Poniedziałek, 18.01.2021, Imieniny: Piotr, Malgorzata
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Ile Zarząd Komunikacji Miejskiej uzyskuje ze sprzedaży biletów?

13.04.2015, 12:00:11 Rozmiar tekstu: A A A
Ile Zarząd Komunikacji Miejskiej uzyskuje ze sprzedaży biletów?
fot. Adrian Sajko

 Ze Strefy Płatnego Parkowania wpływy roczne wynoszą nieco ponad milion złotych. Koszty utrzymania SPP wynoszą około 600 tys. zł.  Pozostałe środki przeznaczane są na utrzymanie komunikacji miejskiej w Elblągu. Postanowiliśmy sprawdzić jakie środki finansowe wpływają ze sprzedaży biletów? 

 

- Często korzystam z komunikacji miejskiej. Bilety jednorazowe wolę jednak kupić w kiosku niż w autobusie ponieważ są tańsze. Zastanawia mnie dlaczego te ceny się różnią. W innych miastach ceny zarówno w kioskach, jak i pojazdach są takie same. Jakie środki finansowe trafiają do budżetu Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu? - pyta jedna z naszych czytelniczek. 

 

Mieszkańcy częściej decydują się na zakup biletów jednorazowych w punktach handlowych. Również częściej niż z biletów dostępnych u kierowców oraz motorniczych, elblążanie korzystają z Elbląskiej Karty Miejskiej i promocyjnych, elektronicznych biletów jednorazowych. 

 

Wpływy ze sprzedaży biletów w ubiegłym roku wyniosły  nieco ponad 12 mln zł. W strukturze sprzedaży, wszystkie bilety jednorazowe (a więc jednorazowe bilety papierowe, bilety z elektronicznej portmonetki na Elbląskich Kartach Miejskich, bilety zakupione w pojazdach, bilety zakupione przez system moBilet) stanowią niespełna 75 %. Bilety zakupione w pojazdach to ok. 11,5 % wszystkich biletów jednorazowych. Natomiast 25 % wpływów ze sprzedaży to wszystkie bilety okresowe

– informuje Michał Górecki, specjalista  ds. marketingu  i komunikacji społecznej ZKM Elbląg

 

25% wpływów ze sprzedaży biletów pochodzi z biletów okresowych.  Najbardziej popularne są bilety miesięczne oraz 30-dniowe, które stanowi nieco ponad 73% wszystkich rodzajów biletów okresowych. Bilety ulgowe specjalne dla uczestników programu Karta Dużej rodziny stanowią około6,4 % wszystkich biletów miesięcznych i 30-dniowych. Kolejne bilety okresowe często kupowane przez mieszkańców stanowią bilety dekadowe – 26, 07%, natomiast bilety semestralne zaledwie 0,89% wszystkich biletów okresowych. 

 

Ile biletów okresowych w sumie sprzedano w 2014 roku? Na co przeznaczane są środki ze sprzedaży biletów? 

 

- W  2014 r. pasażerowie skorzystali łącznie z 71 289 biletów okresowych. Wpływy ze sprzedaży biletów są w całości przeznaczane na pokrycie kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej Elbląg – dodaje Michał Górecki

 
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ kk
  Poniedziałek, 13.04

  Czym się różni bilet z kiosku od tego u kierowcy? Tym, że na tym z kiosku pojedziesz jednym autobusem jeden raz NIE PRZESIADKOWY, a tym u kierowcy możesz się przesiadać przez godzinę od daty zakupu biletu... jest PRZESIADKOWY

 2. 2
  +3
  ~ a ile
  Poniedziałek, 13.04

  Ile strat przynoszą te jadące po torach złomy:popękane budynki,zły komfort jazdy -hula wiatr i jazgot kół.

 3. 3
  +5
  ~ cieciorka
  Poniedziałek, 13.04

  Wolałabym aby było podane ile wynosi budżet ZKMu oraz ile dziesiątek milionów ZKM dostaje dotacji z UM na pokrycie kosztów?

 4. 4
  0
  ~ elzbieta mieszkanka
  Poniedziałek, 13.04

  mieszkam w gronowie elblaskim mam karte duzej rodziny ulgi na komunikacje mi nie przysluguje dlaczego

 5. 5
  --1
  ~ do cieciorka
  Poniedziałek, 13.04

  dotacji nie dostaje, dostaje tylko dopłatę do biletów ulgowych. Jest chyba tak , że tyle, a tyle sprzedali ulgowych- /do przejazdu na ulgowe przywilej daje Rada Miejska/ i Miasto dopłaca dla ZKM za te ulgowe.

 6. 6
  +2
  ~ dociekliwy
  Poniedziałek, 13.04

  bilety takie, sr...., owakie. Droga Ines, a ile wpływy z tych biletów pokrywają kosztów funkcjonowania ZKM Elbląg? Napiszesz nam dzisiaj?

 7. 7
  +3
  ~ szu
  Poniedziałek, 13.04

  A zegar koło ZKm na ul.Hetmańskiej chodzi jak chce .Czyli jaki pan taki kram.

 8. 8
  --2
  ~ cieciorka
  Poniedziałek, 13.04

  Do "do cieciorka" może napisałam zbyt skomplikowanie i użyłam skrótu myślowego ale budżet ZKM to ponad 3o mln złotych prawda? Ten budżet to skąd się wziął jeśli nie z budżetu miasta? Zwrot za sprzedane bilety to około kilka milionów z czego wynika, ze utrzymanie i funkcjonowanie ZKM w Elbągu pokrywany jest z budżetu miasta w kwocie około 20 milionów tak? Więc nie myl pojęć i nie klikaj o jakiś drobnych przywilejach nadawanych przez radę miasta plis!

 9. 9
  +3
  ~ wolf
  Poniedziałek, 13.04

  Cieciorka- glupio mądre teorie a internet wszystko przyjmie, prawda? Przeczytaj uwaznie cos co dotyczy tego tematu najpierw a pozniej się wypowiadaj, oczywiście jeśli zrozumiesz. Był artykuł o ulgach dla doktorantow w info, wiec sobie go znajdź :) oczywiście o ile potrafisz.... ;P

 10. 10
  --2
  ~ do cieciorka
  Poniedziałek, 13.04

  nie masz racji, nie ośmieszaj się. ZKM jest Spółką z udziałem Skarbu Gminy i ma udziały tak jak i Urząd Miasta, jakakolwiek dotacja Urzędu Miasta jest niedopuszczalna. Urząd daje dopłatę dla ulgowców tj. młodzież szkolna, emeryci i renciści. Urząd może jedynie podnieść swój kapitał, który dla ZKM jest nie do ruszenia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1348810195923