Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

70. rocznica śmierci ostatniego cichociemnego

11.05.2023, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
70. rocznica śmierci ostatniego cichociemnego

Serdecznie zapraszamy 13 maja (sobota) o godz. 15.00 na uroczystość uczczenia Stefana Skrzyszowskiego, ostatniego cichociemnego zamordowanego w więzieniu mokotowskim.

 

Program:

 

- Zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed pomnikiem na skwerze Rotmistrza Pileckiego.

- W siedzibie Elbląskich Patriotów, przy ul. Łączności 3, Grażyna Wosińska, autorka książek historycznych przedstawi prezentację multimedialną „Stefan Skrzyszowski ostatni cichociemny i jego związki z Elblągiem".

 

Organizator: Elbląscy Patrioci

 

 

Informacje

 

Stefan Skrzyszowski 15 maja 1953 roku zginął od strzału w tył głowy w więzieniu mokotowskim. Jego szczątki odnalazł zespół Instytutu Pamięci Narodowej na terenie kwatery „Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w 2013 roku. Jego syn Janusz Salmonowicz (elblążanin) 9 czerwca 2016 roku odebrał notę identyfikacyjną. Stefan Skrzyszowski został pochowany z wojskową asystą honorową na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

 

Stefan Skrzyszowski w 1946 roku przyjechał do Elbląga. Pracował w  Spółdzielni Hodowlano – Rolniczej, w „Blaszance" (Warmińska Fabryka Wyrobów Metalowych), Kutrze Elbląskim, Urzędzie Morskim kapitanat portu oraz w stacji ratowniczej w Tolkmicku. Nie był zwykłym pracownikiem, który przestrzega zasady nie wychylaj się. Podczas zebrań dyskutował, wskazywał błędy, potrafił nawet przypomnieć kto zamordował polskich oficerów w Katyniu. Był na tyle niezwykłym człowiekiem, że Ignacy Maśliński, pracownik „Blaszanki", chociaż krótko razem pracowali, wspominał o nim w swoim domu przez całe życie. Teraz pamięć trwa w następnym pokoleniu.

 

Mój ojciec opowiadał o nim: mądry i odważny człowiek. Gdy było wiadomo, że nie żyje. Mój tata krzyczał: „bandyci zamordowali go"

- wspomina córka Ignacego Maślińskiego, b. pracownika „Blaszanki" w rozmowie z Grażyną Wosińską, autorka książek historycznych.

 

Stefan Skrzyszowski za pośrednictwem brata Mariana wstąpił do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, nie wiedział, że stał się członkiem organizacji sterowanej przez bezpiekę. Przełożony, a naprawdę ubek Henryk Wendrowski, podający się za członka kierownictwa WiN, spowodował, że Stefan Skrzyszowski w 1951 roku przeszedł kurs cichociemnego w Delegaturze Zagranicznej WiN w Niemczech Zachodnich.

 

W listopadzie 1952 roku on i Dionizy Sosnowski z samolotu zostali zrzuceni na spadochronach na teren województwa koszalińskiego. Nieświadomi prowokacji, sporządzali raporty z przeprowadzonych kursów i szkoleń. Obaj zostali aresztowani 6 grudnia 1952 roku. W pokazowym procesie ppłk Mieczysław Widaj, skazał obu mężczyzn na śmierć.


Zachowała się Polska Kronika Filmowa z fragmentem procesu. www.repozytorium.fn.org.pl

 

 

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ???
  Piątek, 12.05

  Coś mi nie pasuje w treści artykułu. Cichociemni zostali rozformowani w 1944 roku a byli szkoleni w Wielkiej Brytani. Artykuł wprowadza w błąd o działalności i szkoleniu w 1951 w NRF. Czy nasza historia to od podstawówki jedno wielkie kłamstwo? A może Krzyrzacy walczyli pod Tobrukiem?

 2. 2
  0
  ~ EP
  Piątek, 12.05

  Przyjdź na spotkanie i wszystko Ci tam wyjaśnią, będziesz też mógł zadawać swoje pytania.

 3. 3
  0
  ~ lala
  Piątek, 12.05

  "z samolotu zostali zrzuceni na spadochronach", na czaszy? chyba ze spadochronem

 4. 4
  --1
  ~ ???
  Piątek, 12.05

  Do EP chodziłem do szkoły tam nauczano, że Świerczewski był bohaterem. Na spotkaniu dowiem się, że Wałęsa był Cichociemnym tylko przez kogo prowadzonym. Są spotkania gdzie mówi się o zamordowanych np. w Katyniu, że nie powinno się o nich mówić jak o bohaterach, poniważ poddali się bez walki, a może to dezercja?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0868330001831