Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Dwie niedziele handlowe w miesiącu. Co o pomyśle polityków sądzą elblążanie? [ankieta INFO]

06.07.2024, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dwie niedziele handlowe w miesiącu. Co o pomyśle polityków sądzą elblążanie? [ankieta INFO]

Ograniczenie handlu w niedziele to temat, który nadal dzieli Polaków. Teraz, po raz kolejny, podjęli go politycy. Posłowie Polski 2050 chcą wprowadzenia dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Co o ich pomyśle sądzą elblążanie? Zachęcamy do udziału w ankiecie INFO.

 

 

 

Najbliższa niedziela handlowa wypada w grudniu. Posłowie Polski 2050 chcą, aby było ich więcej i złożyli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy. Zakłada on wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę. Niedawno odbyło się głosowanie nad projektem i został on skierowany do pracy w komisji.

 

 


Autorzy projektu wskazują, że wbrew intencjom ustawodawcy z roku 2018 zakaz handlu nie przyczynił się do wsparcia małych, lokalnych sklepów w ich konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi.

 

 

 

W okresie 2014-2023 liczba placówek handlowych w Polsce zmalała o 33,5 tys., a w samym 2023 roku zamknięto 3 tys. placówek. Ostatnie lata są natomiast czasem rozkwitu wielkich sieci handlowych, a zwłaszcza tzw. sieci dyskontowych – dzięki agresywnej strategii marketingowej i cenowej oraz długim godzinom otwarcia udało im się skłonić potencjalnych klientów do robienia tam zakupów w piątki i soboty

 

 

- wskazano w uzasadnieniu projektu.

 

 

 

Przypomnijmy. Ustawa ograniczająca handel obowiązuje od marca 2018 roku. Zakaz nie obowiązuje m.in. na stacjach paliw, w restauracjach, kawiarniach, kioskach, części placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności. Tylko kilka niedziel w roku to niedziele handlowe, kiedy wszystkie sklepy mogą być otwarte. W 2024 roku zostały nam jeszcze dwie, które przypadają 15 i 22 grudnia.

 

 

 

Co o wprowadzeniu dwóch niedziel handlowych w miesiącu sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Należy wprowadzić zmianę, czy też zostawić prawo w obecnej formie? Zachęcamy do udziału w ankiecie.

Głosowanie potrwa do poniedziałku, do godz. 9.00

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ ...
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 04.07

  Tutaj nie chodzi o polskiego konsumenta tylko o zarobek zagranicznych właścicieli dyskontów . Dlaczego nie ma takiej dyskusji w Niemczech ? Większy szacunek dla swoich obywateli mają ? To na pewno i nie tylko to .

 2. 2
  +4
  ~ stefan
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 04.07

  Jestem za tym ,by we wszystkie niedziele , oprócz tych przed świętami były sklepy zamknięte . Mągą być otwarte tylko małe sklepy prywatne ., gdzie obsługuje właściciel i jego rodzina .

 3. 3
  +20
  ~ Machupichcę
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 04.07

  Źle zadane pytanie. Odpowiedź na NIE, nie mówi nam czy jesteśmy za czterema niedzielami handlowymi, czy może za dotychczasowym systemem.

 4. 4
  +12
  ~ Joanna,
  Ponad tydzień temu, Czwartek, 04.07

  PO - co było dane nie zostanie zabrane - znowu chcą oszukać ludzi i wspierać zachodnie korporacje.

 5. 5
  --7
  ~ Kierowca 6
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  Żadnych ograniczeń w handlu . Niby dlaczego kierowca autobusu może pracować w niedzielę a pani w sklepiku już nie . Jeśli lewica zaglouje za zakazem już nigdy nie oddam na nich glosu

 6. 6
  +3
  ~ ~ Kierowca 6
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  jak ci nie pasuje idź do pracy do Biedronki.

 7. 7
  0
  ~ ret
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  "jak ci nie pasuje idź do pracy do Biedronki" - otóż to, jak pracownikom Biedronek nie pasuje praca w niedziele, to niech idą do pracy gdzieś indziej. Akurat handel powinien być w każdą niedzielę, skoro inne zawody (gastronomia, kina itp.) również pracują w te dni. Naprawdę nie ma przymusu pracy w handlu, jeśli komuś taki system pracy nie pasuje. Za to klientom sklepów bardzo by to pomogło.

 8. 8
  +18
  ~ Kierowca 6
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  ~~ pracuje w handlu I uważam że to lżejsza praca od pracy kierowcy autobusu miejskiego

 9. 9
  --9
  ~ aaa
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  Dwie nie potrzeba. Niech te ekspedientki spędzą czas w domku. Ale jedna to i owszem. Przydało by się

 10. 10
  +16
  ~ ret
  Ponad tydzień temu, Piątek, 05.07

  "Niech te ekspedientki spędzą czas w domku" - a jeśli nie chcą, tylko wolałyby iść do pracy? Wiesz, że przed wprowadzeniem zakazu ekspedientki nie pracowały 7 dni w tygodniu? No normalnie miały inny dzień wolny, niepojęte, prawda?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.752956867218