Wtorek, 31.03.2020, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Szpital Miejski otrzymał dar o wartości 60 tys. zł. To nowa karetka do transportu chorych

03.04.2017, 15:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
Szpital Miejski otrzymał dar o wartości 60 tys. zł. To nowa karetka do transportu chorych
fot. Rafał Kadłubowski

Dziś (3 kwietnia) na terenie Szpitala Miejskiego Św. Jana Pawła II, nastąpiło uroczyste przekazanie placówce przy ul. Komeńskiego nowej karetki transportowej. Samochód to dar od jednej z międzynarodowych firm z branży budowlanej. Dar bardzo potrzebny, bo z dwóch posiadanych obecnie przez szpital pojazdów transportowych, tylko jeden z nich nadaje się jeszcze do jazdy. 

Karetka dla szpitala miejskiego została przekazana na prośbę i wniosek złożony przez władze Elbląga do firmy Leier Polska. Mająca swój zakład produkcyjny w Malborku austriacka spółka, od dawna wspiera służbę zdrowia. Do tej pory przekazała kilka samochodów do transportu sanitarnego m.in. szpitalom i placówkom medycznym w Malborku i Gdańsku. Wartość przekazanego dziś samochodu, który sprowadzono z Niemiec to 60 tys. zł. 

Przekazujemy tę karetkę, gdyż wcześniej z prośbą i zapytaniem do nas zwrócił się Urząd Miejski w Elblągu. Z racji tego, że mamy takie możliwości, oddajemy ten pojazd miastu Elbląga i społeczności elbląskiej

- powiedział podczas uroczystości Mirosław Rogaczewski, wiceprezes firmy. 

Chcę bardzo serdecznie podziękować za odzew firmie, która odpowiedziała pozytywnie na nasz wniosek. Szukamy wszędzie jako samorząd tego wsparcia, dosprzętowienia i wyposażenia w różnego rodzaju urządzenia elbląskiej służby zdrowia. Ten dar to duża pomoc. Mam nadzieję, że nasze kolejne wnioski również spotkają się z przychylnym rozpatrzeniem

- zwrócił się do przedstawicieli firmy prezydent Elbląga Witold Wróblewski. 

Szpital Miejski Św. Jana Pawła II do tej pory posiadał dwie własne karetki. Jedna z nich jest już mocno wyeksploatowana i nie nadaje się już do jazdy. Oprócz tego placówka wspomaga się również transportem sanitarnym świadczonym przez firmę zewnętrzną. 

Tego typu pojazd dostaliśmy po raz pierwszy. Posiadane pojazdy wcześniej kupowaliśmy z własnych środków. Podarowana karetka jest dostosowana do przewozu ciężko chorych pacjentów.  Jestem przekonany, że ten pojazd będzie długo służył naszym pacjentom

- zaznaczył Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego Św. Jana Pawła II w Elblągu. 

Średnio miesięcznie karetki szpitala miejskiego przejeżdżają od 1500 do 2000 km. 

Dziennie, w zależności od obłożenia pacjentów, wykonujemy naszymi karetkami od kilku do kilkunastu transportów. Oprócz tego wykonywane są przewozy specjalistyczne m.in. do centrów klinicznych w Gdańsku czy po krew do Olsztyna

- informuje Maciej Latecki, kierownik działu technicznego Szpitala Miejskiego Św. Jana Pawła II.

To nie jedyna nowa karetka, która wkrótce wzbogaci elbląską służbę zdrowia. W zeszłym tygodniu elbląscy radni zgodzili się, by miasto z własnego budżetu dofinansowało w kwocie 250 tys. zł, zakup karetki ratowniczej dla nowo tworzonego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zespołu ratowniczego. To połowa środków, jakie potrzeba do jej nabycia. Pozostała kwota pochodzić ma z budżetu szpitala, lub ze źródeł zewnętrznych. 

Pozostaje pytanie, czy podobnie jak w przypadku szpitala miejskiego, Miasto nie mogło pozyskać darczyńcy dla szpitala wojewódzkiego zamiast wydawać środki z własnej kasy? - Karetka transportowa nie wymaga tyle sprzętu, co karetka ratownicza, więc jest znacznie tańsza. Ponadto nie było takiej możliwości, gdyż szpital wojewódzki nie podlega Prezydentowi Elbląga, więc nie w jego gestii jest szukanie darczyńcy dla placówki podległej marszałkowi. Miasto mogło jedynie wesprzeć pieniężnie zakup karetki ratowniczej dla WSZ - poinformował nas jeden z przedstawicieli służby zdrowia. 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) fot. Rafał Kadłubowski


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ Widz
  Poniedziałek, 03.04

  Ona nie jest wogole wyposarzona. Zobaczcie na zdjecia puste sciany i szawki. Nie chce byc ciezko chorym w tym czyms z Januszami u boku.

 2. 2
  --2
  ~ rre
  Poniedziałek, 03.04

  Dziękujemy, bo od złodziejskiego olsztyna, jako "stolicy" województwa, które zarządza wojewódzkimi pieniędzmi, nic nie dostaniemy - wręcz przeciwnie.

 3. 3
  +2
  ~ Mateusz Kijowski
  Wtorek, 04.04

  Sołtysie Wróbleski, nie idźcie tą drogą. Potwierdzacie w ten sposób, że Elbląg jest miastem tak zdziadziałym, że nawet lokalnych firm nie stać na tego typu sponsoring. Apelujecie do firm z Malborka???? To może mieszkańcy zaapelują, żeby nam sołtysa z Malborka zainstalowali w Elblągu?

 4. 4
  0
  ~ Ed
  Wtorek, 04.04

  Nowa???? chyba to żart jakiś jest

 5. 5
  0
  ~ lolo
  Czwartek, 06.04

  Bo wróbelek przekazuje środki dla Wojewódzkiego dlatego szpital miejski musi żebrać od innych

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.