Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Miasto chce się zamienić nieruchomościami z Polskim Związkiem Motorowym

16.02.2013, 14:14:12 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto chce się zamienić nieruchomościami z Polskim Związkiem Motorowym
Widok na część ul. Bożego Ciała w Elblągu. Tu znajdują się dwie nieruchomości gruntowe, którego kupnem praw do użytkowania wieczystego zainteresowane jest Miasto (fot. Mateusz Smoliński)

Miasto chce nabyć od Polskiego Związku Motorowego z siedzibą w Warszawie prawa do użytkowania wieczystego niezabudowanych nieruchomości gruntowych przy ul. Bożego Ciała 4 i 7. W zamian za to PZM ma uzyskać na własność nieruchomość przy ul. Nowodworskiej, na której spółka prowadzi obecnie swoją działalność. Zamiana obydwu działek ma przynieść obopólną korzyść.

Tereny, którymi zainteresowane jest Miasto, leżą w sąsiedztwie modernizowanej drogi wojewódzkiej 503. Zgodnie z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Dzielnicy Przemysłowej w Elblągu, grunt jednej z działek stanowi zieleń parkowa z dopuszczalną lokalizacją sezonowych obiektów usługowych, miejsc postojowych i obsługi infrastruktury technicznej. Druga nieruchomość przeznaczona jest na cele usługowe.

Stanowi to dla Miasta nie lada okazję, bo nabycie ich do miejskiego zasobu nieruchomości umożliwić by mogło w przyszłości, po zakończeniu remontu DW 503, zagospodarowanie tego terenu w centrum miasta według przeznaczenia zawartego w powyższym planie. Dlatego Polski Związek Motorowy z siedzibą w Warszawie zaproponował Prezydentowi Miasta, Grzegorzwi Nowaczykowi ofertę zbycia na rzecz gminy prawa do użytkowania wieczystego obydwu niezabudowanych działek. Miasto jest wprawdzie właścicielem tych gruntów, ale działki znajdują się w użytkowaniu wieczystym PZM.

To jednak nie wszystko. PZM, w związku ze zbyciem tych nieruchomości na rzecz gminy wystąpił jeszcze z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości na innej działce, na której prowadzi obecnie działalność. Znajduje się ona na ulicy Nowodworskiej, gdzie PZM prowadzi salon jednej z wiodących marek samochodowych.

Nastąpiłaby więc swoista zamiana, która miałaby przynieść obopólną korzyść. Bowiem w toku prowadzonych negocjacji ustalono, że cena brutto( w tym podatek Vat 23% ) nabycia przez Miasto prawa do użytkowania wieczystego działek przy Bożego Ciała  wyniesie 750.415,62 zł.

Z kolei PZM za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przy ul. Nowodworskiej, którą będzie zobowiązany uiścić gminie wyniesie brutto 806.049 zł.

W tej sytuacji, wobec wzajemnego przeniesienia praw do nieruchomości, koszty nabycia gruntów przez Miasto zostaną w pełni pokryte ze środków uzyskanych od PZM tytułem opłaty za przekształcenie.

Czy jednak swoista zamiana dojdzie do skutku, dowiemy się na najbliższej sesji Rady Miejskie, we wtorek, 19 lutego. Decydujący głos w tej sprawie mają bowiem elbląscy radni.


 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ waldek
  Piątek, 15.02

  Podobno na tym terenie znajduje się stary cmentarz .!!

 2. 2
  +2
  ~ k
  Piątek, 15.02

  przy każdym średniowiecznym kościele był cmentarz, więc jakie "podobno". wystarczy poświęcić pięć sekund: http://elblag.wm.pl/129320,Elblaskie-cmentarze.html#axzz2KsQDWpmD

 3. 3
  +3
  ~ janusz
  Sobota, 16.02

  Ta działka, to "trup w szafie"..! PZM pozbędzie się gorącego kartofla .... Niewiedza, głupota, czy korupcja !?

 4. 4
  +3
  ~ ~
  Sobota, 16.02

  I coś dla mnie.Będę pilnowała by każda kosteczka była należycie z szacunkiem traktowana .Mam nadzieje ze nie dojdzie do zbeszczeszczenia zwłok

 5. 5
  +8
  ~ ucho urwane misiu
  Niedziela, 17.02

  jest tam na 100% cmentarz. Prowadziłem tam paręnaście lat temu roboty ziemne. Koparka odkrywała całe trumny obite cynkową blachą. Prowadzenie robót to była czysta męczarnia aby niczego nie uszkodzić. Ten kto będzie budował na tym terenie poniesie potężne koszty badań archeo i ponownych pochówków. Miast jak zwykle robi super biznesy.

 6. 6
  +5
  ~ emeryt
  Niedziela, 17.02

  Mieszkam w E-gu od urodzenia w tych właśnie okolicach. Powiem Wam co tam było w czasach kiedy tam się bawiłem. Cmentarz. Mam jaszcze jedno pytanie.Jakiej wielkości są obie działeczki.Wydaje się, że działka PZM jest sporo mniejsza.Więc co to za interes dla miasta.

 7. 7
  +5
  ~ qwert
  Niedziela, 17.02

  To nie jest interes dla miasta tylko dla odchodzącej władzy. Chcą nakraść jeszcze na koniec.

 8. 8
  0
  ~ hhhhh
  Niedziela, 17.02

  a jaką to działalność gastronomiczną zamierza prowadzić miasto na tym odzyskanym cmentarzu? jakie budynki usługowe tam na tym cmentarzu ktoś ma zamiar wybudować? kebab? a może sushi bar? smacznego, normlanie interes życia, wycenić cmentarz na 750.000 zł? to od trumny ta wycena czy od nieboszczyka? może wyceniacz wyjasni mieszkańcom jak wycenił cmentarz?

 9. 9
  +3
  ~ we135
  Poniedziałek, 18.02

  od dziecka mieszkam na bozego ciała 8. Pamietam jak 20 lat temu wymieniano rury CO na preizolowane. Wykopano wtedy mnostwo kosci a dzieciaki grali w pilke jakas czaszka. Tereny te do dzisiaj sa niezabudowane i ktos jest chyba ich wlascicielem od 10 lat bo probowal je sprzedac byla tablica i widze ze nadal nie moze sie pozbyc. Myslalem ze to z powodu rur w glebie ale teraz przypomnieliscie mi ze tu byl cmentarz i dlatego. Teraz w koncu wiem chociaz kto jest tym wlascicielem bo nawet nie wiedzialem

 10. 10
  +1
  ~ detektyw
  Poniedziałek, 18.02

  Cmentarz za takie pieniadze!!!!PZMot nigdy by od innego takiej kasy nie dostał ! Ale cóż ,nasze kołki robią interesy a może chodzi o coś innego.Może to jest sposób na wyprowadzenie kasy pod stołem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2174069881439