Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

"To skandal, że kobieta zamykana w domu z niepełnosprawnym dzieckiem nie może dorobić"

20.09.2017, 10:00:46 Rozmiar tekstu: A A A
"To skandal, że kobieta zamykana w domu z niepełnosprawnym dzieckiem nie może dorobić"

O tym z jakimi problemami borykają się matki  niepełnosprawnych dzieci wiedzą... tylko one same. Niestety Rząd nie chce wczuć się w ich sytuację. -  Kobieta jest zamknięta w domu z niepełnosprawnym dzieckiem, a zabrania jej się dorobić, to jest skandal - mówi Jadwiga Król.

Dwie elblążanki, Katarzyna Krawczenko i Jadwiga Król, postanowiły zorganizować spotkanie matek dzieci niepełnosprawnych, które na co dzień pochłonięte organizowaniem życia swoich pociech często zapominają o sobie.  Wiadomość o spotkaniu rozeszła się bardzo szybko.  - Jedna, drugą informowała telefonicznie. Mamy wspólny problem, warto się spotykać. To dla nas niesamowite wsparcie - zapewnia Janina Ostapiuk, matka 26-letniej Emilii cierpiącej na epilepsje, encefalopatię i posocznicę.

Problemów, z jakimi borykają się rodzice dzieci niepełnosprawnych (w Elblągu przeważająca większość to samotne matki), jest bardzo dużo.- Od 10 lat na Kongresach Kobiet poruszamy te tematy. W Elblągu również organizowane były panele. Rozmawiałyśmy o podniesieniu zasiłku pielęgnacyjnego. Od 2006  r. to 153 zł. Renty socjalne dla dorosłych dzieci, które wynosiły 644 zł, teraz wynoszą 728 zł. Nasuwa się pytanie - za co mają żyć dzieci, które ukończyły 18 rok życia. Nieelastyczne świadczenia pielęgnacyjne są  bardzo małe. Dodatkowo jest zapis, że jeżeli kobieta chce iść do pracy, to te pieniądze mają jej przepadać - zaznaczyła Jadwiga Król, działaczka Kongresu Kobiet.

Każda matka wie, że opieka nad dzieckiem wymaga wiele czasu i energii. Opieka, a w zasadzie ja bym powiedziała ciężka praca nad niepełnosprawnym dzieckiem wymaga dodatkowo wielu wyrzeczeń. Łatwo się wówczas zatracić. Bezgranicznie podporządkowując życie dziecku  kobiety odkładają na później realizację swoich potrzeb.

Siedzenie w domu powoduje, że te kobiety są znerwicowane. Są dobite psychicznie i nie są pewne swojej przyszłości i przyszłości swoich dzieci

- stwierdziła Jadwiga Król.

Doszło do sytuacji, w której matka dziecka niepełnosprawnego jest skazana (według prawa) na siedzenie w domu. Jeśli będzie chciała, w czasie gdy jej dziecko jest np. w szkole, pracować (nie tylko by podnieść komfort życia, ale także, by oderwać się od przygnębiającej rzeczywistości) spotyka się z bezlitosnym prawem.

 

Emeryci mogą dorabiać nie tracąc emerytury. My musimy podpisać dokument, że nie podejmiemy żadnej pracy zarobkowej. W przeciwnym razie zabiorą mi zasiłki i świadczenia pielęgnacyjne jeszcze będę musiała oddać, jeśli by się dowiedzieli, że podjęłam się pracy np. na czarno

- wyjaśnia Małgorzata Jagodzińska, mama 13-letniego Krzysztofa chorego na autyzm.

- Kwestia zarobkowa to jedno. Jest jeszcze sprawa emocjonalna. Dla tych kobiet bardzo ważne jest by rozmawiać z innymi ludźmi, żeby wyjść z domu mając cel, żeby po prostu żyć. Poza tym trzeba pamiętać, że te kobiety nie siedzą w domu i nie mają co robić. One się nie opiekują swoimi dziećmi, tylko bardzo ciężko pracują, a ta praca trwa 24 godziny na dobę, i   trzeba mieć przy niej wyjątkową cierpliwość. Jeśli kobieta jest zamknięta w domu z niepełnosprawnym dzieckiem, a zabrania jej się dorobić, to jest skandal - dodała Jadwiga Król.

