Poniedziałek, 28.11.2022, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zbliża się 68 rocznica zdobycia Elbląga

06.02.2013, 07:01:08 Rozmiar tekstu: A A A
Zbliża się 68 rocznica zdobycia Elbląga
fot. nadesłane

10 lutego br. będziemy obchodzić ważną rocznicę w historii naszego miasta, czyli 68. rocznicę zdobycia Elbląga przez Armię Czerwoną w 1945 roku. W tym roku w programie uroczystości dla zainteresowanych przewidziano możliwość składania kwiatów pod pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej, wystawę oraz spotkanie w Kawiarence Clio.

10 lutego (niedziela) br. w godzinach 15:30 - 16:00 pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej zostanie wystawiony posterunek honorowy. W tym czasie zapraszamy wszystkich chętnych do składania kwiatów i wieńców.

12 lutego wszystkich zainteresowanych bliższym poznaniem czasu walki o miasto w 1945 roku, zapraszamy do Klubu Garnizonowego w Elblągu na godzinę 17:30, gdzie odbędzie się otwarcie ekspozycji broni, umundurowania i oporządzenia
z okresu ostatniej wojny. Wystawa przygotowywana jest przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „DENAR” (działające przy Klubie Garnizonowym w Elblągu).

Na godz. 18:00 przewidziane jest spotkanie w Kawiarence Clio, organizowanej przez Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu i elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Kawiarenka wyjątkowo odbędzie się w Klubie Garnizonowym 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Gościem spotkania będzie Tomasz Gliniecki, autor m.in. telewizyjnych opowieści o lokalnych tajemnicach II wojny światowej, który przedstawi swoją świeżo wydaną książkę pt. „Elbląg czasów wojny”.

Program obchodów:

10 lutego (niedziela)

Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej, ul. Agrykola,

godz. 15.30 – 16.00 Posterunek Honorowy.

12 lutego (wtorek)

Klub Garnizonowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej ul. Mierosławskiego 5,

godz. 17.30 – otwarcie wystawy,

godz. 18:00 - Spotkanie w Kawiarence Clio


 

 

Joanna Kujawska
Departament Kultury
Podinspektor ds. upowszechniania i nadzoru kultury
 

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Środa, 06.02

  Nareszcie jest to rocznica ZDOBYCIA, a nie jak dawniej "wyzwolenia" miasta. Kapitulacji Niemców przed Armią ZSRR, która bynajmniej nie skończyła swoich działań w tym momencie, długo prowadząc eksterminację ludności i planowe niszczenie miasta, gwałty rabunek i podpalenia. Częściowo w odwecie "za Stalingrad" a częściowo aby po przekazaniu Polakom nie było im tu zbyt łatwo. Tym niemniej jest to ważna częśc i naszej historii i kiedy słyszę lub czytam nawoływania niektórych współczesnych elblążan do likwidacji pomnika i cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Agrikoli, to ręce opadają, szczęka oraz inne członki. Miarą naszej kultury winien byc także i nasz stosunek do historii innych, chocby i wrogich wówczas narodów. A na pewno nie odgrywanie się na szczątkach poległych.

 2. 2
  +3
  ~ Obserwator
  Środa, 06.02

  Na załączonym zdjęciu widzę, że pomnik na fontannie się ostał. Może ktoś wie co się później z nim stało?

 3. 3
  +3
  ~ Wowka
  Środa, 06.02

  A Herman dumnie stoi!!! Nawet Rosjanie nie dali rady go zniszczyć i opatrzność go ocaliła. Dlaczego nie może wrócić gdzie jego miejsce?miiejsce

 4. 4
  +5
  ~ normalny
  Środa, 06.02

  wystawiać posterunek honorowy ruskim potrafi tylko obecna wladza, wstyd i hanba

 5. 5
  +6
  ~ Solidarny
  Środa, 06.02

  Bez ściem - skoro masz juztaki nick, to proszę nie ściemniaj :) Nikt nie mówił o likwidacji grobów, tylko o likwidacji pomnika - widzisz róznice? Pomniki stawia sięza wybitne osiągnięcia, a jak sam zauważyłeś osiągnieciami ruskich były w duzej mierze gwałty, zabijanie polskich Patriotów itp. a grobami to niech się sami ruscy zajmują, a nie my - my musimy sięnaszymi poza granicami kraju sami zajmować, wiec czemu mamy jeszcze na tych dawać kase, skoro ciągle słychać, że na naszych nie ma pieniedzy? Ps. to stowarzyszenie DENAR, to zwykli lewacy, widziałem jak typ z nimi pojechał na lotnisku podczas festyny, jak oni próbowali wmówić ludziom, że czapke bolszewicką, którą mieli to jest pamiątka historyczna, a kupiona niedawno od chińczyków...

 6. 6
  +2
  ~ bob
  Środa, 06.02

  herman do domu

 7. 7
  --10
  ~ dr.Hause
  Środa, 06.02

  Skąd się biorą tacy jak : solidarny , normalny czy Wowka ? - czy to jakieś przekleństwo , kara za grzechy niezawinione ? Dlaczego na świecie jest miejsce dla tych ,co nic nie rozumieją ? Czemu , zadają pytania pozbawione sensu , pozbawione choćby namiastki przyzwoitości . To niesłychane ,że nie dociera do nich to , co rozumieją wszyscy przyzwoici ludzie . Budzi zdziwienie połączone z niedowierzaniem , że podobno to dorośli . Ale ja wątpię . To nie może być prawda . Jeden chce burzyć pomniki nie wie , że istnieją przepisy międzynarodowe odnośnie cmentarzy wojskowych , drugi nie wie co to posterunek honorowy , że gorszym wstydem była Bereza Kartuska a trzeci chce pomnika , z patronem założycielem grodu niemieckiego . Czy to normalne ? Pan Lem powiedział , że najwięcej jest w internecie

 8. 8
  --12
  ~ ***
  Środa, 06.02

  @Solidarny>>>Ciebie na pewno ruskie zgwałcili i to nie raz. Jak czytam twój wpis to widzę to jasno.

 9. 9
  +9
  ~ normalny
  Środa, 06.02

  Skad się biora tacy jak dr.hause ????? wie wszystko, zna przepisy międzynarodowe odnośnie cmentarzy wojskowych, wie, ze ktoś kogo nigdy nie widział nie wie co to posterunek wojskowy, Bereza Kartuska, a cytatami Lema ta wybitna jednostka sypie na lewo i prawo :D na szczęście sa jeszcze tacy jak solidarny, normalny czy Wowka, a nie ktoś pokroju dr.hause wiedzący najlepiej o wszystkim i wszystkich !!! wes sobie encyklopedie i ucz się dalej :D ja nigdy holdu ruskiej holocie nigdy nie oddam, nagle sobie o nich przypomnieli bo co, bo podpisali porozumienie z Kaliningradem to trzeba teraz się przypodobać ?????? a rok temu gdzie były te obchody, a dwa lata temu itd. Wszystko pod publiczkę, nie ????

 10. 10
  --2
  ~ Za dr. Hause .
  Środa, 06.02

  W naszym mieście jest tyle samo psów i ludzi , co nie rozumieją co się do nich mówi .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2082951068878