Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Z końcem roku mieszkania dla wychowanków domu dziecka przestaną istnieć

19.09.2012, 14:05:30 Rozmiar tekstu: A A A
Z końcem roku mieszkania dla wychowanków domu dziecka przestaną istnieć
Dom Dziecka w Elblągu (fot. archiwum redakcji)

Od stycznia przyszłego roku w budynku Domu Dziecka przy ulicy Chrobrego zaczną działać dwie nowe Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze, w których młodzież będzie uczyła się samodzielności.

Wychowankowie elbląskiego Domu Dziecka uczą się samodzielnego życia w tzw. mieszkaniach usamodzielnienia. Trzy mieszkania, funkcjonujące obecnie na terenie placówki, zajmuje po dziesięcioro dzieci. - Same przygotowują jadłospis, robią zakupy, dysponują pieniędzmi – opowiada Barbara Nalińska, dyrektor Socjalizacyjnej Całodobowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Elblągu. - Jednak nowa Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie przewiduje takiej formy opieki jak mieszkania usamodzielnienia – dodaje Barbara Nalińska. Dla elbląskiej placówki znaczy to tyle, że mieszkania usamodzielnienia, z których do tej pory mogli korzystać podopieczni, z końcem roku zostaną zlikwidowane.

Młodzież z elbląskiego Domu Dziecka nie zostanie jednak pozbawiona możliwości poznania namiastki samodzielnego życia. Decyzją elbląskich radnych, od nowego roku zaczną działać dwie Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze, które przejmą funkcję dawnych mieszkań usamodzielnienia.

W budynku przy ulicy Chrobrego 4 wyodrębniono dwa lokale mieszkalne z niezależnymi wejściami. W każdym z nich znajdzie się 8 pokoi, aneks kuchenny, łazienka, WC i pomieszczenia gospodarcze. W dwóch lokalach zamieszka 28 dzieci powyżej 14 roku życia. Mogą jednak zdarzyć się wyjątkowe sytuacje. - Mieliśmy kiedyś rodzeństwo w wieku 16 i 12 lat, których nie mogliśmy rozdzielić, ze względu na więź rodzinną – wspomina Barbara Nalińska. - Nawet umieściliśmy ich w jednym pokoju, żeby uczyły się odpowiedzialności za siebie nawzajem – dodaje.

Opiekę nad uczącymi się samodzielności wychowankami będą sprawowali wychowawcy elbląskiego Domu Dziecka. Rozwiązanie takie zapewni zarówno pełne poczucie bezpieczeństwa wychowankom, jak i kontynuację przyjętych wcześniej założeń, dotyczących pracy wychowawczo – opiekuńczej z tą grupą podopiecznych - czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie utworzenia nowych placówek.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ zorro
  Środa, 19.09

  ...j wszystkim radnym w dupe.zeby nie bylo za przyjemnie to dwa .mariusz.

 2. 2
  +1
  ~ fatum katyńskie
  Czwartek, 20.09

  wszystko co ma jakikolwiek sens w tym kraju, zostanie przez pazernych styropianowych durni i 3 RP w ***o obrócone

 3. 3
  +1
  ~ !!!!!!!!!!!
  Czwartek, 20.09

  Oddajcie im te co dla trepów w Elblągu budują. Prawdopodobnie wychowanków by zabrakłao a przynajmniej coś wyszło by im ku chwale...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.482537984848