Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Ranking "Gmina dobra do życia". Jak wypadł Elbląg?

16.12.2022, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ranking "Gmina dobra do życia". Jak wypadł Elbląg?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Kleszczów to według rankingu "Gmina dobra do życia" najlepsze miejsce do życia. Liderami w województwie warmińsko-mazurskim są: niewielka Stawiguda i Olsztyn. Jak mieszka się w Elblągu? Sprawdzamy.

 

Serwis Samorządowy PAP ogłosił w grudniu wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Wśród samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego najlepiej wypadła gmina wiejska Stawiguda. Licząca ponad 11 tys. mieszkańców miejscowość zajęła 1. miejsce w regionie i 14. w kraju. Olsztyn zajął 2. miejsce w województwie i 60. w kraju. 

 

Jak w tym zestawieniu wypada Elbląg? Nasze miasto znalazło się na 5. miejscu w warmińsko-mazurskim i 295. w kraju. 

 

W rankingu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce. Laureatów, jak informują autorzy zestawienia, wyłoniono na podstawie 63 wskaźników, a wśród nich znalazły się m.in.:  poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastruktura kulturalna, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

 

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach określonych według typów funkcjonalnych. Są to: miasta na prawach powiatu (1. miejsce Warszawa), strefy podmiejskie miast na prawach powiatu (Podkowa Leśna), gminy z siedzibą powiatu ziemskiego (Kędzierzyn-Koźle), gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców (Gogolin) oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców (Kleszczów).

 

W skali całego kraju najwyższy wskaźnik osiągnęła gmina Kleszczów z województwa łódzkiego i jest to jedyna jednostka samorządu poniżej 5 tys. mieszkańców, która znalazła się w pierwszej dwudziestce rankingu. Aż dwanaście miejsc w czołówce zajęły gminy znajdujące się w strefach podmiejskich: Podkowa Leśna (2), Osielsko (3), Izabelin (4), Kobierzyce (6), Dobra (Szczecińska) (8), Suchy Las (9), Nadarzyn (11), Kąty Wrocławskie (13), Stawiguda (14), Stare Babice (16), Ożarów Mazowiecki (17), Tarnowo Podgórne (18). Pierwszą dwudziestkę uzupełniają miasta na prawach powiatu: Warszawa (5), Sopot (7), Wrocław (10), Kraków (12), Zielona Góra (15), Opole (19), Gdańsk (20)

- informuje Serwis Samorządowy PAP.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ Cyniczny
  Piątek, 16.12

  O czym tu pisać? Widzimy co stalo się z tym miastem na przestrzeni ostatnich lat! Tu życie zamarlo pośród układów i układzików grzejących te same przyspawane tylki od lat!

 2. 2
  +6
  ~ Jednym słowem
  Piątek, 16.12

  ....ujnia

 3. 3
  +9
  ~ Bsp
  Piątek, 16.12

  Gmina Stawiguda a zwłaszcza sama miejscowość gminna to wielkie skupisko domów ludzi z Olsztyna, którym się powiodło. Pobudowali się pod miastem chociaż nadal zarabiają tam pieniądze. W praktyce Stawiguda jest po prostu wielkim podmiejskim osiedlem, coś jak Gronowo Górne względem Elbląga, tyle że dużo większym. W okolicznych lasach nad jeziorami mieszka wielu Warszawiaków, także znanych celebrytów, którzy spędzają tutaj lato.

 4. 4
  +10
  ~ kuk
  Piątek, 16.12

  zaplecze noclegowe dla Nowego Dworu Gdańskiego i Trójmiasta oraz usługi handlowe dla okolic, czy o takim mieście marzyliśmy? Chyba czas by prezydent honorowo złożył rezygnację i w ten sposób zaoszczędził by pieniądze przeznaczone na referendum, czyż nie tak?

 5. 5
  +7
  ~ Gyu
  Piątek, 16.12

  Miasto ok ale prezydenci radni do d..y. układ

 6. 6
  +1
  ~ Do_pomorskiego
  Piątek, 16.12

  Byle do referendum...

 7. 7
  +2
  ~ to nie celebryta, bo jest
  Piątek, 16.12

  ~Bsp - jakie znaczenie ma twój wywód? Brak wniosków. Skoro w Stawigudzie mieszkają celebryci i ludzie którym się powiodło, to w Elblągu mieszkają Wróblewski, Czyżyk, Nowak, Missan, czerepak, Więcławska, słupy oświatowe, ... . Im się bardzo powiodło i co? Rodzina na swoim a reszta marudzi mimo zarządzenia zakazującego. A co do "zarządzania" i "odwoływania" - zdecydowane pierwsze miejsce , nawet przed sołectwami.

 8. 8
  +5
  ~ Marsz referendalny
  Piątek, 16.12

  Ostatnie 8 lat przespane,zmarnowane. Czas na zmiany! Czyścimy rathaus!

 9. 9
  --6
  ~ BODZIO
  Sobota, 17.12

  Kto zapłaci za Referendum ??? 1,5 roku i wybory,

 10. 10
  --1
  ~ Magnat Biznesu
  Sobota, 17.12

  Jak to w Unii, bida i brak przyszłości.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3019070625305