Wtorek, 19.10.2021, Imieniny: Piotra, Michala, Ziemowita
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Jubileuszowy "Głosy dla hospicjum". Od 30 lat niosą ulgę w cierpieniu

16.12.2018, 12:35:56 Rozmiar tekstu: A A A
Jubileuszowy "Głosy dla hospicjum". Od 30 lat niosą ulgę w cierpieniu
Fot. Ryszard Biel

Elbląskie hospicjum od trzydziestu lat pochyla się nad losem nieuleczalnie chorych, są z nimi i ich rodzinami w tych najtrudniejszych chwilach. Nic dziwnego, że jubileusz wyjątkowej instytucji świętowano podczas niezwykłego koncernu "Głosy dla hospicjum".  Zobacz naszą fotorelację z tego wydarzenia.

Co roku na całym świecie odbywają się koncerty „Głosy dla hospicjum” (Voices for Hospices). Wspólnym przesłaniem tej międzynarodowej akcji jest solidarność z ludźmi umierającymi i ich rodzinami. Koncert w Elblągu był wyjątkowy, bo zorganizowany z okazji jubileuszu Hospicjum Elbląskiego im. Aleksandry Gabrysiak. Od 30 lat w Elblągu chorzy są obejmowani opieką paliatywną. 25 lat temu w naszym mieście powstało hospicjum stacjonarne.

Zwykle, gdy obchodzony jest jubileusz, chwali się jubilatów i dziękuje im za lata pracy. Dzisiaj chciałabym zmienić tę formułę. To my jako jubilat chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu. Gdybyśmy nie mieli tylu wspierających nas ludzi, nie byłoby tego jubileuszu. Pamiętamy o tym, doceniamy to

- mówiła podczas uroczystości Wiesława Pokropska, dyrektor hospicjum.

Nie ma jednak wątpliwości, że życzenia i podziękowania należą się przede wszystkim Hospicjum Elbląskim im. Aleksandry Gabrysiak, które od lat wykonuje niezwykle ciężką pracę, pochyla się nad pacjentem w najtrudniejszym momencie i niesie im ulgę, w cierpieniu. Podkreślali to goście, którzy świętowali jubileusz wspólnie z hospicjum.

Początki były skromne. W 1988 roku pierwsi pacjenci zostali przyjęci pod skrzydła wolontaryjnych zespołów hospicyjnych. - Nasza praca była wtedy całkowicie wolontaryjna, opiekując się naszymi chorymi, widzieliśmy trudne warunki bytowe i finansowe, jak również niedoskonałości opieki szpitalnej nad umierającymi - wspominała jakiś czas temu dyrektor ośrodka. - Stąd też zrodziła się idea powstania domu hospicyjnego. W grudniu 1989 roku ks. biskup Edmund Piszcz zezwolił na budowę hospicjum stacjonarnego. Władze miasta przekazały na ten cel dwa budynki przy ul. Kopernika 26 i 28. 21 lutego 1993 roku po zakończeniu prac adaptacyjnych, hospicjum zostało oddane do użytku. Później hospicjum przeniosło się do większego budynku przy ul. Toruńskiej, gdzie funkcjonuje do dziś. W planach ma jednak rozbudowę tego miejsca, aby nieść pomoc jeszcze większej liczbie osób.

Koncert "Głosy dla hospicjum" odbył się w sobotę (15 grudnia) na sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Na scenie pojawił się kwintet Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i zespół Szalone MDK. Wspólnie wykonali najpiękniejsze polskie kolędy takich jak "Pójdźmy wszyscy do stajenki" czy "Przybieżeli do Betlejem". W programie muzycznego wydarzenia znalazły się kompozycje Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Antonio Vivaldiego czy Vittorio Montiego. Niezwykła muzyczna wiązanka dla niezwykłego jubilata.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / 30-lecie Hospicjum ( zdjęć 36 )
Dodano: 2018-12-16 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ kiki
  Niedziela, 16.12

  A dlaczego nie było na tym Jubileuszu przewodniczącego Rady Miejskiej?

 2. 2
  +3
  ~ E-g
  Niedziela, 16.12

  ciekawe, kto ze zgromadzonych przekazuje 1% na elbląskie hospicjum.

 3. 3
  +2
  ~ Anna
  Poniedziałek, 17.12

  Ja byłam i 1 procent przekierowuje na hospicjum elblaskie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.