Sobota, 6.06.2020, Imieniny: Dominika, Laura, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Mieszkańcy Niezapominajki proszą o wiaty na przystankach przy Kościuszki. Co na to ZKM?

01.04.2015, 13:00:11 Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkańcy Niezapominajki proszą o wiaty na przystankach przy Kościuszki. Co na to ZKM?
Fot. Adrian Sajko

Około 70 osób podpisało się pod wnioskiem do dyrektora ZKM, w sprawie ustawienia dwóch wiat na przystankach znajdujących się w pobliżu skrzyżowania ulicy Kościuszki z Toruńską. Starsi i często schorowani mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”, zwracają w nim uwagę na sporą uciążliwość, jaką jest brak wiat w tym miejscu. ZKM problem zamierza rozwiązać, ale połowicznie - ustawiając wiatę na jednym z przystanków.

W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy list, który mieszkańcy i pracownicy DPS Niezapominajka przy ul. Toruńskiej, skierowali do dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej Kazimierza Zbigniewa Orzecha. Zawiera on prośbę, dotyczącą montażu wiat na dwóch przystankach przy ul. Kościuszki (w pobliżu ul. Toruńskiej).

Ulicą tą przebiega trasa autobusu linii nr 17, z której systematycznie korzystamy nie tylko my, ale też członkowie naszych rodzin oraz nasi znajomi. Brak wiat powoduje, że stale jesteśmy narażeni na przemoczenie i wychłodzenie podczas oczekiwania na autobus. Szczególnie dokuczliwe jest to w okresie jesienno - zimowym, gdy bardzo często pada deszcz i wieją porywiste wiatry. W naszym zaawansowanym już wieku powoduje to, że częściej przeziębiamy się i chorujemy

– uzasadniają swoją prośbę mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” przy ul. Toruńskiej.

Pod listem podpisało się około 70 osób.

Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Komunikacji Miejskiej, w lutym br. rozstrzygnięto dwa przetargi na ustawienie wiat na miejskich przystankach. Jeszcze w tym roku na przystankach pojawić się ma 7 fabrycznie nowych wiat, a 5 już istniejących zmieni swoją lokalizację.

Jedna z takich wiat, zostanie przeniesiona na przystanek Kościuszki/Toruńska (kierunek do dworca). Po drugiej stronie ulicy, biorąc pod uwagę przepisy obowiązujące w tym zakresie, nie ma wystarczającej ilości miejsca pod standardową wiatę. Jeżeli dostępne środki na to pozwolą, być może będzie możliwe ustawienie mniejszej wiaty. Z pewnością będziemy mieli to na uwadze

– informuje Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

Oznacza to, że prośba mieszkańców DPS przy ul. Toruńskiej zostanie spełniona połowicznie. Na drugą wiatę, lokatorom i pracownikom Niezapominajki przyjdzie poczekać.

Plan na ten rok zakłada demontaż, odnowę i ponowny montaż w nowych lokalizacjach, pięciu istniejących wiat przystankowych. Po naprawie i odmalowaniu, takie obiekty pojawią się na przystankach autobusowych, które dotychczas nie posiadały wiat.

Tak będzie w przypadku dwóch wiat z ul. Hetmańskiej. Jedna z nich zostanie ustawiona na przystanku autobusowym przy ul. Grottgera/ osiedle (kierunek do al. Grunwaldzkiej), z kolei druga na wspomniany wcześniej przystanek przy ul. Kościuszki/ Toruńska. Kolejna z wiat – z przystanku Królewiecka/ Truso w pobliżu ul. Częstochowskiej, trafi na przystanek autobusowy przy ul. Okrężnej (przy POD Jagiellończyk). Swoją lokalizację zmieni również wiata z al. Tysiąclecia (wieżowce), która po modernizacji zostanie przeniesiona na przystanek Bielany/wodociągi przy ul. Królewieckiej (kierunek do miasta). Ostatnią z przenoszonych wiat, jest wiata z przystanku przy ul. Akacjowej / wiadukt (Dębowa), która trafi na pętlę autobusową przy ul. Dębowej.

W miejsce zdemontowanych i przenoszonych wiat, pojawią się fabrycznie nowe konstrukcje. Tak będzie na dwóch przystankach autobusowych przy ul. Hetmańskiej, przystanku Królewiecka/ Truso (w kierunku do skrzyżowania Królewiecka-Piłsudskiego) oraz przystanku przy al. Tysiąclecia (w kierunku do placu Słowiańskiego). Ponadto nowe wiaty pojawią się również na przystankach autobusowych, które dotychczas ich nie posiadały: przy ul. Bema (przy kościele), przy ul. Legionów (w kierunku do skrzyżowania z ul. Niepodległości) a także przy ul. Mazurskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Elektryczną, kierunek do ul. Browarnej).

