Wtorek, 1.12.2020, Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Stopniowe usprawnienie ruchu na miejskich drogach. Nowością będzie podpięcie skrzyżowań do sieci światłowodowej

08.08.2013, 07:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
Stopniowe usprawnienie ruchu na miejskich drogach. Nowością będzie podpięcie skrzyżowań do sieci światłowodowej
fot. Monika Skowrońska
Polskie miasta mają coraz większą świadomość korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie elementów inteligentnych systemów transportowych. Są one użyteczne w niemal każdym obszarze działalności miasta: od kierowania ruchem i informacji o dostępności parkingów, przez zintegrowane informacje dla pasażerów komunikacji miejskiej, po wprowadzanie stref ograniczonego dostępu. Liderami są tutaj Szczecin i Kraków. Inteligentne systemy mogą być rozwiązaniem dla wielu bolączek miast: korków, zanieczyszczenia powietrza czy hałasu – a tych, choćby w naszym rodzinnym Elblągu, nie brakuje. Pytanie brzmi – czy mamy realną szansę usprawnić w ten sposób ruch w naszym mieście?
 
Elbląskich kierowców nie trzeba przekonywać, że dziś po ulicach naszego miasta jeździ się fatalnie. I nie wpływa na to jedynie etap przebudowy największych arterii w naszym mieście. Jeszcze przed rozpoczęciem modernizacji dróg zmotoryzowanym elblążanom nie udawało się pokonać miejskich ulic bez przeszkód. Za każdym razem bowiem traciło się i traci dużo czasu na głównych skrzyżowaniach. Każdy z nas doskonale wie, w których miejscach naszego miasta występuje największe natężenie ruchu. Ulice Hetmańska, Grunwaldzka, Bema, Łęczycka, Ogólna, czy Płk. Dąbka w godzinach szczytu są często zakorkowane.
 
Próbowano znaleźć rozwiązania tego problemu. Jeszcze w poprzedniej kadencji elbląskiej Rady Miejskiej (2010-2013) radny Robert Turlej proponował skorzystać w naszym mieście z systemu liczników czasu na skrzyżowaniach. Wygląda to w ten sposób, że urządzenie zamontowane obok sygnalizatora podaje w sekundach, jak długo będzie się paliło zielone lub czerwone światło. 
 
Ze względów bezpieczeństwa, aby kierowcy nie ruszali ze skrzyżowania zbyt wcześnie, wyświetlacz wygasza się np. na 2 sekundy przed zmianą światła na zielone i np. na 5 sekund przed zmianą sygnału z zielonego na czerwony, by kierowcy nie przyspieszali w ostatniej chwili. Mimo prób system taki nigdy w Elblągu się nie pojawił - Wiele polskich miast wprowadziło tzw. "liczniki czasu" a ich działanie jest oceniane bardzo pozytywnie – mówi radny Turlej. - W 2011 roku proponowałem, aby również w naszym mieście skorzystać z tego systemu. Firma z którą się kontaktowałem zgodziła się na bezpłatne udostępnienie urządzeń do przeprowadzenia testów. Niestety jak się okazało rozwiązania tego typu nie są dopuszczone w organizacji ruchu na polskich drogach. Samorządy, które z nich korzystają robią to na własną odpowiedzialność. Dlatego też nie sądzę, aby w najbliższym czasie "liczniki czasu" pojawiły się na elbląskich ulicach – dodaje radny
 
Elbląg - smart city?
 
Nic tak jednak nie pomogłoby usprawnić ruch w Elblągu, jak stworzenie w mieście systemu pełnego zarządzania ruchem. Na razie, do powyższego, dochodzimy małymi kroczkami.  Jesienią zeszłego roku przebudowano np. sygnalizację świetlną w mieście. Inwestycja rozłożyła się na trzy zadania, podzielone na etapy, z których każda druga część obejmowała wykonanie montażu urządzeń sygnalizacji świetlnych wraz z wymaganym oznakowaniem pionowym i poziomym. Została wtedy przebudowana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Rycerskiej-Wigilijnej-Giermków, w ciągu ul. Ogólnej (od Lubelskiej do Legionów) oraz z ul. Giermków w ul. Hetmańską.
 
