Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Walka o poprawne nazewnictwo Kanału Elbląskiego zatacza szerokie kręgi

29.08.2012, 12:02:37 Rozmiar tekstu: A A A
Walka o poprawne nazewnictwo Kanału Elbląskiego zatacza szerokie kręgi
fot. arch. redakcji

Podczas gdy elblążanie prowadzą walkę z nieprawidłowym nazewnictwem Kanału Elbląskiego, ogólnopolska telewizja emituje materiał o "Kanale Ostródzko-Elbląskim”. Stacja powołuje się na... elektroniczną wersję Encyklopedii PWN.

W internetowej sieci nietrudno znaleźć informacje o tej unikatowej w skali Europy drodze wodnej, jaką jest Kanał Elbląski. Problem w tym, że często promują one błędną nazwę Kanału. - Wielokrotnie powtarzana błędna nazwa Kanału powoduje, że w podświadomości wielu osób funkcjonuje właśnie ta nieprawidłowa nazwa – twierdzi radny Robert Turlej, inicjator akcji "Kanał Elbląski jest tylko jeden". - Przykładem może być najnowszy reportaż "UWAGA" stacji TVN o Kanale "Ostródzko-Elbląskim" – dodaje.

Chodzi o materiał pt. "Radny Ostródy: to największa wpadka władz", który stacja nadała 25 sierpnia. W reportażu poruszono temat nowych statków, jakie zakupiła Gmina Ostróda, a które okazały się niewypałem – jeden grozi zatonięciem, a drugi jest za szeroki na 150- letnie śluzy. Uwagę elblążan przykuł jednak fakt, że w materiale zamiennie stosuje się nazwę Kanał Elbląski i Kanał „Ostródzko-Elbląski”. Robert Turlej interweniował w tej sprawie u wydawcy programu "UWAGA". Okazało się, że redaktorzy przygotowujący materiał również mieli dylemat, jak brzmi poprawna nazwa Kanału Elbląskiego. - Niestety wykazali się małą fachowością, gdyż nazwę sprawdzili w elektronicznej wersji Encyklopedii PWN zamiast np. w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii – stwierdza elbląski radny. - Wydawca programu przyznała mi rację, ale niestety tak wielka stacja jak TVN nie potrafi naprawić swojego błędu. Poprosiłem o oficjalne sprostowanie w kolejnym programie "UWAGA", na co nie wyrażono zgody. W chwili obecnej czekam na dokonanie korekty na stronie UWAGA TVN, gdzie opisany jest ten reportaż – dodaje Robert Turlej.

Radny podkreśla, że najlepszą rekompensatą w zaistniałej sytuacji byłby kolejny reportaż wyemitowany przez stację TVN, tym razem mówiący o powszechnie stosowanym błędnym nazewnictwie Kanału Elbląskiego oraz przyłączenie się stacji do akcji elblążan.

Inny problem, który ujawnił materiał w programie "UWAGA", to fakt, że błędną nazwę propaguje Encyklopedia PWN – źródło, które jak zauważa Robert Turlej, powinno być nieomylne. - Czy ktoś spodziewałby się, że w Encyklopedii PWN widnieje nazwa „Kanał Elbląsko-Ostródzki”? To jest kolejny przykład na to, jak Internet "nasiąknięty" jest błędnym nazewnictwem i pokazuje, jak istotna jest akcja "Kanał Elbląski jest jeden" – przekonuje radny.

Mobilizacja elblążan na portalu społecznościowym Facebook, pod wspólną inicjatywą „Kanał jest tylko jeden”, rozpoczęła się niespełna tydzień temu. W tym czasie do akcji dołączyło 291 użytkowników portalu, a grono to stale się powiększa.
 

Aleksandra Żyła

Oceń tekst:

Ocen: 28

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --16
  ~ minus 3
  Środa, 29.08

  problemy wolaków nie są problemami Polaków - co przy minimum pomyślunku jest oczywiste

 2. 2
  --11
  ~ JesusAlvaro
  Środa, 29.08

  Jak dla mnie temat nie warty Zachodu. Pamiętajmy że wrogiem Elbląga jest Olsztyn i nie potrzeba nam wojny z Ostródą;) No chyba że zaczęliby go nazywać Kanałem Ostródzkim:)

 3. 3
  +22
  ~ wg.elblag@onet.pl
  Środa, 29.08

  Nieprawidłowe nazewnictwo Kanału Elbląskiego bierze początek od 1995 r. kiedy to powstała impreza promocyjna kanału o nazwie Canal Trophy (mistrzostwa w pływaniu na dętce traktorowej). Władze Elbląga i Ostródy przeciągały linę i która reprezentacja wygrała tak nazywano kanał. Stąd się wzięły nazwy: Elbląsko-Ostródzki lub Ostródzko-Elbląski. Winę za funkcjonowanie błędnej nazwy ponoszą uwczesne władze Elbląga oraz elbląscy "dziennikarze". Ostróda we wszystkich folderach i opracowaniach lansowała nazwę Kanał Ostródzko-Elbląski i w zasadzie do tej pory to robi. Nawet w folderach i mapach powstających w Elblągu podawano błędną nazwę. Elbląskim władzom widocznie to nie przeszkadzało.Kilkakrotnie interweniowałem po artykułach prasowych i programach w radiu czy telewizji dzwoniąc do redakcji.

 4. 4
  +3
  ~ Li
  Środa, 29.08

  Srutututu... walka o nazwę nic nie kosztuje, ale co Elbląg zrobił dla zabytkowego Kanału? Nigdy nic, ani złotówki na promocję, zagospodarowanie, czy choćby szalet w miejscu, gdzie cumują statki pływające na pochylnie. Wstyd. Choćbyście wydali jeden folder, czy zrobili porządny film do internetu. Takie duże miasto, a chce się promować samo na cudzy koszt. Nie pytaj więc, co Kanał zrobi dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla Kanału?

 5. 5
  +6
  ~ Pan na Zuławach
  Środa, 29.08

  Tak samo podobnie jak maci siw w głowach młodzieży,ze Elbląg to Warmia i Mazury. To tylko sztuczny twór. Nic podobnego!!!POWTARZAM,ELBLĄG TO ZUŁAWY WIŚLANE i Wysoczyzna Elbląska z Zalewem Wislanym.Ale burakom z UM nie zalezy na poprawnym geograficznym nazewnictwie.

 6. 6
  --5
  ~ UWAGA!!!
  Środa, 29.08

  P*******i na zlecenie PO minusuje wasze wypowiedzi.

 7. 7
  +7
  ~ NIE dla olsztyna
  Środa, 29.08

  W tym kraju łamie się konstytucję przykład Referendum które było ważne a chodziło o przynależność Elbląga.Elblążanie powiedzieli NIE dla olsztyna i co nadal kajdany i dojenie.Politycy to oszuści .Elbląg to Żuławy i Wybrzeże a komu nie po drodze precz na mazury do ciemnoty i afer.

 8. 8
  --2
  ~ pit ..
  Środa, 29.08

  W empiku mozna kupic mape kanalu ostrodzkiego...

 9. 9
  --15
  ~ elblomg
  Czwartek, 30.08

  elblomg jest duzu ciechanów też

 10. 10
  +6
  ~ coś nie tak
  Czwartek, 30.08

  JEDYNA nazwa Kanał Elbląski!!!!!! I co podcięto Elblążanom j**a ,że minusują tych co piszą prawdę .WSTYD same olsztyniaki.Popieram wpis -nie dla olsztyna .BRAWO.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2672588825226