Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jazda rowerem po chodniku

21.09.2012, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jazda rowerem po chodniku
fot. nadesłane

Nowelizacja Kodeksu Drogowego  w maju 2011 r. zwiększyła uprawnienia rowerzystów podczas jazdy i ułatwia poruszanie się rowerem  po drogach.W tym artykule skupiamy się na jeździe rowerem po chodniku.

Mówi o tym art. 33 ust. 5 i ust. 6 PoRD.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.
- Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Jak widać ustawodawca, co do zasady, zabrania korzystać rowerzystom z chodnika i podaje, kiedy jest to możliwe. Punkt 1 jest oczywisty, punkt 2 w Elblągu ma tylko zastosowanie  przy trasie UE, albo jak jedziemy w godzinach 23-5, kiedy to prędkość ruchu w terenie zabudowanym może wynosić 60 km/h, a punkt 3 jest nowym zapisem, zwiększającym bezpieczeństwo podczas złej pogody.
Zaważmy jednak, że rower jest pojazdem i jego miejsce jest na drodze dla rowerów lub jezdni. Jazda po chodniku generuje bardzo często sytuacje konfliktowe z pieszymi, naraża na wypadki obie strony i niepotrzebnie antagonizuje obie grupy.

Jeżeli już jedziemy chodnikiem, co w pewnych sytuacjach jest trudne do uniknięcia to zwracamy szczególną uwagę na dzieci,  rodziców z wózkami i osoby starsze bo z doświadczenia wiem, że te  osoby są najbardziej nieprzewidywalne na chodniku. I jedziemy powoli (max.10-12 km/h), bo  chodnik to nie stok narciarski i slalom między pieszymi z prędkością 30 km/h to proszenie się o  bardzo duże kłopoty.

 

Marek Kamm - Oficer Rowerowy,
Komenda Miejska Policji w Elblągu,
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ rodzic i rowerzysta
  Piątek, 21.09

  Mądrale , zostało zlikwidowane jedyne miasteczko rowerowe w Elblągu -BEZPIECZNE .GDZIE ma jeździć dziecko i młodzież by być bezpiecznym tylko po chodniku.Zastraszanie ,jest człowiek to paragraf jak za komuny.Budujcie ścieżki rowerowe i miasteczko dla dzieci i po problemie.

 2. 2
  +2
  ~ fatalista
  Piątek, 21.09

  Od momentu w którym "mądrale" zaczynają się wpier....ć w jakąś dziedzinę życia (regulować, ustalać, naprawiać) w której obowiązywały zasady zwyczajowe, ta dziedzina życia staje się udręką i katorgą dla szarego obywatela. Czy nie wystarczyło że na chodniku pieszy ma zawsze pierwszeństwo prosta i jasna zasada i można ją zawrzeć w 1 zdaniu.

 3. 3
  +1
  ~ wkur...
  Piątek, 21.09

  oficer rowerowy do spraw komunikacji rowerowej tak się to nazywa, przecież to jest nazwa której Bareja nawet nie wymyślił, kto decyduje o tym,że takie bzdury powstają, oficer rowerowy d/s komunikacji rowerowej, a może oficer rowerowy d/s komunikacji tramwajowej, komuś zabrakło wyraźnie znajomości języka polskiego, podstaw tego języka,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0736420154572