Na przełomie III i IV kwartału bieżącego roku także na kolejnych elbląskich ulicach: Królewieckiej i w Alei Odrodzenia mają się pojawić nowe, wzbudzane sygnalizatory świetlne. Czy można mówić jeszcze o innych pomysłach, które mogłyby usprawnić ruch w Elblągu? - W pierwszej kolejności należy modernizować sygnalizatory świetlne poprzez wymianę obsługujących je sterowników na nowsze typy – wskazuje radny Turlej. - Dzięki temu będzie można szybko i w łatwy sposób dokonywać modyfikacji programów sygnalizatorów. Pozwoli to również na wprowadzenie zamiast jednego kilku programów sterujących sygnalizatorami świetlnymi.
 
Następnym krokiem miało by tu być łączenie urządzeń sygnalizacji świetlnej pomiędzy skrzyżowania z wykorzystaniem sieci światłowodowej - Obecnie działania te podejmowane są na przebudowywanych drogach – tłumaczy radny. - Z czasem przyłączenie kolejnych skrzyżowań do sieci światłowodów pozwoli zastąpić tradycyjną koordynację i stworzyć podstawy do wprowadzenia w przyszłości możliwości strefowego zarządzania ruchem drogowym.
 
Remont dróg 504 i 503 planowo zakończyć się ma odpowiednio: do końca roku i do końca sierpnia 2014 roku. Czy Elbląg skorzysta z podobnej szansy, jak inne miasta Polski? 
Na razie musimy się zadowolić cząstkowymi rozwiązaniami - Nowością będzie podpięcie skrzyżowań do sieci światłowodowej – informuje Robert Turlej. -  Z tego co mi wiadomo to pierwsze skrzyżowania  połączone w ten sposób będą na 12-Lutego-Grota Roweckiego, wraz z 12 Lutego i ul. Nowowiejska.
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ jjjj
  Czwartek, 08.08

  zamiast teraz uklada swiatlowod to poczekaja na koniec remontu i od nowa rozkopia nowe ulice!! taka jest polityka zarzadzajacych tym miastem!!! wies tanczy i spiewa

 2. 2
  +5
  ~ Dzikus
  Czwartek, 08.08

  No to czekamy na Zieloną Falę ;-)

 3. 3
  +4
  ~ Tomek G
  Czwartek, 08.08

  Co mnie obchodzi jakieś światłowody !!!!!!!!!Do jasnej folery zróbcie w końcu to 12 lutego ,bo krew mnie zalewa jak muszę ją pokonać po pracy!!!!!!!!!

 4. 4
  +4
  ~ nord
  Czwartek, 08.08

  Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę "za chlebem" na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez "odwróconą hipotekę" przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać....

 5. 5
  +1
  ~ xxx
  Czwartek, 08.08

  a to wszystko będzie połączone ze świadomością kosmiczną i nic już nie zakłóci harmonii sfer

 6. 6
  +3
  ~ 3 Rzeczpospolita "Polska"
  Czwartek, 08.08

  będą robić smart city, ale jedno się nie zmienia, pracy ludziom nie dadzą, sk...syny

 7. 7
  +2
  ~ Jasiu
  Czwartek, 08.08

  przenieście przystanki za skrzyżowania na płk. Dąbka a zwiększy się widoczność i bezpieczeństwo na nich. Jadąc od Teatru , skręt w lewo przy BP przystanek i ludziska zasłaniają widoczność pojazdów jadących od strony rynku. To samo przy Ogrodach rondo i jazda na Węgrowska. Już sam przystanek zasłania widoczność a z ludźmi ??? A wystarczy przenieść te przystanki za skrzyżowania. Ul. Piłsudskiego. Brak zatoczek dla autobusów i podwójna ciągła. Kto tak planuje drogi kto ????

 8. 8
  +2
  ~ do @Tomeg G.-URZĘDASY POmagają
  Czwartek, 08.08

  Spoko. załatwimy Twój problem. Już wkrótce nie będziesz musiał jezdzić do pracy, nic nie bedziesz musiał, zwolnimy Cię :)

 9. 9
  +2
  ~ zniesmaczona
  Czwartek, 08.08

  Turlej jak zwykle pod publikę zero efektów, lansowanie przy czym się da, to staje się niesmaczne

 10. 10
  +3
  ~ Uczciwość PO
  Czwartek, 08.08

  Całe te bydło z PO podpiąć pod 230V za zniszczenie miasta

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2687511444092