Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elblążan czeka podwyżka cen wody i ścieków! Dyrektor spółki nie chce zdradzić, jak wysoka

16.02.2024, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążan czeka podwyżka cen wody i ścieków! Dyrektor spółki nie chce zdradzić, jak wysoka

Elblążan najpewniej czeka podwyżka taryf za wodę i odprowadzenie ścieków. Jakiej wysokości i od kiedy? Tego prezes zarządu EPWiK Marek Misztal nie chce zdradzić. Planowany wzrost cen ma jednak mieć związek z trwającym w spółce miejskiej sporem zbiorowym. 

 

 


O planowanych przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podwyżkach cen wody i ścieków dowiedzieliśmy się dziś, 16 lutego, podczas konferencji prasowej. Wiadomo, że pod koniec ubiegłego roku spółka wystąpiła do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z wnioskiem o skrócenie okresu obowiązywania aktualnych taryf (obecne stawki mają obowiązywać do 30 października 2024 r.) w związku z zaistnieniem sytuacji nadzwyczajnej. Pozytywna decyzja ma oznaczać, że jeszcze w tym roku elblążanie więcej zapłacą za wodę i odprowadzanie ścieków. Prezes EPWiK Marek Misztal nie chciał jednak zdradzić szczegółów. Nie wiadomo więc, o jakich podwyżkach mowa i od kiedy miałyby one obowiązywać - tego mamy się dowiedzieć, dopiero gdy poznamy stanowisko Wód Polskich.

 

 

 

Przypomnijmy. Pracownicy EPWiK walczą o podwyżki płac. W zakładzie trwa spór zbiorowy między związkami zawodowymi a zarządem. Do tej pory nie udało się wypracować porozumienia (podpisał je natomiast trzeci z funkcjonujących w spółce miejskiej związków - NSZZ Solidarność EPWiK). Związkowcy domagają się m.in. wliczenia do aktualnej płacy zasadniczej 10 proc. premii i przywrócenia dodatku stażowego. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Za spełnienie postulatów związkowców mają zapłacić elblążanie?

 

 

 

Słowo podwyżki w naszym przypadku ma dwie, sprzecznie brzmiące konotacje. Z jednej strony podwyżki mają zaspokoić oczekiwania płacowe pracowników na skutek inflacji i ogólnego wzrostu cen, z drugiej oznaczają dla wszystkich mieszkańców wzrost ponoszonych kosztów za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki

 

 

- mówił dziś Marek Misztal, prezes EPWiK.

 

 

 

- Zdaniem niektórych pracowników, a w szczególności działaczy związkowych 600 zł (to propozycja podwyżek prezesa EPWiK dla związkowców - przyp. red.) to zbyt mało. (...) Obecnie łączna cena za wodę i ścieki wynosi niecałe 11 zł brutto. Bazując na części postulatów złożonych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Usług, przy współpracy Związkową Alternatywą, cena za wodę i ścieki musiałaby wzrosnąć o 2 do 3 zł za każdy metr sześcienny. Kto z mieszkańców będzie zadowolony - pytał Marek Misztal, prezes podkreślił jednocześnie, że w latach 2022-2024 wynagrodzenie pracowników EPWiK wzrośnie o łączną kwotę 1650 zł brutto miesięcznie.

 

 

 

Marek Misztal skrytykował związki, z którymi jest w sporze zbiorowym. - Zwyczajowo, od kilku lat, rozmowy ze związkami zawodowymi dotyczące wynagrodzeń miały charakter merytorycznej dyskusji, uwzględniały postulaty i kończyły się podpisaniem porozumienia płacowego. Z chwilą pojawienia się nowego dla społeczności wodociągowej związku zawodowego, niezwiązanego bezpośrednio z przedsiębiorstwem, nierozumiejącego jego specyfiki, rozmowy zaczęły przybierać charakter walki o liczbę członków przynależnych do związku, krótko mówiąc o składki. Zapomniano, że istotą rozmów jest poprawa bytu pracownika w formie zwiększonego wynagrodzenia, a nie walka o postulaty - przekonywał.

 

 


Słowa pochwały popłynęły natomiast pod adresem NSZZ Solidarność EPWiK, które podpisało porozumienie przewidujące podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego i premii o 600 zł od 1 lutego 2024 r., co jednak wywołało niezadowolenie części pracowników przedsiębiorstwa. - Niektórzy próbują krytykować NSZZ Solidarność, ale to związek, który rozumie, że jeśli przedsiębiorstwo zubożeje to oni również, jeżeli pracownicy będą zarabiali więcej, niż wynika to z rachunku ekonomicznego, to przedsiębiorstwo będzie miało problemy finansowe, a w konsekwencji i oni - przekonywał prezes.

 

 

 

Spółka miejska znajduje się obecnie w trudnej sytuacji nie tylko ze względu na żądania płacowe związkowców. - Do 30 września 2023 roku, czyli do czasu zakończenia najdroższej w mieście inwestycji, to jest przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków koszty tej inwestycji stanowiły nakłady inwestycyjne, nieobciążające wyniku finansowego, po tej dacie już tak nie jest. W 2023 r. cztery pozycje, w rachunku zysków i strat, stanowiły aż 86 proc. kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo - 34,1 proc. to wynagrodzenia, 21,6 proc. amortyzacja, 16,6 proc. podatki i opłaty, a 13,9 proc. zużycie energii. W 2021 roku przedsiębiorstwo wykazało zysk w wysokości 89 tys. zł, w 2022 r. było 514 tys. zł straty, a za 2023 r., według wstępnych danych, będzie ok. 4,5 mln zł straty - dodał.

