Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dopuszczalne limity hałasu w Elblągu pójdą do góry

15.02.2013, 10:18:01 Rozmiar tekstu: A A A
Dopuszczalne limity hałasu w Elblągu pójdą do góry
Fot. arch. redakcji

W październiku 2012 roku decyzją Ministra środowiska weszło rozporządzenie zmieniające wcześniejszą rezolucję w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w polskich miastach. Myli się jednak ten, który myśli, że limity hałasu, dzięki zmianom ministra, zmalały. Niestety znacznie wzrosły, a zmiana dokonuje się na wniosek samych samorządów, które chcą w ten sposób zaoszczędzić na budowie ekranów akustycznych. Oznacza to dwie rzeczy - po pierwsze, samorząd elbląski musi teraz przygotować nowy program ochrony środowiska przed hałasem, a mieszkańcy musza się przygotować na to, że dopuszczalne limity hałasu, także w Elblągu, wzrosną nawet o kilka decybeli.

Minister środowiska, Marcin Korolec podpisał już w zeszłym roku rozporządzenie zmieniające dopuszczalne poziomy hałasu. Celem jest ograniczenie stosowania ekranów akustycznych w miejscach, które nie potrzebują tego typu ochrony. Ma to być pierwszy krok na drodze rozwiązania problemu plagi nieskutecznych ekranów.

Dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku zawierało jedne z najostrzejszych norm w Unii Europejskiej. Dopuszczalne limity natężenia hałasu w ciągu dnia były określone na poziomie od 50 dB do 65 dB, a w nocy od 45 dB do 55 dB.

W nowym rozporządzeniu limity te zostały odpowiednio podniesione do 68 dB w ciągu dnia oraz do 60 dB w ciągu nocy. Według Ministerstwa, zmiana przyniesie wyłącznie pozytywne skutki finansowe - samorządy budujące nowe drogi oszczędzą na ekranach akustycznych. Ale czy takie podejście w ogóle uwzględnia koszty chorób powodowanych przez hałas? W remontowanym, obecnie Elblągu i tak jest już bardzo głośno. Dzięki temu rozporządzeniu będzie jeszcze bardziej.

Elbląski samorząd jest już na etapie przetargu na wykonanie nowego programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Elbląg, który zostanie opracowany w oparciu o zaktualizowaną mapę akustyczną dla naszego miasta, dla powierzchni 7 982 ha rozszerzony o pas szerokości 300m, bezpośrednio przylegający do zewnętrznych granic Elbląga, o ile występują w nim źródła hałasu mające istotny wpływ na klimat akustyczny na granicy miasta.

Raport przygotowany na zlecenie europejskiej federacji Transport & Environment w 2008 wskazuje, że hałas może być odpowiedzialny za 50000 ataków serca rocznie, a także 5% udarów w Europie. Z powodu hałasu cierpią słabsi członkowie społeczeństwa - dzieci, osoby starsze i osoby już teraz schorowane. Z badania wynika również, że na hałas negatywnie wpływający na zdrowie jest narażony co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ BUUU
  Piątek, 15.02

  niech zmierzą poziom hałasu na na ul Warszawskiej ,Stawidłowej i Radomskiej bo właśnie tymi ulicami zamiast obwodnicą odbywa się cały ruch TIRów do portu i na przebudowę ul Browarnej i wspomnę że każda z nich jest przeładowana .

 2. 2
  +7
  ~ ilios
  Piątek, 15.02

  zwieksza poziom dopuszczalnego halasu bo 14 kwietnia prezydent i jego nieudacznicy wyleca z glosnym hukiem z ratusza!

 3. 3
  +4
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 15.02

  To zdjecie przedstawia kraj III świata, a nie członka UE. Masakra :-(

 4. 4
  +6
  ~ ursus
  Piątek, 15.02

  do mieszkaniec:POlska to kraj uni drugiej kategori, chcesz zyc w uni to jedz do francji,niemiec,holandi,belgi,dani,szewcji,angli. tam poczujesz co to unia, tamta unia a my to taka odleglosc jak z portugalii do nowego jorku. Wsrod krajow uni jestesmy zaraz po grecji kozlem do bicia. Juz dawno przegonila nas rumunia, ktora buduje autostrady w zawrotnym tempie, a dzieki pomocy renault i mercedesa ten kraj dostal kopa napedowego w gospodarce. za kilka lat maja szanse przegonic czechow.polska nie ma zadnych perspektyw. SAle donek powie nam ze nic sie nie stalo,to nic ze jego koledzy rozkradli pieniadze na drogi. To dlatego rosnie popularnosc suvow ktore troche lepiej znosza jazde po naszych drogach. mamy szanse jako polacy ozywic honkera bo tylko taki samochod przetrwa na tych koleinach

 5. 5
  +4
  ~ precz na obwodnicę
  Piątek, 15.02

  Jest obwodnica a TIR-y jadą przez miasto na browar.DLACZEGO niszczą ulice Elbląga szczególnie ul.Browarną.Domy się trzęsą.

 6. 6
  +1
  ~ hałas
  Sobota, 16.02

  Po co komu te badania jak i tak się z tym nic nie robi tylko kasa wydana na kolejną bzdure.,

 7. 7
  +1
  ~ imprezowicz
  Sobota, 16.02

  To się pytam jak z imprezami na Starym Mieście? Będzie lepiej czy tak samo?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1271209716797