Piątek, 9.12.2022, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Poszukiwali ziaren nadziei tam, gdzie życie traci sens. Projekt ERKON doceniony przez Unię Europejską

04.02.2013, 14:05:26 Rozmiar tekstu: A A A
Poszukiwali ziaren nadziei tam, gdzie życie traci sens. Projekt ERKON doceniony przez Unię Europejską
fot. AS

„Indywidualne Ścieżki Zatrudnienia”, projekt realizowany wspólnie przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych i jej fińskiego partnera – organizację pozarządową Kynnys ry Turun toimikunta został laureatem prestiżowego konkursu RegioStars 2013, organizowanego przez Komisję Europejską. Na realizację tego zadania ERKON otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, w wysokości 1,9 mln zł, a doceniono w nim przede wszystkim innowacyjne podejście do aktywizacji zawodowej osób starszych i niepełnosprawnych.

W dzisiejszej uroczystości podsumowującej projekt ERKON-u wzięli udział: Anna Wasilewska, wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Tomasz Szarek, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie oraz zespół ERKON, który wymyślił i wprowadził w życie cały, nagrodzony potem program wspomagania osób długotrwale bezrobotnych: Eliza Popławska-Jodko, Anna Trzuskolas, Beata Wrzosek, Krzysztof Grablewski, a także trenerzy, doradca zawodowy, psycholog i lekarz, którzy pracowali z osobami bezrobotnymi biorącymi udział w projekcie.

Cały nagrodzony projekt odpowiada na problem bezrobocia osób w wieku 45+. To jedna z grup o najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Innowacyjne działania w „Indywidualnych ścieżkach zatrudnienia” polegały na połączeniu tradycyjnych i nowoczesnych form aktywizacji zawodowej na każdym etapie powrotu na rynek pracy. Do sukcesu projektu przyczyniła się współpraca ponadnarodowa ERKON z fińskim partnerem projektu: fundacją pozarządową Kynnys ry Turun toimikunta – To fińskie podejście do problemu wykluczenia zawodowego pozwoliło się nam otworzyć i wypracować nowy model zatrudnienia wspomaganego i wdrożyć go przez zespół świetnych specjalistów – mówi Eliza Popławska-Jodko.

Głównym założeniem projektu było znalezienie odpowiedzi na pytanie dlaczego osoby, które są wprowadzane na rynek pracy tak naprawdę szybko z niego wypadają. Dlatego zespół pracujący nad projektem wypracował nowy model zatrudnienia wspomaganego, który skomponowany został z niestosowanych dotąd rozwiązań - Interesującym pomysłem było włączenie opieki medycznej w mechanizm przystosowania i przygotowania do ponownego rozpoczęcia życia zawodowego – wyjaśnia Eliza Popławska-Jodko. - Interdyscyplinarny zespół specjalistów: lekarz, psycholog i doradca zawodowy pracował z klientem, aby dokładnie ocenić jego potencjał zdrowotny, psychospołeczny i zawodowy.

Był to punkt wyjścia do opracowania Planu Rozwoju Osobistego i indywidualnej ścieżki zawodowej. Osoby przez kilka miesięcy od ich zatrudnienia były monitorowane i otrzymywały profesjonalne wsparcie. Takie indywidualne podejście do bezrobotnego zaowocowało potem wzrostem kreatywności, motywacji i zaprocentowało utrzymaniem się na rynku pracy.

Cały proces projektowy trwał aż 2,5 roku i składał się z kilku etapów - Najpierw były to badania szczegółowe przeprowadzane z osobami długotrwale bezrobotnymi, aby poznać determinanty tego, dlaczego te osoby nie wchodzą, lub szybko wypadają z rynku pracy – wylicza Anna Trzuskolas. - Potem nastąpił etap wypracowania modelu zatrudnienia wspomaganego, a następnie - rekrutacja oraz testowanie i kolejny długi etap upowszechniania modelu zatrudnienia i wdrażanie go w instytucjach rynku pracy publicznej i niepublicznej.

Wypracowując powyższy model zatrudnienia zespół ERKON-u doszedł do wniosku, że gwarantem sukcesu będzie to, jeśli uda się przyjąć do projektu takie osoby, które są już faktycznie przygotowane, aby rozpocząć rehabilitację zawodową - Tutaj niezwykle istotne okazało się wsparcie lekarza, doradcy zawodowego i psychologa, którzy już na starcie pozwolili stwierdzić ile osób faktycznie nadaje się – pod względem fizycznym i psychospołecznym do podjęcia pracy zawodowej – opowiada Beata Wrzosek.

Dopiero potem klient był kierowany do trenerów zawodowych – Ostatecznie w projekcie wzięło udział 28 osób długotrwale bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo, z wykształceniem podstawowym lub ponadgimnazjalnym, ale również i wyższym – wyjaśnia Anna Trzuskolas.

Wśród uczestników znalazły się 22 osoby niepełnosprawne. Pomimo trudnej grupy uczestników założonej przez projektodawcę, udało się uzyskać prawdziwie inspirujące efekty projektu. Zatrudnienie znalazło blisko 80 proc. uczestników projektu, tj. aż 22 osoby. W gronie osób, które dzięki udziałowi w projekcie powróciły na rynek pracy znalazło się aż 16 osób niepełnosprawnych.

Osoby biorące udział w projekcie znalazły pracę w zawodach takich jak konserwator, sprzątacz, pomoc kuchenna, magazynier – Były również osoby, które znalazły pracę w zawodzie nauczyciel i szef zespołu kontrolerów biletów komunikacji miejskiej – mówi Eliza Popławska-Jodko. – Jedna z naszych klientek spełniła też swoje marzenie i została rodziną zastępczą dla dzieci – dodaje Anna Trzuskolas.

