- Jeśli chodzi o tę rundę, to można być zadowolonym, choć jest mały niedosyt, bo tych punktów można było zdobyć więcej.... »
„Bieg na sześć łap”, który odbył się w sobotę (30.11) zgromadził rzeszę ludzi o wielkich sercach, którzy... »
Menopauza jest naturalnym okresem w życiu kobiety, tak samo jak dojrzewanie. Mimo swego naturalnego pochodzenia bywa tematem wstydliwym i wiele kobiet unika go w kontekście swojej osoby. U większości kobiet przekwitanie rozpoczyna się po osiągnięciu 40 roku życia.
Niestety, czasem menopauza przychodzi przedwcześnie i rodzi szereg problemów. W najgorszej sytuacji znajdują się kobiety, które jeszcze nie urodziły dziecka, a bardzo pragną zostać matkami. Przedwczesna menopauza to duży problem – co zrobić, gdy niespodziewanie dotyka on nas lub kogoś z naszych bliskich?
Szacuje, że 1 na 10 000 kobiet wkracza w okres przekwitania przed swoimi 30-tymi urodzinami. W takiej sytuacji mówimy, iż mamy do czynienia z przedwczesną menopauzą. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą jajniki, które zaczynają niedomagać.
Na ogół jednym z pierwszych objawów przedwczesnej menopauzy jest zatrzymanie miesiączki. Kobiety, szczególnie te młodsze, które go doświadczają, bardzo często myślą, że zaszły w ciążę, jednak stosowne testy to wykluczają. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie każda spóźniająca się menstruacja niemająca związku z ciążą, oznacza, iż dotknęło nas przedwczesne przekwitanie. Problem zaczyna się, gdy od czterech miesięcy nie pojawia się krwawienie menstruacyjne, a badania wykluczają ciążę.
W takiej sytuacji należy zapisać się na wizytę do ginekologa. Lekarz w takiej sytuacji powinien zlecić wykonanie specjalistycznych badań krwi. Diagnostykę rozpoczyna się od określenia ilości hormonów wytwarzanych przez jajniki – estrogeny i gestageny oraz tych produkowanych przez przysadkę mózgową – FSH. Hormon folikulotropowy, inaczej FSH, odpowiada za prawidłowe dojrzewanie pęcherzyków jajowych.
Jednocześnie jego ilość pozwala lekarzowi ocenić, czy synteza estrogenów przebiega prawidłowo. W związku z tym, iż hormony tarczycy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, należy określić ich ilość (badanie poziomu trójjodotyroniny i tyroksyny). Niezwykle istotna jest również ilość prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za laktację. Gdy w organizmie kobiety jest go zbyt dużo, chociaż w ostatnim czasie nie została matką, miesiączki zanikają, a na twarzy pojawiają się zmiany skórne.
Przedwczesna menopauza czasem miewa podłoże genetyczne. W niektórych rodzinach kobiety wcześniej wkraczają w okres przekwitania, jeśli twoja babcia lub mama swoją ostatnią miesiączkę miała przed 40. rokiem życia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten problem dotknie także ciebie. Do wystąpienia przedwczesnej menopauzy mogą też przyczynić się niektóre choroby zakaźne, na które zachorowałyśmy jako dorosłe kobiety.
Do schorzeń szczególnie niebezpiecznych zaliczamy świnkę i odrę, ponieważ wirusy, które je wywołują, mogą uszkadzać jajniki. Najczęściej jednak odpowiedzialność za przedwczesne przekwitanie ponosi choroba o podłożu autoagresji. Niestety, czasem dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego, który ma chronić organizm przed infekcją i namnażaniem komórek nowotworowych.
W rezultacie system odpornościowy przystępuje do zwalczania tkanek własnego organizmu, chociaż nie stanowią one żadnego zagrożenia.
Choroby, które mogą doprowadzić do przedwczesnej menopauzy to:
Nie zawsze miesiączka zanika całkowicie, czasem pojawia się raz na kilka miesięcy. W takiej sytuacji nie mamy do czynienia z przedwczesną menopauzą, lecz nadmiarem prolaktyny. Do nadmiernej produkcji tego hormonu zazwyczaj dochodzi w warunkach stresu i u chorych na zespół policystycznych jajników.
Wówczas stężenie progesteronu znajduje się poniżej normy. Kobiety, u których prolaktyna utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie, bardzo często skarżą się na nadmierne owłosienie twarzy, rąk i nóg.
Kobiety, u których menopauza pojawiła się zbyt szybko, w celu złagodzenia objawów przekwitania powinny rozpocząć hormonalną terapię zastępczą.
Niestety, nie wszystkie panie mogą stosować HTZ. W takiej sytuacji rozwiązaniem pozostaje przyjmowanie suplementów diety z witaminami i fitoestrogenami. Objawy menopauzy leczyć można także domowymi sposobami. Oczywiście nie będzie to leczenie samych przyczyn, ale może przynieść ulgę w doznawanych rewelacjach fizycznych ze strony ciała, jak i poprawić koncentrację, pamięć i polepszyć samopoczucie.
ek.
Przedwczesnej menopauzie rzadko towarzyszą objawy charakterystyczne dla przekwitania takie jak uderzenia gorąca, nocne poty czy huśtawki nastrojów.
O przedwczesnej menopauzie mówimy wówczas, gdy prolaktyna i hormony tarczycy znajdują się w normie, hormonu folikulitropowego jest dużo, a mimo to stężenie estrogenów utrzymuje się na niskim poziomie.
Źródło: serwis menopauzainfo.net.pl; medme.pl
Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.