Środa, 21.10.2020, Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląg: Koniec z naciąganiem seniorów? "Darmowe pokazy" pod lupę weźmie straż konsumencka

10.11.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Koniec z naciąganiem seniorów? "Darmowe pokazy" pod lupę weźmie straż konsumencka

To seniorzy najczęściej padają ofiarą nieuczciwych sprzedawców podczas pokazów. Jak temu zapobiec? W Elblągu powstał pomysł stworzenia straży konsumenckiej, która będzie patrzyła na ręce organizatorom takich prezentacji.

Osoby starsze dominują wśród ofiar naciągaczy, którzy wciskają wysokie kredyty na zakup drogiego sprzętu. To do seniorów najczęściej kierowane są zaproszenia na pokazy np. sprzętów kuchennych czy też medycznych. Wychodząc z takich prezentacji obładowani "prezentami", poszkodowani często nie wiedzą, że jednocześnie zaciągnęli pożyczkę, gdy się dowiadują, są już poważnie zadłużeni. Takie przypadki niestety i w Elblągu nie należą do rzadkości. Coś na ten temat wie Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu, do którego trafia wielu oszukanych. Wspólnie m.in. z policją i inspekcją handlową podejmował już wiele interwencji w sprawie takich prezentacji. Teraz ma pomysł, jak zapobiegać tego typu oszustwom.

Chodzi o utworzenie straży konsumenckiej, której członkowie na oku będą mieli organizatorów pokazów, którzy przekraczają przepisy.

To nowy projekt. Ma on polegać na stworzeniu nieformalnej grupy wolontariuszy, którzy będą monitorowali elbląski rynek konsumencki. Ma nadzieję, że organizatorzy pokazów, wiedząc o tym, że mogą w nich uczestniczyć osoby podstawione i przeszkolone w zakresie rozpoznawania czynów o charakterze przestępstwa, gotowe złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, będą bardziej się pilnowali

- mówi Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu.

Trzon straży mieliby stanowić sami seniorzy. - Osobie młodszej ciężko w ogóle wejść na taki pokaz. Przy wejściu najczęściej prowadzona jest swego rodzaju selekcja. Wpuszczane są wyłącznie osoby starsze, najpewniej z tego powodu, że najłatwiej jest je zmanipulować - dodaje rzecznik.

Skąd pomysł na zorganizowanie straży konsumenckiej?

Zdarzało mi się już korzystać z pomocy elbląskich konsumentów. Wielokrotnie otrzymywałem od nich przydatne w zapobieganiu oszustwom informacje np. o organizacji pokazów, czy nieuczciwych akwizytorów, którzy pojawiali się na elbląskim rynku. W maju tego roku wspólnie z policją, izbą celno-skarbową i inspekcją handlową, przeprowadziliśmy działania, których efektem było skierowanie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dzięki pomocy 90-letniej kobiety udało się uzyskać materiał dowodowy, który obecnie jest pomocny w toczącym się postępowaniu. To jeden z przykładów

- mówi Paweł Rodziewicz.

W tej chwili projekt jest w fazie opiniowania. Spotkał się już z dużym zainteresowaniem ze strony organizacji działających na rzecz seniorów i samych seniorów. - Taka grupa, którą udałoby się zrekrutować, zostanie przeszkolona z zakresu rozpoznawania tych praktyk, które mogą być przestępstwem, zabezpieczania materiału dowodowego i składania zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Liczę na to, że ten projekt będzie miał również wymiar edukacyjny, że seniorzy, którzy będą działali w straży konsumenckiej zdobędą wiedzę, jak nie dać się oszustom, którą podzielą się z innymi seniorami - dodaje rzecznik.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Mayk
  Niedziela, 10.11

  Państw powinno to zlikwidować nieuczciwe umowy ale sądu to nie obchodzi jest umowa i koniec,dlatego te sady pod lupę wsiąść bo jak można za koc zabrać mieszkanie.

 2. 2
  +5
  ~ Mietek
  Niedziela, 10.11

  Po lupę to jeszcze sklepy z alkoholem na każdym winyklu ,małpki małpeczkę i w kieliszkach niedługo.

 3. 3
  --1
  ~ Po co
  Niedziela, 10.11

  Niech durnie naciagaja, chodzą na te pokazy po ściereczki, kubeczki i inne badziewie. Niech ich kiwaja.

 4. 4
  +8
  ~ Walka
  Niedziela, 10.11

  Parabanki mialy byc zniszczone i co puszczaja reklamy w tv i nikt im nic nie robi . Nadal oszukuja ludzi i maja lichwiarskie kredyty.

 5. 5
  +7
  ~ Kryspin
  Niedziela, 10.11

  Apelowanie do seniorów by nie brali udziału w takich pokazowych oszustwach, to jak walka z wiatrakami. Ostatnio jedna pani spytana - skoro wie, że to może być nieuczciwe po co przyszła na pokaz, odpowiedziała że chciała zobaczyć, spotkać ludzi, porozmawiać. Im samotność wyłącza zdroworozsądkowe myślenie. Trzeba ich chronić taką strażą konsumencką.

 6. 6
  0
  ~ tak się nabiera seniorów
  Niedziela, 10.11

  Czy to znaczy, że kozioł z czerepakiem zrealizują swój "program" czytany w koszulce przez czerepaka? Czy to znaczy, że kozioł obniży ceny ciepła zgodnie z jego przedwyborczą zapowiedzią? Czy to znaczy, że nie będzie czerepak i kozioł ogłupiał seniorów na spotkaniach z nimi przed wyborami? Wątpię. Jestem pewien, że czerepak, kozioł, kww, "RM" będą realizować swój program "my tu , qrwq, siedzimy przez 5 lat". Klasyk chlapnął, a program okazał się uniwersalny. Nawet komendanci policji biorący dietę radnego są seniorami. Też nabranymi.

 7. 7
  +5
  ~ jan-49
  Niedziela, 10.11

  puki ludzie beda chodzic na takie pokazy to zawsze beda oszustwa i zadna straz nie pomoze po co tam chodza dobrze wiedzac ze to cwaniaki i oszusci i az sie prosza zeby ich oszukac powinni sie dobrac do bankow ktore tak ochoczo daja kredyty nie widzac i nie sprawdzajac kogos kto chce dostac ten kredyt

 8. 8
  +3
  ~ konsument
  Niedziela, 10.11

  Fajny pomysł. A osoby młodsze tez będą mogły się zapisać? Gdzie takie zapisy są?

 9. 9
  0
  ~ Czochrasty
  Niedziela, 10.11

  komuna wróciła, Słonina na prezydenta !!!!

 10. 10
  +3
  ~ twój kozioł
  Niedziela, 10.11

  A naciąganie seniorów jako wyborców przez hochsztaplerów, fałszerzy, słupy, kozłów i czerepaków? Przed wyborami złote góry a po wyborach nawet przejścia dla pieszego seniora nie namalują, bo statystycznie zbyt mało seniorów przejechano w tym miejscu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.450003862381