Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zobacz Plac Dworcowy nocą!

08.12.2008, 21:21:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz Plac Dworcowy nocą!
Fot. Mateusz Milanowski

Kilka dni temu przedstawiliśmy odrestaurowaną Staromiejską ulicę Kowalską. Dzisiaj nadszedł czas na podsumowanie zakończonych prac na Placu Dworcowym oraz tradycyjnie obszerną galerię zdjęć ukazującą nocne oblicze placu.

Wszystko zaczęło się w lipcu...
W lipcu minionego roku miasto rozstrzygnęło przetarg na wykonawcę inwestycji pod nazwą „Zagospodarowanie Placu Dworcowego w Elblągu”. W czasie trwania postępowania przetargowego wpłynęły dwie oferty. Wybrano grudziądzki „Prasbet”, który zaproponował niższą cenę. Firma na plac budowy weszła we wrześniu.

Prace rozpoczęły się od wygrodzenia terenu Placu Dworcowego i skucia jego asfaltowej nawierzchni. Następnie wykonawca zajął się przebudową sieci kanalizacji deszczowej oraz usunięciem kolizji wszystkich sieci technicznych. Kolejne etapy inwestycji polegały na wyłożeniu nawierzchni z klinkieru i kostki kamiennej. Powstał nowy, większy parking z jezdniami manewrowymi.

Ponadto zadbano o elementy małej architektury. Jedną z nich jest stalowy zegar czasu zimowego o wysokości 3,1 m, długości 2,28 m i szerokości 3 m. Waży przy tym około 750 kilogramów. Wokół tej konstrukcji wykonana jest podstawa z płyty granitowej o średnicy 4 m, która stanowi zegar czasu letniego, a na niej dodatkowo wygrawerowano herb Elbląga oraz datę powstania zegara.

Nie zapomnieli też o fontannie
Ostatecznie spośród trzech projektów przygotowanych przez gdyńskie „ER_studio” wybrano kształt określony nazwą „Gotycka fala”. 

Forma fontanny to płaskie kamienne płyty, po których będzie spływać woda oraz fałda terenu wykonana z granitowej kostki. Woda będzie wypływać z samej góry fontanny, czyli z wysokości 4 metrów. Podkreśleniem dla spływającej wody będzie oświetlenie światłowodowe. Pozostałe, planowane punktowe reflektory podświetlą całość struktury. Fontanna pojawi się w przyszłym roku.

Co będzie dalej?

W ten sposób zakończyła się pierwsza część modernizacji Placu Dworcowego. Druga będzie polegać na przebudowie pętli autobusowej i drogi dojazdowej od ulicy Lotniczej, o czym już niebawem poinformujemy na naszych łamach. Cała inwestycja pochłonie łącznie 6,5 miliona złotych.

Na tym jednak się nie kończy...
Tak jak widać, obecnie trwa również budowa trzykondygnacyjnego budynku zlokalizowanego w pobliżu pętli autobusowej. Inwestycją zajęła się dobrze zanana firma na elbląskim rynku, „Mytych”, która zakłada zakończenie inwestycji pod koniec kwietnia przyszłego roku.

Nie możemy również zapomnieć o temacie przebudowy Dworca PKP, który jako pierwsi wielokrotnie poruszaliśmy na naszych łamach. O dalszych losach Dworca PKP również niebawem poinformujemy. Zainteresowanych modernizacją dworca zapraszamy do artykułu „Dworzec PKP zyska nowe oblicze”.

Milan

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Zkończenie modernizacji Placu Dworcowego ( zdjęć 46 )
Dodano: 2008-12-08 | Fot. Mateusz Milanowski
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ mhjf
  Wtorek, 09.12

  ten jasny marmur pod zegarem słonecznym jest robiony na oko. Ponieważ w deszczowe dni, pod zegarem robi się mała kałuża

 2. 2
  0
  ~ sg
  Środa, 10.12

  Jeszcze dworzec do zrobienia i windy towarowo-osobowe dla inwalidów,mam z wózkami,podróżnych z większymi walizkami..

 3. 3
  0
  ~ Cezar:)
  Poniedziałek, 05.01

  Moim zdaniem Nowy Plac Dworcowy wygląda bardzo nowocześnie, czysto i przyjemnie:D Jak jeszcze wyremontują Dworzec PKP w Elblągu to będzie jeszcze ładniej i nowocześniej. Elbląg w ostatnich 10 latach bardzo wyładniał, budowane są nowe bloki, domy i kamienice. Starym budynkom nadaje się nowe i kolorowe elewacje. Odbudowuje się Stare Miasto i rozwijają tramwaje. Elbląg ma szansę stać się w przyszłości nowoczesnym i przyjaznym miastem:):):)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1085569858551