, Srebrny Krzyż za 12 litrów i Złoty Krzyż za 18 litrów.

Jednak nie bacząc na medale warto pamiętać, że każda kropla krwi jest na wagę złota. Czasem niewiele potrzeba, by uratować komuś życie.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ handy
  Środa, 21.08

  Akcja bardzo słabo wypromowana, odbywająca się w środku tygodnia, w godzinacyh pracy, w sezonie wakacyjno-urlopowym. Według mnie wyciąganie wniosków w tej sytuacji, że Elblążanie nie chcą oddawać krwi, jest mocno naciągane.

 2. 2
  +5
  ~ Ćwiczący
  Środa, 21.08

  Jak się nie potrafi wypromować takich akcji to później nie dziwcie się, że wynik słaby. Mieszkam zaraz przy światowidzie i nie miałem pojęcia o tej akcji ;p Z taką reklamą to się możecie cmoknąć. Najlepsze jest to, że informacje tutaj można wyczytać jak jest już PO fakcie. Piszecie, że koncert BYŁ, ktoś już ZAGRAŁ, a nie piszecie wcześniej, że jakaś akcja dopiero ma być.

 3. 3
  +2
  ~ dawca
  Środa, 21.08

  Z tego co się orientuję to co 8 tygodni mężczyźni mogą oddawać krew.

 4. 4
  +4
  ~ A.
  Środa, 21.08

  w godzinach 12-16? większość zdrowych ludzi o tej porze pracuje. A może by tak zrobić akcję w weekend, albo w godzinach popołudniowo - wieczornych?

 5. 5
  +3
  ~ B.
  Środa, 21.08

  METODA KONWENCJONALNA– metodą tą od dawcy pobiera się krew pełną w ilości 450 ml. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy od mężczyzny i 4 razy od kobiety w ciągu roku. Przerwa po oddaniu krwi wynosi, co najmniej 8 tygodni.

 6. 6
  +3
  ~ dawczyni
  Środa, 21.08

  Autorze/autorko - powyższy artykuł jest kompletnie nie do przyjęcia. Krew pełną można oddawać co 8 tygodni (i kobiety, i mężczyźni), a wspomniane "krzyże" są w rzeczywistości Odznakami Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Ponadto nie ma sensu porównywać Wampiriady "studenckiej" z akcją miejską, zwłaszcza tą zorganizowaną w wakacje.

 7. 7
  +2
  ~ Krwiodawca
  Środa, 21.08

  Może problem tkwi w zapisie znajdującym się w kwestionariuszu dla krwiodawcy: (obowiązkowy do wypełnienia przed donacją) ,,Wyrażam zgodę, aby pobrana ode mnie krew i jej składniki zostały wydane za opłatą do podmiotów leczniczych z przeznaczeniem do celów klinicznych"" Oczywistym jest, że w czasie wakacji krwi brakuje i z pewnością nie zostanie ona sprzedana. Jednak jak wygląda ta kwestia w innym okresie roku, nikt nam nie powie. Nie dość, że państwo otrzymuję od obywatela darowiznę to jeszcze chce na nim zarobić... Nie trzeba więcej komentować tego zapisu.

 8. 8
  0
  ~ Elg.
  Środa, 21.08

  Czyli oddajesz krew za fri żeby pomóc komuś z dobrego serca a tu oczywiście jakiś cwaniaczek w białym kitlu jeszcze na tym zarabia. Cała Polska

 9. 9
  --1
  ~ mmm
  Czwartek, 22.08

  to prawda że nadwyżki krwi sie sprzedaje. Ale krew to jeszcze nic - dla mnie to co robi mocno reklamowana fundacja D... która namawia do rejestracji dawców szpiku jest mocno naciągane. Pobierają próbki (najcenniejsze co człowiek posiada - DNA), które trafiają do bazy danych w Niemczech. Gdy biorca z Polski bedzie zgadzał się z dawcą też z Polski nasz kraj MUSI ZAPŁACIĆ za szpik dawcy oczywiscie fundacji D... I to nie małe pieniądze. Człowiek naprawde chce komuś pomóc, bezinteresownie, a ktoś na tym zarabia i to nie małe pieniądze!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2486271858215