Elblążanki aktywnie uczestniczą w Kongresach Kobiet organizowanych w różnych częściach Polski, by głośno mówić o tym, jak wielki jest to problem. - 9-10 września, podczas Kongresu Kobiet w Poznaniu matki i ojcowie mówili, że "Chcemy całego życia". Wśród postulatów znalazły się punkty tj. zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami prawa do: niezależnego, w pełni wartościowego życia, tak aby mogły się rozwijać oraz pełnić społeczne  role, do adekwatnej diagnozy, opinii i opieki medycznej oraz bezpłatnej edukacji dostosowanej do ich możliwości i potrzeb, do uczestnictwa w procesie podejmowania wszelkich decyzji ich dotyczących, także za pośrednictwem reprezentantów - wymieniała Jadwiga Król.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych, poza ciężką fizycznie i psychicznie pracą, borykają się z troską o przyszłość ich dzieci. Często marzą o tym by mieć jak najdłużej siły by móc się nimi opiekować. W osiągnięciu tego na pewno może pomóc zapewnienie godnego życia rodzicom dzieci niepełnosprawnych i zmiana przepisów, które pozwolą im żyć prawie "normalnie".

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --15
  ~ Niepełnosprawność
  Środa, 20.09

  Dzieci niepełnosprawne matek samotnie wychowujących dzieci mają 728 zł. oraz 500 + i jeszcze inne dodatki socjalne itp. alimenty od ojca to można się utrzymać we dwoje. Niech nie narzekają.

 2. 2
  --13
  ~ Kl
  Środa, 20.09

  Dokładnie. Dawały radę bez 500 plus. Dajcie im 3000 plus i też będą płakać

 3. 3
  --14
  ~ yogi
  Środa, 20.09

  wyczyly sytuacje i zadaja kasy i tylko kasy teraz dostaja ponad 1000 zl i inne dodatki i tak napisal KI DAJE PO 3000ZL I BEDZIE MALO chciwosc i pazernosc przeosta juz wszystko a szczegolnie uczciwosc

 4. 4
  +18
  ~ Realista
  Środa, 20.09

  Ogarnijcie sie. Na jedno dziecko nie ma 500+, poza tym terapie na takie dziecko dochodza do kilkudziesieciu tys. rocznie! Moze ktos sie chce zamienic. Nie wiecie o czym piszecie.

 5. 5
  +20
  ~ ~
  Środa, 20.09

  Kto nie ma niepełnosprawnego dziecka nigdy nie zrozumie rodziców. Rodzice zdrowych dzieci nie mają "zielonego" pojęcia ile czasu, wysiłku trzeba włożyć w rehabilitację, opiekę, pielęgnację dziecka niepełnosprawnego. Bardzo często za rehabilitację dziecka płacimy, bo to co oferuje NFZ jest kroplą w morzu. Ja mam dziecko niepełnosprawne i na rehabilitację tygodniowo wydaję 400 złotych nie licząc dojazdów, bo bardzo często korzystamy z rehabilitacji poza miejscem zamieszkania. Jeśli się ktoś chce przekonać jak to jest proszę na jeden tydzień zamienić się rolami i wtedy zobaczymy czy tak lekko napisze "niech nie narzekają". Ludzie wystarczy pomyśleć co się pisze.

 6. 6
  0
  ~ Agnieszka
  Środa, 20.09

  Jak można się skontaktować z tymi paniami?

 7. 7
  +13
  ~ MamaNiepełnosprawnegoSyna
  Środa, 20.09

  Jestem mamą niepełnosprawnego syna. Nikt nie każe nam siedzieć w domach, mamy wybór - praca zarobkowa poza domem albo świadczenia jako płaca za naszą pracę z dzieckiem 24 godziny na dobę. Ja wybrałam dziecko świadomie. Faktem jest natomiast, że gdy dziecko ukończy 18 lat poszukam pracy, bo świadczenia wówczas są tak niskie, że nie sposób przeżyć.

