Niedziela, 14.08.2022, Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Harcerska sztafeta dotarła do Elbląga. To dopiero rozgrzewka, przed nimi 35 tysięcy kilometrów

28.05.2017, 11:59:06 Rozmiar tekstu: A A A
Harcerska sztafeta dotarła do Elbląga. To dopiero rozgrzewka, przed nimi 35 tysięcy kilometrów
Fot. Ryszard Biel

Elbląg jest pierwszym z wielu przystanków na trasie sztafety Bike Jamboree. Grupa harcerzy, wśród nich również elblążanie, zamierza w ciągu najbliższych 2,5 roku pokonać na rowerze 35 tysięcy kilometrów i okrążyć świat. - Pierwszy etap prowadzący przez Polskę na Ukrainę to dopiero rozgrzewka. Od Ukrainy zaczną się trudniejsze tereny, potem mamy Gruzję, gdzie są góry, a potem będzie już tylko jeszcze trudniej - mówi Zbyszek Popowski z Fundacji Światowe Jamboree, lider pierwszego etapu sztafety.

Bike Jamboree to projekt podróżniczy, w którego organizację angażują się również elblążanie. Dwa lata temu polscy harcerze wybrali się na rowerach na międzynarodowy zlot skautów w Japonii. Tym razem postawili sobie poprzeczkę dużo wyżej, objadą świat dookoła. 

Naszej sztafety nie traktujemy jako wyczyn sportowy i bicie rekordów. Naszym celem jest promować Polskę oraz skauting jako ciekawy ruch społeczny angażujący młodych, ambitnych i nietuzinkowych ludzi. Wierzymy, że kolejny, XXV międzynarodowy zlot skautów w roku 2023, odbędzie się w Polsce i chcemy pomóc w tym, by właśnie tak się stało

- wyjaśnia Anna Śledzińska, elblążanka, uczestniczka Bike Jamboree.

Uczestniczyłem już w poprzedniej edycji tego wydarzenia, prowadziłem etap z Pekinu do Japonii. Bardzo mi się to podobało, więc naturalną konsekwencją jest udział w tej edycji

- wyjaśnia Filip Kierzak z Poznania, uczestnik Sztafety Bike Jamboree

Zamierzają, w 34 etapach, objechać cały świat. Trasa wyprawy prowadzi przez 21 krajów, z Polski przez Europę Wschodnią, Azję Centralną oraz syberyjskie bezkresy Rosji, Alaskę, północną Kanadę, Stany Zjednoczone i z powrotem Europę. Po drodze uczestnicy wyprawy będą się zmieniali.

Sztafeta rozpoczęła się wczoraj (27 maja). Skauci ruszyli z Gdańska i pod wieczór dotarli do Elbląga, który jest jednym z wielu przystanków na ich drodze.

Ta część Polska to jest część, która ma służyć promocji, spotkaniom z ludźmi tak jak w Elblągu. Chcemy pokazać, że harcerstwo to nadal ciekawa alternatywa. Młodzi ludzie robią różne rzeczy, możliwości mamy bardzo wiele. Dużo z nich nadal jednak "siedzi w internecie", gra i moim zdaniem marnuje czas, harcerstwo może ich od tego odciągnąć. Poza tym wartości ważne dla harcerzy są wartościami uniwersalnymi, chodzi o przyjaźń, pomoc, pokonywanie własnych niemocy, pracę nad sobą. W dzisiejszym świecie to rzecz nie do pominięcia. Harcerstwo nie zginęło, jest ważne, robi ambitne projekty. My sami jesteśmy tego przykładem, że harcerze mogą zrobić coś trudnego

- dodaje Zbyszek Popowski.

Dzisiaj sztafeta wyruszyła z Elbląga do Braniewa. Po drodze towarzyszą im uczestnicy elbląskiej Miejskiej Wycieczki Rowerowej i harcerze z Braniewa.

Towarzyszyłam sztafecie z Gdańska do Elbląga, a dzisiaj z Elbląga do Braniewa. Myślę, że to fajna inicjatywa. Obawiałam się, że to będzie ciężka jazda. Okazało się, że nie jest tak źle. Super inicjatywa, super wyprawa. Nie miałabym problemu z tym, aby ruszyć z nimi dookoła świata

- śmieje się pani Barbara Czerwiński, elblążanka.

Projekt jest współorganizowany przez Fundację Światowe Jamboree i Stowarzyszenie Afryka Nowaka. W organizację przejazdu przez Polskę aktywnie włączają się grupy rowerowe, harcerskie oraz organizacje i instytucje. W Elblągu, nad przygotowaniem atrakcji dla mieszkańców, jak i dla uczestników sztafety, współpracowali: Hufiec Elbląg ZHP, Urząd Miejski w Elblągu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z elbląskim oddziałem PTTK przy wsparciu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Ośrodka Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Bike Jamboree ( zdjęć 20 )
Dodano: 2017-05-28 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2426118850708