Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„Gotycka fala” nadal czeka na lepsze czasy

27.07.2012, 12:30:44 Rozmiar tekstu: A A A
„Gotycka fala” nadal czeka na lepsze czasy
W tym miejscu miała stanąć fontanna (fot. arch. redakcji)

Fontanna w kształcie „Gotyckiej fali” miała stanąć na Placu Dworcowym w 2009 roku. Inwestycja została jednak odłożona w czasie z powodu cięć budżetowych i nie wiadomo, kiedy doczeka się realizacji.

Fontannę, która miała stanąć na Placu Dworcowym zaprojektowało w 2008 roku gdyńskie „ER_studio”. Jej nowoczesny kształt miał nawiązywać do tradycji i tożsamości Elbląga. „Gotycka fala”, jak nazwano fontannę, miała składać się z  płaskich kamiennych płyt, po których spływałaby woda oraz fałdy terenu wykonanej z granitowej kostki. Projekt zakładał, że woda będzie wypływać z samej góry fontanny, czyli z wysokości 4 metrów. Podkreśleniem dla spływającej wody miało być oświetlenie światłowodowe, a całość formy miały podświetlać punktowe reflektory.

Fontanna miała pojawić się na Placu Dworcowym w 2009 roku, przy okazji prowadzonych w tym miejscu prac modernizacyjnych. Przed budynkiem dworca PKP zainstalowano wtedy między innymi stalowy zegar słoneczny czasu zimowego i elementy małej architektury: ławki, lampy. Z „Gotyckiej fali” jednak zrezygnowano. - W związku z oszczędnościami budżetowymi fontanna w tym roku nie będzie realizowana. Jej projekt mamy już gotowy, ale budowa została przełożona – mówiła wówczas Krystyna Dziurdź, naczelnik Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego. 700 tys. zł które planowano przeznaczyć na tę inwestycję przeznaczono na załatanie dziury w budżecie, spowodowanej zmniejszeniem przez Ministerstwo Oświaty subwencji oświatowej (w jej wyniku miasto straciło prawie 4,4 mln zł).

Inwestycję odłożono w czasie,a w miejscu planowanej fontanny zostało posadzone drzewo. Dziś, dwa lata od zakończenia inwestycji przed budynkiem dworca kolejowego, „Gotycka fala” nadal nie doczekała się realizacji i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie mogło się to zmienić. - Z uwagi na pilniejsze inwestycje w infrastrukturę miejską, między innymi przebudowę dróg 503 i 504, mosty przez rzekę Elbląg, Miasto nie planuje w chwili obecnej takiej inwestycji – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Jak mówi rzecznik prasowy elbląskiego ratusza, gdyby fontanna miała stanąć na Placu Dworcowym, to mogłaby zostać wykonana według dawnego projektu. Miasto nie podaje jednak konkretnego terminu,w którym będzie można wrócić do jego realizacji.

 

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ eb
  Piątek, 27.07

  a dlaczego ma być stary projekt, powinna być figurka małego Grzesia olewającego nasze miasto

 2. 2
  +8
  ~ Ferdek Kiepski
  Piątek, 27.07

  O qrde!Tyle jest bezrobotnych w Elblągu.Postawiliby fonntanne tzw."czynem społecznym" za odpracowanie długów za mieszkania ZBK.A;e urzędasy-darmozjady, ***zistołki o tym nie POmyśleli,heh.

 3. 3
  +7
  ~ Ferdek Kiepski
  Piątek, 27.07

  O qrde!Tyle jest bezrobotnych w Elblągu.Postawiliby fonntanne tzw."czynem społecznym" za odpracowanie długów za mieszkania ZBK.A;e urzędasy-darmozjady, ***zistołki o tym nie POmyśleli,heh.

 4. 4
  +8
  ~ zett
  Piątek, 27.07

  Za Słoniny to przynajmniej wygląd miasta sie zmienił na lepsze, a za Grzesia słabiutko, słabiutko. No chyba że jesteś tancerzem im na pewno sie podoba.

 5. 5
  +3
  ~ jamaleg
  Piątek, 27.07

  Znowusz szykują kase dla pasibrzuchów z KK w tym roku zawsze jak pojawiał sie materiał o tym że brakuje kasy na coś np.szkoły ,basen , wiadukt nad torami na zatorze , mosty na starym miescie , to pare dni póżniej pojawiał sie artykuł o przyznaniu paru baniek na jakis tam skromny remonci a to w jednym a to w drugim pożniej kolejnym kościele . Oj nie ładnie państwo radni ludzie was wybrali a wy co olewacie ich , ile kasy w ten sposób zaoszediliscie a ile przeznaczyliscie na rzecz watykańskich budynków którymi nie możecie zarządzać ale macie dawac kase na ich utrzymanie . Dla was czas tzw czyścia przyjdzie już nie długo , spotkamy sie i osądzimy przy urnach i zobaczymy czy było lepiej trzymać sztame z kilkoma ksieżmi czy całym miastem działając na korzyść miasta i jego obywateli

 6. 6
  +1
  ~ BUUU
  Piątek, 27.07

  guzik mnie obchodzi jakaś tam fontanna ja się pytam dlaczego nikt nie informuje o tym kiedy otworzą most na rzece Elbląg ,jest koniec lipca i cisza .

 7. 7
  +2
  ~ do BUUU ~jamaleg
  Piątek, 27.07

  Ma byc w lipcu to będzie w Lipcu kto ci powiedział ze tego roku poczekaj do nastepnego teraz jest kasa potrzebna na cos innego jak niżej napisałem zawsze gdy mówia ze nie ma kasy na coś to zaraz po tym odają kase na KK, chyba jest w tym jakas zależność.

 8. 8
  +3
  ~ turban
  Piątek, 27.07

  zamiast fontanny mamy wizyte dubajskiego pinokia w chinach. Po za tym pytam sie dubajskiego pinokia ,kiedy wreszcie skonczy sie budowa mostow na starym miescie? grzesiu wstydu nie masz,pelno niedokonczonych inwestycji w miescie a ty jezdzisz z tymi swoimi paziami,pijaczynami po swiecie i szukasz inwestorow, nie wiem o jakich inwestorach pleciesz,chyba mowisz o tych ktorzy zdecyduja sie zainwestowac w trawnik i pergole na twoim ogrodzie?

 9. 9
  +1
  ~ ŻAŁOSNE OBIECANKI
  Piątek, 27.07

  - fontanna typowo PO elbląsku - miała być - a teraz nie wiadomo KIEDY - czego tu miało niebyć w tym PO kręconym elblągu , szczególnie przed WYBORAMI ŻAŁOSNE OBIECANKI

 10. 10
  +3
  ~ Fsx
  Piątek, 27.07

  Może zamiast fontanny ktoś mógłby wysłać ekipę która usunie chwasty wyrastające z kratek ściekowych na placu dworcowym bo wygląda to jak pole do wypasania krów a nie jak plac dworcowy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3772490024567