 8. 8
  --9
  ~ Uu
  Środa, 20.09

  Chore, ok, szkoda, ale tak gadasz jakby przy zdrowych dzieciach nic nie było do roboty.

 9. 9
  +2
  ~ A
  Środa, 20.09

  Tekst troche zaprzecza sam sobie "One się nie opiekują swoimi dziećmi, tylko bardzo ciężko pracują, a ta praca trwa 24 godziny na dobę" to kiedy czas na dodwtkowa prace ?

 10. 10
  --16
  ~ zdrowy
  Środa, 20.09

  teraz placz i lament i zadania kasy bo o to chodzi trzeba bylo nie wirzyc w ksiedza tylko sa badania prenetalne i trzeba bylo sie badac a nie rodzic niepelnosprawne dzieci zeby pozniej dokladalo spoleczenstwo yrzeba bylo troche myslec bo inna jest sytuacja gdy ktos zachoruje albo ma wypadek tutaj trzeba dawac i tyle ale jezeli ktos robi to celowo liczac na kase od panstwa to niech radzi sobie sam a nie tylko zada

 11. 11
  +10
  ~ ~~
  Środa, 20.09

  do zdrowy Zdrowy jest chyba chory na głowę. Badania prenatalne miałyby wyleczyć.....? Moje dziecko urodziło się zdrowe jako skrajny wcześniak, ale po kilku operacjach w okresie wczesnonoworodkowym wymaga opieki specjalistów w tym rehabilitacji, za którą trzeba płacić. Na drugi raz proszę używać polskich znaków, bo tekst zdrowego bardzo źle się czyta.

 12. 12
  +7
  ~ matka
  Środa, 20.09

  Normalnie nie można tego czytac. Sama mam niepełnosprawne bliźniaki. Choroba była ukryta bo genetyczna. Pracuje zawodowo. A moze by pomyśleć o możliwości wcześniejszej emerytury śl takich matek. Tym bardziej że wadą rzadka i mało fundacji zajmujących się tym schorzeniem (FraX)

 13. 13
  --4
  ~ A
  Środa, 20.09

  Pracuje z matka ktora otrzymuje rente na dziecko niepelnosprawne wymagajace opieki albo renta na opieke albo praca. Co np z rodzicami ktorzy samotnie wychowuja rzekomo zdrowe dzieci ale np. czesto choruja rozne sa przypadki jestesmy narodem roszczeniowym bo wszystko trzeba nam dac. Powinno byc albo renta albo praca jak ktos jest chory to nie powinien pracowac i miec rente a my robimy zaklady prqcy rzekomo chronionej ktore wyciagaja pieniadze od panstwa zatrudniajac za grosze jednoczesnie zabierajac miejsca pracy tym ktorzy mogli by pracowac na tych chorych by mieli wieksze renty i kolo sie zamyka

 14. 14
  --7
  ~ Antonina
  Środa, 20.09

  Niestety, ludzie których los obdarzył niepełnosprawnymi dziećmi mają opinię oczekujących na pomoc państwa.

 15. 15
  +3
  ~ Realista
  Środa, 20.09

  A jak sprawdzisz jeden z drugim autyzm prenatalnie? Dziecko rodzi sie z 10 pkt. Jest wszystko ok, a po 2, 3 latach, po szczepionkach? Nagle trach nie ma dziecka, nie mowi nie patrzy sie, nie reaguje na imie.

 16. 16
  --11
  ~ Elblążanin
  Czwartek, 21.09

  TO NIECH TE MATKI TYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI IDĄ DO PRACY - KTO IM BRONI. MATKI ZDROWYCH DZIECI TEŻ PRACUJĄ. A MATKI NIEPEŁNOSPRAWNYCH CIĄGLE NARZEKAJĄ, ZE NIE MAJĄ KASY. CIĄGLE WYCIĄGAJĄ RĘCE PO NASZE PIENIĄDZE OD PAŃSTWA. JEST TO JUŻ PRZESADA I WIELKA ŻENADA

