Niedziela, 5.05.2024, Imieniny: Florian, Malwina, Monika
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

„Rocznik Elbląski” dostępny online

29.11.2013, 08:33:58 Rozmiar tekstu: A A A
„Rocznik Elbląski” dostępny online
fot. nadesłana

Wszystkich miłośników historii Elbląga ucieszy na pewno fakt, że archiwalne numery „Rocznika Elbląskiego” (tomy od 1 do 20) zostały zdigitalizowane i udostępnione w Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej. Zapraszamy do zaglądania i zgłębiania wiedzy o przeszłości naszego miasta!

Z inicjatywą wydawania periodyku wystąpiło już w 1957 r. Polskie Towarzystwo Historyczne – oddział w Elblągu. Redakcję naukową powierzono zmarłemu już niestety profesorowi dr hab. Marianowi Biskupowi, autorowi pierwszych powojennych opracowań dotyczących historii Elbląga, za swe zasługi uczczonemu w 2007 r. tytułem Honorowego Obywatela Elbląga. Profesor Biskup opiekę naukową nad „Rocznikiem” sprawował do 1985 r., redagując dziesięć tomów periodyku. Obecnie redaktorem naukowym „Rocznika Elbląskiego” jest profesor dr hab. Andrzej Groth. Na przestrzeni lat na łamach „Rocznika Elbląskiego” publikowało wielu uznanych naukowców, poruszonych zostało wiele tematów związanych z dziejami miasta i okolic. W tej chwili wartość historyczną mają już relacje z działalności instytucji kulturalnych itp. publikowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Dzięki transformacji politycznej możliwe stało się nieobciążone ideologicznie badanie historii Elbląga w latach 1772-1945, co zaowocowało artykułami i wykazami źródeł dotyczącymi tego okresu. Możliwe stało się także obiektywne i zgodne z prawdą historyczną spojrzenie na okres PRLu, co objawiło się np. w artykułach dotyczących mniejszości ukraińskiej w Elblągu i jej inwigilacji przez SB, powojennych prezydentów Elbląga, weryfikacji narodowościowej „ludności rodzimej” Elbląga w pierwszych latach po wojnie i Batalionu Polityczno-Obronnego w województwie elbląskim.

Przemiany przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych otworzyły także szansę swobodnej kwerendy w zagranicznych archiwach, a także dały możliwość publikowania w „Roczniku” artykułów zagranicznych badaczy, co niewątpliwie wpływa na różnorodność prezentowanych na łamach periodyku przyczynków, a przez to na jego wysoki poziom i dużą wartość poznawczą. / Joanna Szkolnicka – sekretarz redakcji „Rocznika Elbląskiego”

 

Aleksandra Buła
Dział Komunikacji Społecznej
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3650989532471