Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Poznaliśmy najbogatsze samorządy. Na którym miejscu Elbląg?

18.06.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaliśmy najbogatsze samorządy. Na którym miejscu Elbląg?

Znamy wyniki Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce 2022. Kondycja miast i gmin jest słabsza niż w latach ubiegłych, są jednak miejsca gdzie samorządy uzyskiwały dobre dochody, oceniają autorzy zestawienia. Sprawdzamy, jak poradził sobie Elbląg. 

 


Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2022 rok to analiza kondycji wszystkich Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) w Polsce. Ocenie poddane zostały gminy, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie, łącznie 2791 jednostek samorządu terytorialnego. 

 


W kategorii miasta na prawach powiatu w rankingu zwyciężyła Warszawa. Na drugim miejscu znalazły się Tychy, a na trzecim Poznań. Na ostatnim miejscu znalazły się Siedlec. W zestawieniu 66 miast na prawach powiatu jest również Elbląg. Nasze miasto zajęło 45. miejsce. Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego uzyskała 12. miejsce. Wyniki rankingu znajdziemy tutaj

 


Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce została przygotowana w oparciu o 7 wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach – bez poręczeń, relacja zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. 

 

 

Kondycja finansowa jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022 była znacznie mniej korzysta niż w roku 2021 i zdecydowanie bardziej zróżnicowana. Przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego zamknęły budżet deficytem budżetowym, tym samym wracając do sytuacji finansowej sprzed pandemii. Rosnące koszty wykonywania zadań publicznych, szczególnie tych powiązanych z cenami energii oraz surowców energetycznych istotnie wpłynęły na szybszy wzrost wydatków niż dochodów. Jednocześnie na słabszą dynamikę dochodów względem rosnących wydatków wpływ miały także zmiany zaordynowane przez administrację rządową, zwłaszcza w systemie podatkowym. Niekorzystne skutki tych zmian wystąpiły przede wszystkim w miastach na prawa powiatu, gdzie wpływ z tego źródła był nie tylko realnie, ale i nominalnie niższy niż w 2021 roku

 

- podkreślają autorzy rankingu. 

 


Od 2017 roku Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego cyklicznie przygotowuje Fundacja „Instytut Studiów Wschodnich”. Zestawienie za 2022 r. zostało opracowane na podstawie sprawozdań finansowych składanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) przy współpracy z: Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ ilejeszcze
  Niedziela, 18.06

  Kolejny sukces ekipy p. Wróblewskiego i zwartej koalicji psl, Sld i Po. Masakra.

 2. 2
  +19
  ~ 12
  Niedziela, 18.06

  Kosztem Elbląga te 12 te miejsce olsztyniakow. Od 24 lat żyjemy pod okupacja olsztuna. Paszli won.

 3. 3
  +11
  ~ menel
  Niedziela, 18.06

  Można gorzej , OCZYWIŚCIE !

 4. 4
  +6
  ~ Truso
  Niedziela, 18.06

  Ktoś o kimś napisał" olsztyński wasal".

 5. 5
  +30
  ~ Mieszkaniec Elbinga
  Niedziela, 18.06

  wiwat Wróbel i jego ekipa :-( Ciekawe co jeszcze musicie zepsuc w Elblągu żeby w końcu Was mieszkańcy pognali z Urzędu. Ta ekipa to masakra nic w mieście nie robią nic. Poszli na ch....j.

 6. 6
  +5
  ~ Nicolas
  Niedziela, 18.06

  Nie będę bogaty w Elblągu ! Bo słabo projekt

 7. 7
  --4
  ~ Felix
  Niedziela, 18.06

  Pisiorski troll Po Psl Sld znowu dziala/dla niepoznaki zmienił kolejność/uczysz się ruskiego ?

 8. 8
  +21
  ~ Do_pomorskiego
  Niedziela, 18.06

  Jak to kiedyś palnął głupkowato Wróbel: "Elbląg nigdy nie był bogatym miastem". Pomijając czy to jego tępota historyczna czy kolejny bełkot tzw. prezydenta z jakimś dziwnym kompleksem wobec swojego miasta, to najwidoczniej ten gnój dąży do tego, żeby Elbląg taki faktycznie był. Stąd inwestycje spod znaku Wróbla to - tanio, skromnie, kameralnie. Do tego przyrównanie nas do miasteczek 20-tys. Można za to stwierdzić - prawdziwie - że Wróbel nigdy nie był prezydentem naszego miasta a co najwyżej sołtysem :) I to jest człowiek, który chce kreślić długofalowe wizje rozwojowe naszego portu. A, no tak, tu też przyłączył nas do "związku małych portów" i obrusza się rząd chce z nas zrobić port strategiczny, co teraz próbuje podkopać i zniszczyć kosztem naszego miasta. Co za gnój.

 9. 9
  +6
  ~ Tyle tytułem refleksji
  Niedziela, 18.06

  Ranking wskazuje, że praktycznie od 1990 roku niewiele jest zmian. Nadal dominują gminy podwarszawskie np. w kategorii miejskich Józefów, a wiejskich Michałowice, a w przeliczeniu na mieszkańca Łomianki. Natomiast Elbląg wśród miast gmin na prawach powiatu awansował spośród 123 sklasyfikowanych z 53 na 45 miejsce. Za nami m.in. są Sosnowiec, Kalisz, Brzeg, Wałbrzych czy Tarnobrzeg. A to, że liderują Warszawa, Wrocław, Kraków, Sopot czy Gdynia nie powinno nikogo dziwić. Na 44 miejscu, czyli "oczko" przed nami jest Opole, a za nami na 46 jest Konin. A więc normalka, inaczej być nie może, bo to efekt naszych czasów. Jeszcze przed 1972 rokiem nasze miasto w byłym w Województwie Gdańskim w kategorii ważności i dochodów zajmowało 7 miejsce. To dopiero była tragedia, bo wyżej oceniano Tczew, Wejherowo i Malbork. My byliśmy na poziomie Pucka, Starogardu Gdańskiego i Pruszcza Gdańskiego.

 10. 10
  +13
  ~ wstyd dla samorządu
  Niedziela, 18.06

  45 miejsce!!! ale pensyjki dyrektorskie wywindowały w górę ostro!!! tylko za co ? za 45 miejsce???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0867958068848