 

 

 

W celu ochrony mieszkańców przed wzrostem cen wody i odprowadzania ścieków przeprowadzano szereg działań oszczędnościowych, związanych z ograniczeniem ponoszonych kosztów. Przeprowadzono program dobrowolnych odejść, budowę farmy fotowoltaicznej, podjęto działania mające na celu sprzedaż zbędnego majątku. W tym czasie jednak gwałtownie wzrosła cena energii z 287 zł do 785 zł za kWh. Kilkakrotnie zwiększyły się ceny wykorzystywanych w procesie uzdatniania wody środków chemicznych, a program dobrowolnych odejść zmniejszył liczbę pracowników, ale zmiana ta częściowo została zrównoważona wzrostem wynagrodzeń. Pomimo to ceny wody i ścieków zostały na poziomie zatwierdzonym przez PGW Wody Polskie z 2021 roku.

 

- mówił Marek Misztal.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (82)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +46
  ~ Panie Prezydencie!
  Piątek, 16.02

  Szymon Hołownia @szymon_holownia Zakaz powoływania pracowników partii do zarządów i rad spółek. Zakaz powoływania parlamentarzystów i samorządowców do zarządów i rad spółek Zakaz finansowania partii przez członków zarządów i rad spółek Zmiany zaczynamy od siebie. Żadna osoba zatrudniona czy należąca do @PL_2050 nie otrzyma nominacji do rad nadzorczych. Jeśli dziś takie osoby tam są, podadzą się do dymisji. ELBLĄG- RADNI I POLITYCY PO, PSL, SLD w RN spółek - mają natychmiast zrezygnować lub zostać odwołani

 2. 2
  +68
  ~ Wasser
  Piątek, 16.02

  A prezes jest na etacie, czy na kontrakcie? Jesli doprowadził do strat na tyle milionów, to trzeba rozliczyć i zmienic takiego menadżera!

 3. 3
  --6
  ~ Realista1
  Piątek, 16.02

  Ta podwyzka to poklosie strajku i podwyzki plac dla pracownikow wodociagow?

 4. 4
  +64
  ~ zacznij gospodarować
  Piątek, 16.02

  I spełniło się. Długo współczułem pracownikom wodociągów że tak mizernie zarabiają i nie mogłem się doczekać podwyżki. Oczywiście podwyżki cen wody dla mnie by wam ulżyć. Wierzyłem w Misztala i nie zawiodłem się . Dać podwyżkę pracownikom poprzez wzrost cen usługi dla mieszkańców to każdy "mądry" potrafi. Powiedzieć, że cena wody rośnie bo pracownicy chcą lepiej zarabiać to i głupek potrafi, ale wypracować i normalnie zagospodarować zysk także na wzrost płac, to już kumpel drzewiarza tego nie zrobi.Epec też tak gospodaruje - wszystko przejada, ma straty i podwyższa. Kumple królika mają dobrze. Dobrze też że o podwyżkach mówi ten wybitny przed wyborami, bo i Missan i konert ciągle dostają od tygodnia pomyje na listę wyborczą.

 5. 5
  +50
  ~ Czas na jawność
  Piątek, 16.02

  dlaczego w BIP UM nie można wejść na spółki mimo ich nazw tam zamieszczonych- błąd 404. Tak jest w odniesieniu do każdej spółki. Pani Redaktor- prosimy o wykaz nazwisk członków rad nadzorczych spółek miejskich

 6. 6
  +48
  ~ Dobry prezes ?!
  Piątek, 16.02

  To nie pracownicy podnoszą stawki , podstawa to dobre zarządzanie firmą!

 7. 7
  +64
  ~ Szczerze
  Piątek, 16.02

  Pytanie ile wyciąga prezes i rada nadzorcza a dopiero potem pracownicy ???

 8. 8
  +33
  ~ Informacja publiczna? Co to ?
  Piątek, 16.02

  W Elblągu spółki komunalne są hermetycznie zasłonięte w swojej polityce finansowej od tych, którzy je utrzymują. Płacą krocie kauzyperdom, wyszukującym kruczki prawne, aby niczego nie ujawnić. W normalnych samorządach całość finansów można znaleźć na stronach spółek. Nie w sołtysowym zaścianku

 9. 9
  +46
  ~ Prezes
  Piątek, 16.02

  Gdzie się ta osoba pojawia, spriwadza ferment i zostawia syf. Jak obejmował stanowisko byla strata, czy zysk? Dlaczego realizowano inwestycję skoro strategiczna firmę doprowadziła do takich strat!

 10. 10
  +61
  ~ Młynary
  Piątek, 16.02

  Ha ha to sobie zatrudniliscie w Elblągu experta z Młynar i w ijakim czasie? W 2 lata doprowadził taka firmę do strat?!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0881290435791