Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Piesi na ścieżkach rowerowych utrudniają przejazd. Za to również grozi mandat

19.05.2015, 07:00:14 Rozmiar tekstu: A A A
Piesi na ścieżkach rowerowych utrudniają przejazd. Za to również grozi mandat
fot. arch. red.

Teoretycznie ścieżki rowerowe są przeznaczone dla rowerzystów, jednak w praktyce korzystają z nich spacerowicze, matki z dziećmi, jak również osoby niepełnosprawne. Ostatni mają do tego pełne prawo, natomiast pozostali mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 100zł.

W Elblągu powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Osoby, które w sposób aktywny przemieszczają się po mieście napotykają jednak mnóstwo problemów, głównie z udziałem spacerowiczów. To właśnie oni najczęściej blokują swobodny przejazd.

Przerzuciłam się z jazdy samochodem na rower, bo jest szybciej, przyjemniej i przy okazji mam dobrą kondycję. Bardzo dużo poruszam się po mieście i największym problemem są piesi, którzy nie rozumieją, że ścieżka rowerowa jest dla rowerzystów. Jeszcze potrafią zwyzywać człowieka, dużo razy miałam taką sytuację

- opowiada 26-letnia Karolina.

Podobną historią podzielił się z nami kolejny elbląski rowerzysta. - Ja to wszędzie jeżdżę rowerem, takie nasze stare przyzwyczajenia. Ale w Elblągu to tu ciężko jest, pomimo tych ścieżek. Dużo górek i jeszcze na ludzi się po drodze wpada. Bo idą tacy i nie patrzą nawet czy to chodnik, czy droga dla rowerów. A jak się jeździ po jezdni to kierowcy trąbią - skarży się 65-letni Zbigniew.

Wchodzenie pieszych na ścieżki rowerowe jest jedną z głównych przyczyn wypadków, w których biorą udział rowerzyści. Według prawa, spacerowicze nie mogą po nich chodzić, chyba że w pobliżu nie ma chodnika lub pobocza. W przypadku, kiedy nie istnieje możliwość skorzystania z takich elementów drogi, pieszy może poruszać się po ścieżce, jednak jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa rowerzystom. Wyjątek od powyższych przepisów stanowią osoby niepełnosprawne.
 

Miałem taką sytuację, że dzwoniłem dzwonkiem i dziewczyna nie słyszała, bo miała słuchawki na uszach. Wpadłem na nią, bo nie zdążyłem wyhamować. Na szczęście nic się nie stało, ale takie sytuacje nie powinny mieć miejsca

- twierdzi 33-letni Marek.

Jak informuje elbląska policja, poruszanie się przez pieszych na ścieżce rowerowej jest zawarte w art. 92 kodeksu wykroczeń jako „niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych”. Mówi o tym znak C-13, czyli „droga dla rowerów”. Za takie wykroczenie taryfikator przewiduje mandat w wysokości 100 zł, jednak najczęściej stosowane są pouczenia.
 

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Pick
  Wtorek, 19.05

  Dobrze, a co z rowerzystami którzy nagminnie jeżdżą po chodniku ? Na Marymonckiej strach wyjść na spacer bo tabuny rowerzystów okupują permanentnie chodniki (dość wąskie zresztą) !!! Nagminnie też przejeżdżają, często z dużą prędkością, przez przejścia dla pieszych...Natomiast na idiotycznym pasie pod prąd na Kościuszki rowerzystę rzadko można spotkać....

 2. 2
  +15
  ~ realista
  Wtorek, 19.05

  A co z rowerzystami jadacymi srodkiem ulicy jak obok leci sciezka? Powinen byc mandat!

 3. 3
  +2
  ~ WYBORCA
  Wtorek, 19.05

  Pick Rowerzyści to święte krowy , którym wszystko wolno. W Niemczech za przejazd na rowerze po przejściu dla pieszych kara 100 euro. W Polsce rowerzyści bez kamizelek i świateł ale ze słuchawkami na uszach w mieście zachowują się jak kolarze podczas wyścigu.

 4. 4
  +8
  ~ Tim
  Wtorek, 19.05

  @realista: Zgodnie z artykułem 33 Kodeksu Drogowego rowerzysta ma obowiązek korzystać z Drogi Dla Rowerów jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku w którym się porusza. Istotna jest druga część zdania - zgodnie z tym zapisem jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku (co jest logiczne). Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Zatem grozi za to mandat jeżeli jest ścieżka w danym kierunku, a rowerzysta jedzie po jezdni. Tak samo mandat grozi kierowcy za "nieuzasadnione użycie sygnału dźwiękowego"

 5. 5
  +6
  ~ Zigi
  Wtorek, 19.05

  widze ze i tak wiekrzosc gł.... tu co sie wypowiada nie wie ze skoro jest sciezka rowerowa to przez przejscie dla pieszych moze przejechac i nie musi zsiadac z roweru :).ale nieznajomosc przepisow nie boli i trzeba pisac swoje racje bo przeciez kazdy wie lepiej. Kazdy rowerzysta to swieta krowa a kierowcy samochodow to wybitni kierowcy znajacy kazde przepisy

 6. 6
  +3
  ~ gg
  Wtorek, 19.05

  Moze ktos sie zajmie ,tym ze rowerzysci jezdza po 12 lutego , na chodniku ktory sluzy dla pieszych. a rowerzysci molo na glowe nie wjada. A tam nie na scieszki i rowerowej. Powinni byc kary. Ale w tym kraju to tylko by sie karalo za wszystko

 7. 7
  --3
  ~ kawior
  Wtorek, 19.05

  ludzie co to za bzdety panstwo peowskie skluca polakow i za wszystko kara prosze wyluzujcie co za chory kraj

 8. 8
  +5
  ~ zamiejscowy
  Wtorek, 19.05

  Trzeba sobie jasno powiedzieć że w Elblągu nie ma ścieżek rowerowych. Są chodniki z czerwoną kostką brukową i namalowanym symbolem roweru....

 9. 9
  +6
  ~ qwerty
  Wtorek, 19.05

  Ścieżki rowerowe, jeśli są stopione z chodnikiem, powinny być lepiej odseparowane, chociażby linią ze specjalnej żółtej kostki jak to jest w innych miastach.

 10. 10
  +4
  ~ pieszy
  Wtorek, 19.05

  A za jazdę jak kretyn po chodniku gdzie nie ma ścieżki i przejazd przez ulicę tam gdzie to niedozwolone?????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3060150146484