 17. 17
  +8
  ~ ~
  Czwartek, 21.09

  Rodzice dzieci niepełnosprawnych w większości pracują, proszę nie uogólniać i wrzucać wszystkich do jednego worka. My mając dziecko niepełnosprawne oboje pracujemy i nie korzystamy z żadnej pomocy, a za rehabilitację płacimy słone pieniądze. Ludzie nie macie naprawdę zielonego pojęcia ile czasu, pieniędzy pochłania wychowanie dziecka niepełnosprawnego. Rodzice samotnie wychowujący dziecko, nie mający nikogo do pomocy rezygnują z pracy i korzystają z pomocy innych instytucji, bo te pieniądze które dostają na dziecko na wiele nie wystarczą. Proszę uwierzyć, że wszyscy rodzice zamieniliby niepełnosprawność dziecka na pójście do pracy, bo nie ma większego szczęścia jak dziecko bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Nie piszcie głupot.

 18. 18
  +4
  ~ Do elblazanin.
  Czwartek, 21.09

  Zenada to jestes ty, kto i jak cie wychowl, na takie zwierze bez serca? Wstyd, ze zyja tacy "ludzie".

 19. 19
  +4
  ~ Martyna
  Niedziela, 24.09

  Wstyd by było mi powiedzieć że matka dziecka niepełnosprawnego jest darmozjadem i tylko czeka na kawę Mam sama niepełnosprawne dziecko z bliźniaków Tak doktorzy badali wszysto ładnie jedno duże dziecko i uesg ok oczywiście niecały. mc przed porodem były problemy zmieniłam lekarza na dziendobry blizniaki Przy porodzie zła wiadomość płacz a tu P.doktor z tekstem że mam się tym nie chwalić bo to nic przyjemnego. Pytam się jak można Tak traktować.matki co dopiero urodziły i jeszcze chore co głowę miałam temu dziecku ukrecic ja dziękuję Bogu że jest w miare samodzielna że chodzi sama je współczuję tym matkom szczególnie lezoczym dzieciom i nigdy nie wiesz czy jutro będzie z niom bo też sama miałam takie dni więc dziekujcie że niemacie takich bezradnych dzieci .....

 20. 20
  +5
  ~ Kludia
  Niedziela, 24.09

  Do komentarza urzytkownikaZDROWY:juz na pierwszy rzut oka widać ze zdrowy to Ty do konca nie jestes.Jak mozna ppodejrzewać ze ktos celowo rodzi dziecko niepelnosprawne?to tylko ktos o tak plytkim mysleniu moze napisac.Byc moze Twoja mamusia tez ominęła badania prenatalne skoro takie "Cudo"sie urodzilo?DlacTwojej wiedzy .Ja poddalam sie badaniom prenatalnym będąc w ciazy ,wszystko bylo dobrze do 3 roku zycia mojego synka wtedy choroba dala o sobie znac iokazalo sie ze jest chory i to na smiertelna chorobe.I co mam nie prosic o pomoc skoro jedno op.leku kosztuje 23tys i zero refundacji.?Radze sie bardziej zastanowic a nie pisac glupoty ktore moga ranic i tak juz bardzo skrzywdzonych ludzi.

 21. 21
  +2
  ~ matka na EWK
  Niedziela, 24.09

  A co powiecie o matkach ponad 60 , 70, 80 letnich które TYRAŁY 20 lat mimo niepełnosprawnosci dziecka /czesto chałupniczo / a dlaczego? bo wtedy NIC nie miały NIC i po wypracowaniu 20 lat HURA emerytura która to nam duzo opiekunów ze swiadczeń zazdrosci bo az bedac na emeryturze czesto ponad 25 lat i DALEJ opiekujac sie NIESAMODZIELNYM np. 40 latkiem MAMY U W A G A bo az 854,- . Gdzie nam do 1.406,- a bedzie 1.476,- + skł. co maja ze swiadczeń brakuje MIESIECZNIE 552,- a bedzie od 2018 r. RÓŻNICA 622,- MNIEJ dla starszych matek. Tak dopracowac chca matki ze swiadczeń bo dziecko, rehabilitacja, leki . My osoby starsze TO WIEMY TYLKO problem bo swiadczenie jest za REZYGNACJE z pracy i jest 1.406,-. My REZYGNUJEMY tez z pracy i nie mamy NIC.Najpierw Rzad powinien wyrownac matkom z EWK .