W jaki sposób trenerom pracy udało się znaleźć pracodawców dla osób biorących udział w projekcie? – Aktywnie przeglądali oni codziennie oferty pracy i to, co się dzieje na lokalnym rynku pracy – opowiada Anna Trzuskolas. -  Potem następowała praca w terenie – chodzenie od drzwi do drzwi i rekomendowanie osób bezrobotnych na dane stanowisko pracy u przyszłego pracodawcy.

Już teraz wiadomo, że projekt doczeka się swojej kontynuacji, z urzędami pracy w Elblągu i Iławie – W ramach wypracowanego w tym projekcie modelu zatrudnienia wspomaganego będzie następować praca z osobami bezrobotnymi w urzędach pracy w Iławie i Elblągu – zapowiada Tomasz Szarek, wicedyrektor WUP w Olsztynie. - Chcemy się w tej sprawie zwrócić do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z prośbą o specjalne dofinansowanie tego pomysłu.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ dr.Hause
  Poniedziałek, 04.02

  Trzeba naśladować dobre pomysły . Nawet Fińskie . Jeśli przynoszą takie efekty to tylko pogratulować . A , jeśli są w wokół nas ludzie mądrzy , zaangażowani w to co robią i umieją przenieść pomysły na nasz grunt , to korzystajmy jak najwięcej . Być może , można było , zapożyczyć wiele innych ciekawych rozwiązań w różnych sferach naszego życia . Jeśli do tej pory nie zrobiono tego , z różnych przyczyn , to dziś otworzono sposób na lepsze rozwiązania . Uczmy się na dobrych przykładach . Cieszy ten sukces , bo jest zaprzeczeniem niemożności wszelakiej .

 2. 2
  +3
  ~ wfb
  Poniedziałek, 04.02

  Brawo,Panie Prezesie!Gratulacje.

 3. 3
  +2
  ~ dana
  Poniedziałek, 04.02

  BARDZO PROSZĘ W IMIENIU 45+ 50+ itd. ŻEBY URZĄD PRACY I WSZELKIE INNE INSTYTUCJE KTÓRE ZA KASĘ UNIJNĄ WCISKAJĄ PRODUKT pt. SAMOZATRUDNIENIE , INFORMOWAŁY WSZYSTKICH TAKICH NAIWNYCH ŻE W RAZIE ZAMKNIĘCIA DZIAŁALNOŚCI PO PARU LATACH - NIE DOSTANĄ Z URZĘDU PRACY ANI GROSZA ZASIŁKU. JAK SIĘ OKAZAŁO NIE MÓWIĄC NIC NIKOMU ZAFUNDOWAŁA NAM TO premier i rząd Polski. Mówiąc krótko jak rząd wykończył cię kolejnymi haraczami i jesteś zmuszona zamknąć działalność, to z racji opłaty ZUS w formie ulgowej masz do śmierci zdychać z głodu. Nawet jak masz 40lat opłacanych dla bandytów składek w pełnej wysokości.

 4. 4
  --6
  ~ mamy 2 Polski
  Poniedziałek, 04.02

  Tą z telewizora i propagandy i tą rzeczywistą która ma obywateli którzy nie nakradli głębokow d.... UE która wyeksportowała do nas swoje i "chińskie bezrobocie" funduje nam żałosne pokazówki. 1,9mln /28 = 68000pln/osobę za takie pieniądze bez podatku to większość ludzi sama się zaktywizuje, bez waszej k.... łaski. Pytanie, co z pozostałymi 20 tys bezrobotnych - mają klaskać, kraść, pracować na czarno a wy będziecie ich zamykać w więzieniach i pouczać na temat zaradności życiowej

 5. 5
  --3
  ~ dobrobyt europejski
  Poniedziałek, 04.02

  Proszę umożliwić ludziom pozbawionym przez waszych głupkowatych mocodawców pracy na prowadzenie działalności gospodarczej bez obciązania ich składkami zus. Jeżeli odmawiacie ludziom prawa do pracy i zasiiłków nie możecie im... blokować dostępu do prowadzenia działalności zarobkowej. PRL gwarantował ludziom pracę i tam obowiązkowy zus był zrozumiały i uzasadniny dzisiaj gdy to sk....łe państwo ma w d.... kwestie bezpieczeństwa ekonomicznego przecietnego obywatela, blokowanie inicjatywy ludzi pozbawionych pracy daninami na rzekome zabezpieczenie społeczne jawi się jako oczywista podłość, niesprawiedliwość i ewidentne s...syństwo. Przypominam że tolerujecie umowy śmieciowe i pracę "na czarno "biznesmeni" naginający i łamiący prawo są karni symbolicznie lub wcale

 6. 6
  +3
  ~ 100% Elbląg
  Poniedziałek, 04.02

  ERKON-owi gratuluję, szacunek !!! Nowaczyka nie było....................? Czyżyk siedzi w 4 rzędzie................................!!! Sie narobiło !!!

 7. 7
  0
  ~ kasia
  Poniedziałek, 04.02

  Jakież niesamowite zainteresowanie tematem pracy dla osób niepełnosprawnych przez tego faceta na skraju IV -go rzędu. Jak to on się nazywa.

 8. 8
  --1
  ~ zombi
  Poniedziałek, 04.02

  I zapomnieli dodać że poza kasą UP do niepełnosprawnych dopłacał pewnie PEFRON to znaczy, że wszyscy zarobili dużo żeby "obiekt" eksperymentu zarobił 1.100 zł

 9. 9
  0
  ~ optymista
  Wtorek, 05.02

  Brawo dla ERKON !!!

 10. 10
  +1
  ~ wiwi
  Wtorek, 05.02

  O rany,frustraci albo zamilknijcie albo w końcu weźcie się do roboty,co?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91480112075806