Sobota, 17.04.2021, Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Miasto o połowę obcieło kwotę na asystentów dla osób niepełnosprawnych

01.05.2017, 16:00:29 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto o połowę obcieło kwotę na asystentów dla osób niepełnosprawnych
Fot. Ryszard Biel

Niepełnosprawni elblążanie coraz chętniej korzystają z pomocy asystenta. W tym roku jednak miasto o połowę obcięło pieniądze na ten cel. - Wiele z tych osób, wcześniej, przez lata nie, ruszało się z domu. Dzięki asystentowi mogli nie tylko uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich, ale i wyjść do lekarza, czy po zakupy. Wielu z nich pozbawionych takiej możliwości pozostanie w domach-mówi Teresa Bocheńska z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

Program świadczenia usług asystenckich dla osób niepełnosprawnych w Elblągu realizowany jest od trzech lat.

To nie są takie standardowe usługi opiekuńcze. Tutaj chodzi o pomoc niepełnosprawnych między innymi w uczestnictwie w imprezach kulturalnych, załatwianiu spraw w urzędach, czy zakupach. To taka podstawowa pomoc

- wyjaśnia Anna Barańska, kierownik Referatu Zdrowia i Spraw Społecznych UM w Elblągu.

Taka usługa, dla osoby niepełnosprawnej, to koszt 1 zł za godzinę. Resztę płaci miasto, dofinansowując co roku program odrębną kwotą. W 52014 roku miasto przeznaczyło na ten cel 50 tys. złotych, w 2015 r. 80 tys. zł, a w 2016 już 100 tys. zł. Kwoty rosły i rosło również zainteresowanie usługą. W 2014 roku z pomocy asystenta skorzystało 228 osób, a w ubiegłym roku było ich już 536.

Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku liczba ta będzie zdecydowanie mniejsza. Miasto bowiem na realizację programu przeznaczyło tylko 50 tys. zł. Zaniepokojenia tym faktem nie ukrywa ERKON, który rok rocznie z powodzeniem przystępował do konkursu na realizację tego zadania i organizował pomoc asystentów.

Odkąd tylko się dowiedzieliśmy, że w budżecie miasta jest tylko 50 tys. zł na ten cel, staramy się uzyskać wyższe dofinansowanie. Osoby niepełnosprawne, które do tej pory z pomocy asystenta korzystały, są zaniepokojone takim stanem rzeczy. Wielu z nich, bez pomocy asystenta, znów zostanie pozbawiona możliwości wychodzenia z domu. Wśród tych, którzy korzystali z programu, gro jest osób samotnych, przewlekle chorych, które nie mają inne pomocy. Chciałabym jeszcze raz zaapelować o zwiększenie tej kwoty. Konkurs jest już ogłoszony, myślę jednak, że znajdzie się sposób, aby przeznaczyć na ten cel dodatkową kwotę. To jest ogromna potrzeba społeczna

- mówi Teresa Bocheńska z ERKON-u.

Szanse na dodatkowe pieniądze są jednak nikłe. Z tej samej puli pieniędzy finansowane są usługi opiekuńcze realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu, które w tym roku będą kosztowały miasto dużo więcej niż w latach ubiegłych.

Do końca grudnia za godzinę takich usług płaciliśmy 12 złotych, od stycznia płacimy prawie 18 zł. To oznacza, że budżet na usługi wzrósł prawie o milion złotych

- mówi Mirosława Grochalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu.

Sprawę obcięcia dotacji na program asystentów osób niepełnosprawnych poruszono podczas dzisiejszej komisji spraw społecznych. Radni obiecali się jej przyjrzeć. Miasto z kolei do 28 kwietnia czeka na oferty chętnych, którzy podejmą się realizacji programu w tym roku. ERKON prawdopodobnie przystąpi do konkursu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Marian
  Poniedziałek, 01.05

  Czytam i nie dowierzam, bez mściwości ale chyba należałoby życzyć tym co odbierają, dużo szczęścia w życiu, chociaż już i tak go mają bo są sprawni.

 2. 2
  +9
  ~ Nazywać trzeba rzeczy po imien
  Poniedziałek, 01.05

  Wróblewski, ciulu, obyś sam nie POtrzebował pomocy od kogoś.

 3. 3
  +5
  ~ Elka
  Poniedziałek, 01.05

  Na zdjęciu znana osoba . Ja miałam większy problem.

 4. 4
  +1
  ~ hmmm
  Poniedziałek, 01.05

  Co się w tym naszym mieście dzieje, że dla niepełnosprawnych nie ma normalnych kwot na pomoc????

 5. 5
  +6
  ~ Opiekun osob starszych
  Poniedziałek, 01.05

  A dla mnie to doskonała wiadomość. Szczególnie że pracuje jako opiekun ludzi starszych. I jak znam życie będzie takich więcej. W Elblagu sami starsi ludzie zostają wymagający opieki, dzieci nie mające czasu zajmować się rodzicami- dla mnie to możliwość pracy. Zakłady pogrzebowe też zacierają ręce. Przykra prawda ale prawdziwa. Elblag jest jak miasto-hospicjum. Albo jeden wielki oddział geriatryczny. Ja się cieszę z powodu możliwości pracy, ale czy naprawdę jest się z czego cieszyć.. raczej płakać.

 6. 6
  +2
  ~ Kochajacaludzi
  Poniedziałek, 01.05

  Ja z chęcią zostanę takim asystentem/wolontariuszem. Czyli bez płacy. Gdzie miałabym się zgłosić?

 7. 7
  --4
  ~ Zenada
  Wtorek, 02.05

  Ważniejsze sa puste tramwaje i mieszanie radnego klima z kolesiami z SLD na czele z viceprezydentem

 8. 8
  +3
  ~ wist
  Wtorek, 02.05

  P. Wróblewski niech pan odeśle własnego doradcę z powrotem do Iławy, bo dla pana pracują departamenty. Właśnie m.in. stąd zaoszczędzone pieniądze będą bardziej efektywnie wydane, bo na asystentów osób niepełnosprawnych.

 9. 9
  +1
  ~ Bezsilna
  Środa, 10.05

  Pan Prezydent zabrał niepełnosprawnym aby wesprzeć " Lato w formie". Gratuluję.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3886699676514