Sobota, 4.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Malwina, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄŻANIE Z PASJĄ

9-letnia szachistka z Elbląga ma szansę na Mistrzostwa Świata!

07.07.2013, 07:05:47 Rozmiar tekstu: A A A
9-letnia szachistka z Elbląga ma szansę na Mistrzostwa Świata!
fot. archiwum prywatne
Uwielbia matematykę, jest świetną uczennicą, a jej marzeniem jest ograć największych światowych szachistów rosyjskich, Karpowa i Kasparowa. Lidia Czarnecka, bo o niej mowa, jest trzykrotną mistrzynią województwa w szachach, zajęła II miejsce na Mistrzostwach Polski w kat. do 9 lat i V miejsce w kat. do lat 10. Pragnie reprezentować barwy narodowe podczas Mistrzostw Europy i Świata. 
 
- Pierwszy raz o szachach dowiedziałam się w przedszkolu, tak mnie zainteresowały, że zaczęłam grać z moim tatą – mówi Lidia Czarnecka. – Na początku wydawało mi się, że to jest prosta gra, ale potem się okazało, że to wcale nie jest takie łatwe. Bardzo lubię grać w szachy, to bardzo ekscytujące, ale też umysłowo bardzo trudne – dodaje szachistka.
 
Na pierwsze zawody Lidia pojechała do Działdowa, mając 7 lat, 3 lata po tym jak rozegrała pierwsza partię szachów. – To były Mistrzostwa przedszkolaków, gdzie zajęłam pierwsze miejsce. Na początku nie wierzyłam, że mogę zdobyć taki tytuł, ale się udało – mówi Lidia.
 
Lidia ma 9 lat, jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 15 w Elblągu. Dziewczynka bardzo sumiennie ćwiczy swoje umiejętności szachowe, każdego dnia poświęca na treningi około 3 godzin. – Gram na portalu, gdzie ludzie mogą prowadzić wirtualne rozgrywki. Komputer, na podstawie moich wyników, dobiera mi przeciwnika. Już po pięciu minutach jestem w stanie ocenić swoje szanse w pojedynku – mówi Lidia. – Szachy, to ciężka praca dla umysłu, muszę dużo jeść – śmieje się.
 
W marcu tego roku, Lidia pojechała do Szczyrku, gdzie odbywały się Mistrzostwa Polski młodzików (do 10 lat). Dla naszej bohaterki, było to nie lada wyzwanie, ponieważ zmierzyła się z najlepszymi szachistami w kraju. Lidia zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej i V miejsce w całym turnieju. 
 
Ten wynik pretenduje ją do wzięcia udziału w Mistrzostwach Europy w Czarnogórze i Mistrzostwach Świata w Bahraine. Do Mistrzostw Europy zakwalifikowano pierwsze 10 zawodniczek, które otrzymały tytuły w Mistrzostwach Polski, a pierwsze sześć pojedzie na Mistrzostwa Świata. Dla Elbląskiej zawodniczki to ogromne wyróżnienie. 
 
Na co dzień Lidia trenuje w Klubie Szachowym „Start” Elbląg, jej trenerem jest Mariusz Ściwiarski. Lidia jest bardzo utalentowana, o czym świadczą liczne nagrody i puchary. Aby jej talent się rozwijał, a Lidia mogła wziąć udział w Mistrzostwach potrzebne jest wsparcie finansowe. 
 
Wszystkich, którzy są w stanie pomóc młodej zawodniczce, prosimy o wpłaty na konto Klubu Szachowego „Start” Elbląg: 67132011202528331420000001 z dopiskiem „Lidzia Czarnecka na wyjazd Finał Mistrzostw Europy i Świata” Cała kwota zebrana na koncie będzie przeznaczona wyłącznie na ten cel.
 
Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 9

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ AM
  Niedziela, 07.07

  BRAWO LIDIO!!! Jesteś piękną i mądrą dziewczynką Trzymamy za Ciebie kciuki !!!! PS To jest PRAWDZIWA PROMOCJA naszego miasta i kraju !!!! Nasze wspólne fundusze zamiast na Emiraty i ślimaki przeznaczcie NASI WŁODARZE dla TAKIEJ utalentowanej MŁODZIEŻY !!!!

 2. 2
  +3
  ~ Urbanowicz
  Niedziela, 07.07

  LIDIA PROPS, ZAGRAMY W SZACHY WIERZE!!!

 3. 3
  +5
  ~ Mała
  Niedziela, 07.07

  Trzymam kciuki Lidziu ;)

 4. 4
  +2
  ~ ada
  Niedziela, 07.07

  Lidka trzymamy za ciebie mocno kciuki .Ada z rodzinka!!!!!

 5. 5
  +5
  ~ Zasmucony
  Poniedziałek, 08.07

  Zdecydowanie wole czytać takie informacje, niż te o obsrańcach do RM UM i na prezia ME.

 6. 6
  0
  ~ MMM
  Wtorek, 09.07

  LIdia - Super z ciebie dziewczyna. Trenuj,a wygrasz z Kasparowem :-) Pozdrawiam.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.