Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Gdy zawieramy umowę poza siedzibą firmy

03.12.2007, 11:40:57 Rozmiar tekstu: A A A

W ostatnim czasie do Delegatury Inspekcji Handlowej w Elblągu o pomoc zwracają się często konsumenci, którzy zawarli umowy poza lokalem przedsiębiorstwa. Przedstawiamy przykłady takich zdarzeń.

Firma zaprosiła mnie na wyjazd do innego miasta gdzie w hotelu były prezentowane do sprzedaży jej towary. W czasie spotkania przedstawiono nam fotel magnetyczny, który kosztuje 10 000 zł. a ponieważ firma otrzymała dotację sprzedaje je po 1000 zł. Skusiłam się na taką okazję. W domu na spokojnie przemyślałam sytuację. Jestem rencistką i nie stać mnie na taki wydatek. Co mogę zrobić?

Firma organizowała w szkole pokaz poduszek magnetycznych. Podpisałam umowę kupna. W następnym tygodniu chciałam wycofać się z zawartej umowy. Nie otrzymałam jeszcze towaru. Jakie mam szanse?

Zgodnie z ustawą z dnia 02.03.2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22 poz. 271 z późn. zm.) kto zawiera z konsumentem umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, powinien przed jej zawarciem poinformować konsumenta na piśmie o prawie odstąpienia od umowy w ustawowym terminie i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresem zamieszkania (siedziby); obowiązany jest także wręczyć konsumentowi pisemne potwierdzenie zawarcia umowy, stwierdzające jej datę i rodzaj oraz przedmiot świadczenia i cenę.

Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań.

Jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, to od niej może odstąpić w terminie 10 dni od uzyskania informacji o prawie do odstąpienia, lecz nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od jej wykonania.

Cytowana ustawa dostępna jest na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.uokik.gov.pl.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1537158489227