Wtorek, 14.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Co zostanie po Kongresie Kobiet?

20.09.2012, 08:21:38 Rozmiar tekstu: A A A
Co zostanie po Kongresie Kobiet?
Mieszkanki Warmii i Mazur podczas Kongresu Kobiet (fot. nadesłane)

15 września w stolicy zakończył się dwudniowy Kongres Kobiet. Wśród postulatów gremium znalazło się wprowadzenie metody suwakowej przy konstruowaniu list wyborczych oraz kwot dla kobiet w biznesie. Suwak ma już poparcie premiera Donalda Tuska, który zapowiedział, że stosowny projekt zostanie przygotowany. 

Bezzwłoczna ratyfikacja konwencji w sprawie przemocy wobec kobiet, parytet oraz przemienność płci na listach wyborczych, 40 proc. kwoty dla kobiet zasiadających w zarządach i radach nadzorczych spółek publicznych. Do tego również skuteczne programy aktywizacji zawodowej kobiet wobec podniesienia wieku emerytalnego, uznanie pełnego prawa kobiet do decydowania o swoim życiu, czyli liberalizacja aborcji, refundacja in vitro, bezpłatna antykoncepcja i edukacja seksualna w szkołach. To tylko część z ponad dwustu postulatów, jakie opracował dotąd Kongres Kobiet. 
 
Obecny na Kongresie premier Donald Tusk wyraził swoje poparcie dla parytetów w polityce oraz kwot płci w zarządach spółek, czyli ustalonej minimalnej liczbie kobiet lub mężczyzn zasiadających w zarządach. Na temat kwot dla pań w biznesie – zapowiedział premier – będą prowadzone rozmowy. Obiecał jednak przygotowanie projektu ustawy, która pozwoli na wprowadzenie metody suwakowej przy konstruowaniu list wyborczych. – Donald Tusk przyznał, że dotychczasowe kwotowanie nie zdało egzaminu – relacjonuje Jadwiga Król, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach. – Projekt ustawy dotyczący metody suwakowej, czyli naprzemiennego umieszczania na listach wyborczych kobiet i mężczyzn,  mamy już gotowy od roku – zdradziła Jadwiga Król. – Przed nim jednak jeszcze długa droga legislacyjna.
 
Nie tylko o metodzie suwakowej zrobiło się głośno za sprawą IV Kongresu Kobiet. Wspomnieć trzeba jeszcze o kwestii, która została poruszona podczas panelu dyskusyjnego prowadzonego przez elblążanki – potrzebie uzawodowienia opieki nad osobami zależnymi i niepełnosprawnymi. – Dziś kobiety, które poświęcają się opiece nad chorym dzieckiem, nie mają nic, żyją w wielkim ubóstwie. Nie możemy się z tym zgodzić – podkreśla Jadwiga Król, inicjatorka elbląskiego panelu. - Wysokość świadczenia alimentacyjnego nie zmienia się od lat i wynosi zaledwie 153 zł. Opiekunowie osób niepełnosprawnych nie mają urlopów, ani płac. Nie mogą dorabiać i nie mają odprowadzanych składek. Ich ciężka, 24-godzinna praca nie jest w tej chwili doceniana – przekonuje Jadwiga Król. Dlatego Kongres Kobiet chce zwiększenia wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, przyznawania go osobie zależnej, nie opiekunowi, i wreszcie uzawodowienia opieki nad osobami zależnymi i niepełnosprawnymi.  
 
Spotkanie kobiet z całej Polski podczas Kongresu było wyrazem ich solidarności i okazją do głośnego wypowiedzenia codziennych problemów. Z pewnością żadna z osób, która w ostatnich dniach  uczestniczyła w wydarzeniach dziejących się w stolicy, nie spodziewa się natychmiastowych zmian. Czas pokaże ile postulatów tak naprawdę uda się zrealizować i co zostanie po Kongresie Kobiet w przyszłości.  

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Pandora
  Czwartek, 20.09

  Parytety, metoda suwakowa - rozumiem, choć mam swoje zdanie na ten temat...ale nie o tym chciałam Zastanawia mnie cytuje: ..pełne prawo kobiet do decydowania o swoim życiu." To jakieś przegięcie. Zadziwiające ! O co chodzi? Czy w tym kraju kobiety nie mają takiego prawa? Jestem kobietą ,robię co chcę i zawsze tak było. Sama o wszystkim decyduje, bo to jaka jestem i to czego od życia oczekuje zależy tylko ode mnie. Większość pań chyba zgodzi się ze mną. Powyższy postulat pasowałby do kobiet w krajach arabskich... ...chyba coś źle zrozumiałam...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.