Wtorek, 22.09.2020, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Poseł chce przyjąć mandat za wykroczenie drogowe, ale nie może, bo ma immunitet. Sprawa znajdzie finał w sądzie

22.05.2013, 07:00:17 Rozmiar tekstu: A A A
 Poseł chce przyjąć mandat za wykroczenie drogowe, ale nie może, bo ma immunitet. Sprawa znajdzie finał w sądzie
fot. archiwum redakcji

27 maja, o godz. 14.15, w Sądzie Rejonowym w Braniewie odbędzie się posiedzenie mające na celu uchylenie mandatu karnego nałożonego przez funkcjonariusza policji na Wojciecha Penkalskiego. Problem z mandatem okazał się o tyle duży, że choć poseł go przyjął, posiadany immunitet nie pozwala mu go zapłacić.

- Dementuję wszelkie komentarze pod moim adresem, że zasłaniam się immunitetem - mówi Wojciech Penkalski. - Ja cały czas optowałem w Sejmie, w imieniu Ruchu Palikota o to, żeby immunitet został zniesiony. Jeśli popełniam wykroczenie, to ja chcę zostać obsłużony jako Wojciech Penkalski - obywatel Polski, a nie poseł na Sejm.

Poseł podkreśla, że choć mandaty przyjmuje, po czasie dostaje pisma informujące o ich unieważnieniu ze względu na immunitet.  - Przyjąłem mandat fizycznie jako blankiet. Po tygodniu przyszło mi z sądu wycofanie tego mandatu - dodaje poseł.

W tym tygodniu odbędzie się rozprawa, która ma na celu wycofanie kolejnego mandatu, który otrzymał Wojciech Penkalski. Sprawa dotyczy nie dostosowania się posła do znaku skrętu w prawo. 28 lutego br. kamery braniewskiego monitoringu zarejestrowały popełnienie wykroczenia. Kierowca wyjeżdżając z ulicy Kościelnej w Braniewie, wjeżdżając na ul. Kościuszki, na skrzyżowaniu skręcił z lewo (w kierunku skrzyżowania ul. Kościuszki z Królewiecką), czym popełnił wykroczenie.

Jak czytamy we wniosku o uchylenie mandatu wydanym 9 kwietnia br. przez Sąd Rejonowy w Braniewie: "Na zapisie filmowym nie można było stwierdzić kto kierował tamtego dnia jego samochodem. Po obejrzeniu zapisu Wojciech Penkalski stwierdził, że nie wie kto kierował tamtego dnia jego samochodem i nie podał danych personalnych kierowcy. Oświadczył, że przyszedł na Policję jako osoba prywatna i chce przyjąć mandat karny."

W związku z zaistniałą sytuacją policjant wystawił posłowi mandat karny kredytowany w kwocie 250zł. Problem w tym, że według Zarządzenia nr 323 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 marca 2008 roku "w przypadku, gdy sprawca wykroczenia jest posiadającym immunitet formalny krajowy (...) między innymi poseł, policjant, o ile zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego wobec osoby korzystającej z immunitetu jest niewystarczające, poprzestaje na sporządzeniu notatki urzędowej zawierającej szczegółowy opis zdarzenia oraz dane identyfikujące sprawcę wykroczenia, która wraz z materiałami, zebranymi bez udziału osoby posiadającej immunitet, przekazuje dyżurnemu jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla miejsca zdarzenia."

Co oznacza, że policjant przyznając mandat postąpił... wbrew procedurom. - Stwierdzić należy, że policjant nie zastosował trybu postępowania określonego w zarządzeniu nr 323 KGP z dnia 26 marca 2008 r. wobec sprawcy wykroczenia posiadającego immunitet formalny krajowy, poprzez ukarania w/w mandatem karnym kredytowanym niewłaściwie zakończył czynności - czytamy dalej we wniosku o uchylenie mandatu. - Mając powyższe na uwadze wnoszę o uchylenie prawomocnego mandatu karnego nałożonego na Wojciecha  Penkalskiego.

Niedorzeczność tej sytuacji wynika z faktu, że poseł chce poddać się karze. - Nie zamierzam ukrywać się za immunitetem - podkreśla Wojciech Penkalski. - Podpisałem, że chcę zapłacić, a znowu dostałem cofnięcie. To jest coś nienormalnego w naszym państwie, że ja chcę płacić te mandaty, a nie mogę.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ takie tam wygłupy
  Środa, 22.05

  Pan Penkalski penka z dumy, że jest taki sprytny. Ciągle myśli, ze można nam robić "wodę z mózgu". Dla mnie większość naszych posłów, radnych, to zwykłe robale.

 2. 2
  +2
  ~ am
  Środa, 22.05

  I to jest wszystko co ten palant potrafi. Takimi ***olami zajmuje sie posel? Penkalski, wez przyklad z Leppera..

 3. 3
  +3
  ~ Stanowcze NIE
  Środa, 22.05

  Stanowcze nie dla palikotowców temu panu już dziękujemy

 4. 4
  +5
  ~ Yanosik
  Środa, 22.05

  drodzy Policjanci dlaczego zamiast mandatu nie skierujecie sprawy do sądu??? pan poseł specjalnie mandaty przyjmuje, bo wie że sąd mu je anuluje. kto tu z kogo idiotę robi?

 5. 5
  --2
  ~ Władysław
  Środa, 22.05

  Pokaż Polakowi ,że nie chcesz kraść,wykorzystywać układów i przywilejów a zaraz określą cię cwaniakiem co robi wodę z mózgu. Pożądny Polak a już szczególnie poseł musi być skorumpowanym krętaczem,załatwiać kolesiom i rodzinie posady i biznesy.Musi wyłudzać unijne dotacje,zasiłki chorobowe,renty,przechodzić na wcześniejszą emeryturę,oszukiwać skarbówkę.Wtedy jest bohaterem bo Polak przecież potrafi.Nie kombinujesz - jesteś głupim palikotowcem nie uznającym wiekowej katolickiej tradycji.

 6. 6
  +5
  ~ Czarownica
  Środa, 22.05

  Penkalski, weź no chłopie przestań robić z siebie samarytanina bo to już żałosne jest. Twoja uczciwość w tej sprawie jest tak pewna, jak moja misja na Marsa na pokładzie miotły do latania

 7. 7
  +6
  ~ Tago
  Środa, 22.05

  On chyba ma ADHD normalny kierowca płaci mandat średnio raz na 5-6 lat i to go uczy pokory, zaznaczam-NORMALNY kierowca ten gostek płaci ich o wiele więcej, myślę że jest niebezpieczny dla otoczenia.Tekst że nie wiem kto jechał tego dnia samochodem rozwalił mnie on myśli że wszyscy są rozgarnięci jak on -TRAGEDIA i my płacimy na takich Matołów

 8. 8
  0
  ~ wawa
  Środa, 22.05

  ile jeszcze będzie artykułów o mandatach Penkalskiego? Przestańcie podgrzewać atmosferę. może napiszcie coś o jego wystąpieniach w sejmie czy działalności poselskiej. Te artykuły mają jedynie na celu podważenie jego osoby przed zbliżającą się kampanią. bravo elbląskie obiektywne media.

 9. 9
  +2
  ~ lucek
  Środa, 22.05

  Oczywiście to nieprawda . Podgrzewać nic nie trzeba , bo w piekle jest i tak gorąco . I każdy diabeł czuje się tam jak w niebie .

 10. 10
  +7
  ~ redruM
  Środa, 22.05

  Pan P ma nas chyba za idiotów. Najpierw niech nauczy się przestrzegać prawa, a potem je naprawia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.