Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Dlaczego dostajemy różne rachunki od taksówkarzy? "Każdy kierowca wybiera taką trasę, jaką chce"

09.04.2015, 07:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
Dlaczego dostajemy różne rachunki od taksówkarzy? "Każdy kierowca wybiera taką trasę, jaką chce"
Fot. Adrian Sajko

Choć liczba kilometrów na określonej trasie pozostaje niezmienna, paragony, jakie dostajemy od kierowców korporacji mogą się już znacznie różnić. Jak walczyć z samowolką i oszustwami taksówkarzy?

Firmy mają ustaloną opłatę początkową, tzw. "za trzaśnięcie drzwiami". Po wejściu do samochodu na taryfikatorze jest już wyświetlona kwota, do której będą naliczane kolejne złotówki. W zależności od taryfy i liczby przejechanych kilometrów otrzymamy finalny rachunek.

Paragony często są jednak rozbieżne w porównaniu do tych, płaconych ostatnim razem.

Zamawiając taksówkę średnio raz w tygodniu, właściwie nigdy nie zapłaciłam tej samej kwoty za przejazd. Jak to możliwe, że za ten sam kurs, ba, nawet w tej samej firmie tylko u innego kierowcy raz zapłacę 18zł, raz 22zł, a za kolejnym zupełnie inną cenę?

- pyta czytelniczka.

Zadzwoniliśmy do jednej z firm zajmujących się przewozem ludzi. Jak się okazuje, zdarza się, że pasażerowie skarżą się na różne "kombinacje" ze strony taksówkarzy.

Każdy kierowca wybiera taką trasę, jaką chce. Jedni pytają pasażerów o zdanie, a inni nie, dlatego rachunki się różnią

- usłyszeliśmy od pracownicy korporacji.

Mając wolną rękę, taksówkarze często mogą wybierać dłuższe trasy, by zarobić więcej. Dlaczego zatem ceny za przewóz z punktu A do punktu B, na podstawie kilometrów nie są z góry wyznaczone, tylko pasażer dowiaduje się o cenie dopiero na koniec kursu? Odpowiedzią są korki. Kierowcy muszą w nich stać lub zmieniać drogę, by dotrzeć na miejsce szybciej. Jednak czy to pasażer powinien ponosić za to dodatkowe koszty? Zdaniem korporacji - owszem.

Jeśli ktoś nie zgadza się z wystawionym przez taksówkarza rachunkiem, może się zgłosić do Rzecznika Praw Konsumenta. Internauci jednak podkreślają, że jest to walka z wiatrakami, a kierowca zawsze znajdzie wymówkę, by uniknąć odpowiedzialności.

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 09.04

  Obecnie najgorszy kawałek chleba jest TAKSÓWKA . Kiedyś za moich czasów jechało się na telefon z włączonym taksometrem i nigdy nie było skarg ,że kierowca jedzie dłuższą trasą, bo chce zarobić, po to postawił taksówkę zarobkową ,zeby ona zarabiała , a osoby które widzą ,że to jest za drogo na kamasz bedzie taniej wtedy szewc zarobi .

 2. 2
  +9
  ~ jolka
  Czwartek, 09.04

  Cena też zależy od tego czy stoi się na światłach, czy w korku, stojąc na czerwonym taksometr też nalicza

 3. 3
  +2
  ~ pampi - ZAWADA
  Czwartek, 09.04

  " Każdy kierowca wybiera taką trasę, jaką chce " Uuu to tylko jeden z gzrechów , temat rzeka .......ale nie dotyczy on wielu uczciwych .

 4. 4
  +8
  ~ Mieszkaniec_E-g
  Czwartek, 09.04

  a nikt z was nie pomyślał, że często taksówkarz wybiera inną trasę, żeby ominąć dziury, bo później z właśnej kieszeni musi płacić za naprawę zawieszenia..., prawda? Mam kolegę na taxi i wiem jak kombinuje, żeby zawieszenia nie pourywać na "naszych wspaniałych drogach". Najlepiej jest pisać, że wybierają dłuższą trasę, bo chcą więcej zarobić. Nikt z was nie jeździł na taki i zajmuje się tylko pisaniem głupot, a to jest obecnie ciężki kawał chleba, tym bardziej w Elblążkowie, gdzie nie mam pracy i ludzie nie mają kasy na korzystanie z taxi, a Ci co jeźdzą na taxi to nie mają kokosów z tego biznesu na naprawę zawieszenia...

 5. 5
  +10
  ~ gość
  Czwartek, 09.04

  Co z głupi artykuł !!! czy taksówka to tramwaj, który jeździ po torach ?Pasażer który nie wierzy w uczciwość kierowcy taksówki zawsze może wyznaczyć swoja trasę, choćby i przez Warszawę.Silnik ma to do siebie ,że gdy pojazd z niezawinionych przez siebie przyczyn stoi w korku to paliwo dalej się zużywa, więc kto ma za to płacić ,kierowca taksówki ? a jak pali się żarówka a my zasnęliśmy to kto płaci za prąd , elektrownia ? Piszcie mądrzej ! bo widać ,że brakuje wam tematów !

 6. 6
  +10
  ~ Dorota
  Czwartek, 09.04

  O czym tu pisać. Sama często , regularnie wręcz korzystam z usług jednej z firm taksówkowych. Kierowcy sami pytają którą trasą jechać. Jeżeli nawet wybierają trochę dłuższą, to po to żeby np. nie stać kilka razy na światłach. Nie czepiajmy się i nie podejrzewajmy o oszustwo ludzi, którzy cieżko zarabiaja na chleb. A w naszym mieście zarobić nie jest łatwo. Pozdrowienia dla Panów taksówkarzy.

 7. 7
  +1
  ~ asd
  Czwartek, 09.04

  Kierowcy sie pytaja gdy maja jechac dluzsza trasa.

 8. 8
  --5
  ~ jacek
  Czwartek, 09.04

  ja przed trzaśnięciem drzwiami ustalam stawke za kurs i problemu nie ma nigdy

 9. 9
  --5
  ~ lukasz
  Czwartek, 09.04

  Taksówkarze elbląscy to wyjątkowa KASTA naciągaczy i bezwzględnych wobec pasażerów. Prawda jest tak , że nawet brak im życzliwości wobec klientów. Skontrolować te pseudo korporacje i ukarać winnych .

 10. 10
  +6
  ~ ell
  Czwartek, 09.04

  jak możecie pisać takie bzdury, że naciągacze, te czasy mamy już za sobą, zamawiam zawsze z tej samej sieci i zawsze płace tyle samo, może kwestia świateł 8-9 zł. i tak daję 10zł. i tak taxi mamy bardzo tanie,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.051097869873