Łącznie na produkcję nowych wiat oraz przenosiny i odnowę starych, ZKM wyda w tym roku ok. 45,5 tys. zł brutto.

Wykonawcy tych zamówień mają czas od kwietnia do końca lipca br. na produkcję i montaż wiat, a także demontaż, przeniesienie i ponowny montaż (po dokonaniu koniecznych napraw i konserwacji) używanych konstrukcji. Montaż każdej wiaty wymaga szeregu uzgodnień i pozwoleń, a także odpowiedniego projektu. Ponadto konstrukcje te są produkowane na zamówienie - zatem termin realizacji wymaga czasu. Dołożymy starań, aby wiaty zostały ustawione możliwie jak najszybciej

– mówi Michał Górecki.

Rzecznik prasowy ZKM przyznaje, że ustawienie wiat na tych przystankach wynika m.in. z próśb samych pasażerów, które spółka zawsze stara się uwzględniać. Górecki tłumaczy jednocześnie, że ustawienie tego rodzaju infrastruktury nie jest możliwe na każdym przystanku.

- Przepisy dość precyzyjnie określają warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby w pasie drogowym można było ustawić takie obiekty. W niektórych miejscach, niestety nie ma wystarczającej ilości miejsca. W innych, np. na przystankach na końcówkach tras, gdzie pasażerowie jedynie wysiadają z pojazdów, ustawianie wiat nie jest uzasadnione – mówi przedstawiciel ZKM.

Na chwilę obecną, na terenie miasta znajduje się 321 przystanków komunikacji miejskiej, z czego 176 jest wyposażonych w wiaty. Po ustawieniu nowych wiat, ich liczba wzrośnie do 183.

 

Ares

Oceń tekst:

Ocen: 6

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --9
  ~ nul
  Środa, 01.04

  wiaty ,wiaty a kto za to zapłaci ,gapowicze .? jestem rozbawiany ,porąbane miasto ,

 2. 2
  +7
  ~ pasażer
  Środa, 01.04

  Wszystkie te słupko -przystanki w całym Elblągu powinny być zastąpione małymi wiatami-przystankami zadaszonymi.Zero wymówek o braku pieniędzy.

 3. 3
  +7
  ~ xxx
  Środa, 01.04

  do nul . miasto ma zaplacic a kto ! co ludzie maja moknac , placimy za bilety to wymagamy , a czesto autobusy sie spozniaja !!!

 4. 4
  +2
  ~ EuPi
  Środa, 01.04

  Nie rozumiem dlaczego tak zakorzenił sie dyrektor ZKM, że nie mozna go ruszyć. Pomimo, ze praktycznie nic nie robi, jest nietykalny.. Byl jakość ZKM jest porażająca i niewiele robi się, aby cokolwiek poprawić. Dlaczego nie prowadzi się dyskusji na ten temat?

 5. 5
  --2
  ~ fanBoyPanaMichała
  Środa, 01.04

  Nawet nie czytałem artykułu, ale napiszę ten komentarz i zescrolluję i zobaczę, czy przypadkiem się nie pomyliłem. Pewnie wypowiedział się pan (niedo)rzecznik Górski i pewnie "nie" bo : (tu wpisz co chcesz) nie bo nie itp.

 6. 6
  --1
  ~ fanBoyPanaMichała
  Środa, 01.04

  Górecki, a nie Górski oczywiście, za co serdecznie przeszkadzam. Ale znowu niestety się nie pomyliłem. ZKM woli wydawać pieniążki na "badanie potoków" klientów obciążenie tras, wbrew wcześniejszym zapewnieniom, że teraz wyręczą ich dane z EKM, pleść puste słowa w artykułach dla mediów, zastanawiąjąc się co powoduje odpływ pasażerów, niż przychylić się do próśb, czy sugestii mieszkańców i użytkowników. A Pan Michał dalej swoje.

 7. 7
  0
  ~ kiero
  Czwartek, 02.04

  @~ fanBoyPanaMichała - na moje oko masz ze sobą poważny problem...

 8. 8
  0
  ~ dede
  Czwartek, 02.04

  Na przystanku,,12" na ul.Broniewskiego(kier.Próchnik) marzną dzieci wracające ze szkoły ,,Nad Jarem""

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.