 22. 22
  --1
  ~ kika
  Niedziela, 24.09

  Ciekawe podejście. A co z matkami które pracują czy tez powinny dostać świadczenie pielęgnacyjne. A co z matkami które sa na głodowych emeryturach i rentach. Ja samotnie wychowywałam niepełnosprawne dziecko i przepracowałam 31lat. Nie miałam nikogo do pomocy , rodzina sie na mnie wypięła. Dzis mam 870 zł i mogę dorabiać ale nie mam juz siły. Środowisko opiekunów niepełnosprawnych bardzo sie podzieliło. Młode matki dostały świadczenia , dorabiają na czarno. Najpierw nalezy walczyć o to aby wszyscy opiekunowie dostali świadczenia pielęgnacyjne.

 23. 23
  +2
  ~ Ala
  Poniedziałek, 25.09

  Przecież nikt po pieniądze ręki nie wyciąga, tylko matki samodzielnie chcą dorobić. Jaki tu naród niedouczony , wróćcie do podstawówki.

 24. 24
  +4
  ~ Anna
  Poniedziałek, 25.09

  Prześledziłam wpisy. Jestem przerażona.Kompletny brak empatii. Każdy patrzy tylko ze swojego punktu widzenia. Ja nie mam, to inny też niech nie ma. Ludzie! Co będziecie mieli z tego, że nie pozwolicie tej kobiecie dorobić? Pytam, co? Chorą satysfakcję? Czy jeśli pójdzie gdzieś na pół etatu i dorobi 700 złotych, to was to tak bardzo zaboli, to będzie bogata? Nie życzę wam, by was dotknęła opieka nad niepełnosprawnym, ale pamiętajcie, ze każdego z was może zawsze dotknąć.

 25. 25
  +3
  ~ Beata
  Wtorek, 26.09

  Przykro jest czytać tak bezmyślne komentarze iż nie mamy co narzekać ale cóż ktoś kto niema pojęcia to lepiej niech nie komentuje. Potwierdza się iż niepełnosprawni są dyskryminowani przez społeczeństwo.. Dzieci niepełnosprawne nie chorują np. na grypę lecz chore będą do końca życia.

 26. 26
  +2
  ~ Aga
  Poniedziałek, 09.10

  Godzina rehabilitacji prywatnie kosztuje ok80 zl dziennie 45 min.Na nfz mozliwosc jest raz w tyg jak sie uda do tego trzeba dojechac.A o reszcie to naprawde szkoda pisac.Zastanowcie sie czasem co piszecie i dziękujcie Bogu,ze macie zdrowe dzieci.Gdybyscie mogli zamknęlibyscie nas w czterech scianach i nie daj Boze zeby sie usmiechaly niech beda same ze swoim problemem.I tutaj nie chodzi o pieniadze tutaj chodzi o godne zapewnienie zycia temu dziecku.Gdyby Nfz dawal dziecku tyle rehabilitacji co trzeba i cwiczyli jak trzeba to nie musialybysmy szukac prywatnych i wydawac tych pieniedzy.

 27. 27
  --3
  ~ Danka
  Czwartek, 12.10

  Ale hipokryzja ! ,, One się nie opiekują swoimi dziećmi, tylko bardzo ciężko pracują, a ta praca trwa 24 godziny na dobę" Prsacują przy dzieciach 24 godziny na dobę i jeszcze dodatkowo chcą iść do pracy ? Koń by się uśmiał. Jak się starały o świadczenie pielęgnacyjne to twierdziły że nie mogą pracować, jak już je otrzymały to jednak okazuje się że mogą. Niech rząd jak najszybciej zrobi z tymi oszustkami porządek. Zweryfikuje orzeczenia o niepełnosprawności , w pierwszym rzędzie te dotyczące autystów, bo tam jak widać jest najwięcej przekrętów.,Petycję o pracy podpisało już 10 tyś naciągaczy. Z pewnością jest ich jeszcze ze trzy razy tyle. Należy pozabierać im świadczenia i podnieść tym co na prawdę nie mogą się ruszyć z domu w związku nie z rezygnacją z pracy, tylko faktyczną opieką.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.