Piątek, 20.05.2022, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

"Reżim sanitarny był ważny, ale nie zabił ducha pielgrzymki". Pątnicy z Elbląga dotarli na Jasną Górę

14.08.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Reżim sanitarny był ważny, ale nie zabił ducha pielgrzymki". Pątnicy z Elbląga dotarli na Jasną Górę
Źródło: www.facebook.com/pielgrzymka.elblaska/

Dezynfekcja, ozonowanie, noszenie maseczek czy mierzenie temperatury. Po pierwszych dniach pielgrzymki, to wszystko wykonywaliśmy już niemal automatycznie. Podczas tej pielgrzymki niezwykle ważne było dla nas przestrzeganie wytycznych sanepidu. Ten reżim sanitarny nie zabił jednak jej prawdziwego ducha. To był przeżycie duchowe, wyjątkowy czas, za którym już tęsknimy - mówi ks. Waldemar Maliszewski, dyrektor Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej.

Pielgrzymi z diecezji elbląskiej, którzy pod koniec lipca wyruszyli do Częstochowy, dotarli na Jasną Górę. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa wędrowali w zmniejszonym składzie, stosując się do wytycznych sanepidu.

Wyruszając na szlak wiedzieliśmy, że będziemy musieli spełnić wszystkie wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Podeszliśmy do tego zadania zmobilizowani w 100 procentach. Myślę, że to nam się udało. Pielgrzymi wiedzieli jak się zachować, kiedy należy założyć maseczki, kiedy jest pora mierzenia temperatury, dezynfekcji. Każde z miejsc, w których nocowaliśmy - remizy, domy kultury czy świetlice, zostawialiśmy po sobie wyozonowane i wydezynfekowane. Myślę, że podczas tej pielgrzymki, jeśli chodzi o obostrzenia sanitarne, to dobrze zdaliśmy ten egzamin. Oczywiście, jeszcze trzeba poczekać, aby z całą pewnością powiedzieć, że nikt nie zaraził. Jednak podczas pielgrzymki, chociażby podczas codziennego mierzenia temperatury, nie mieliśmy żadnych niepokojących sygnałów. Wszystko przebiegło sprawnie i zdrowo, w tym też widzimy rękę opatrzności Bożej

- podsumowuje ks. Maliszewski.

Udział w 28. Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę wzięło 163 wiernych z diecezji elbląskiej. W ciągu dwóch tygodni "rekolekcji w drodze" pokonali ponad 500 kilometrów dzielących ich od Częstochowy. Do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej dotarli 11 sierpnia. Tam wzięli udział w mszy świętej, której przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski, a także wspólnym czuwaniu przed obrazem Czarnej Madonny. Wraz z nimi na szczyt jasnogórski przybyło 50 pielgrzymów 11. Pielgrzymki Rowerowej z Elbląga do Częstochowy.

Pielgrzymka to przede wszystkim przeżycie duchowe. Myślę, że każda z tych 163 osób, które wyruszyły pieszo z Elbląga i dotarły na Jasną Górę, przeżyła świetną pielgrzymkę, indywidualne spotkanie z Bogiem. To był czas wyjątkowy. W ciągu tych dwóch tygodni były chwile, kiedy zmęczenie było przeogromne. Jednak gdy wchodziliśmy na Jasną Górę i wiedzieliśmy, że za chwilę będziemy musieli myśleć o powrocie, to nasze serca ściskał żal i tęsknota za tym wspaniałym rytmem codziennych mszy świętych, konferencji, katechez, spotkań we wspólnocie pielgrzymkowej. To przeżycie często nazywamy przygodą życia. Nawet jeśli ktoś idzie z pielgrzymką po raz dwudziesty, za każdym razem jest to przygoda życia, wspaniałe przeżycie, które pozwala nam naładować akumulatory przynajmniej do czasu kolejnej pielgrzymki

- dodaje kapłan. 

Więcej zdjęć z pielgrzymki znajduje się na fanpage'u Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę na Facebooku.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Źródło: www.facebook.com/pielgrzymka.elblaska/


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 14.08

  po powrocie wszyscy na testy, z takiej wycieczki niejedno można przynieść.

 2. 2
  +6
  ~ amen
  Piątek, 14.08

  Zobaczymy po powrocie jakie będą efekty skrócenia dystansu społecznego do długości. Obawiam się podwójnego skutku współmodlitwy.

 3. 3
  +6
  ~ mis
  Piątek, 14.08

  a gdzie jest sanepid prawo jest dla wszystkich nawiedzonych nie obowiazuje?

 4. 4
  +1
  ~ lekkoduch:)
  Piątek, 14.08

  Reżim ducha nie zabił? A jaki reżim ducha zabije?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.76968884468079