Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

TABELE I WYNIKI: SEZON 2023/2024

Piłka Nożna

»   II liga

»   III liga - grupa I

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPORT

Minister Sportu i Turystyki, Joanna Mucha: „Sport powszechny wśród osób niepełnosprawnych bardzo nam kuleje”

19.09.2013, 20:19:32 Rozmiar tekstu: A A A
 Minister Sportu i Turystyki, Joanna Mucha: „Sport powszechny wśród osób niepełnosprawnych bardzo nam kuleje”
fot. Monika Skowrońska
REKLAMA

Od trzech dni w hali Centrum Sportowo-Biznesowego trwają Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn i kobiet. Dziś, 19 września, Polacy walczą o ćwierćfinał z Rosjanami. Tuż przed rozpoczęciem spotkania do CSB przyjechała Minister Sportu  i Turystyki, Joanna Mucha.

Niepełnosprawni sportowcy niejednokrotnie zwracali uwagę na to, jak są traktowani przez instytucje sportowe w naszym kraju. Minister Sportu i Turystyki dostrzega jednak zmianę na lepsze w tych relacjach. - Wydaje mi się, że ta poprawa już nastąpiła i to w znacznym stopniu. Po pierwsze wzrastają środki finansowe na sport osób niepełnosprawnych. Byłam i zawsze będę orędowniczką sportu osób niepełnosprawnych – zapewnia Joanna Mucha. - Po drugie nastąpiły zmiany kadrowe, które są niezwykle istotne, w tych największych organizacjach sportu osób niepełnosprawnych. Po trzecie powołałam przy Ministrze Sportu Radę do spraw sportu osób niepełnosprawnych i to jest bardzo dobrze działające ciało, formułujące bardzo ciekawe oczekiwania i takie, które są dobre do realizacji. Ale co najważniejsze, bo myślę, że to sportowców najbardziej interesuje – zostały  w ubiegłym roku zrównane nagrody i stypendia dla osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. W tej chwili osoby niepełnosprawne mają takie same obowiązki, ale i szanse na zdobycie stypendiów.

Wysokość stypendium nie jest jednak na tyle wysoka, by niepełnosprawny sportowiec mógł z niego wyżyć, ale to nie jest jedyny problem. - Sportowcy niepełnosprawni mają przede wszystkim dużo trudniejszy dostęp do sportu w ogóle. Sport powszechny wśród osób niepełnosprawnych bardzo nam kuleje. Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia – zaznacza Minister Sportu i i Turystyki. - Bez sportu powszechnego, bez tego pierwszego etapu, nie zbudujemy też mocnego sportu wyczynowego przez osoby niepełnosprawne. Zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze dużo do zrobienia, ale tyle, ile można było zrobić przez te ostatnie dwa lata, tyle zostało zrobione.

Nasze miasto już po raz czwarty organizuje Mistrzostwa. Czy Elbląg ma szansę stać się miejscem na stałe kojarzonym ze sportem osób niepełnosprawnych? - Jestem wdzięczna władzom miasta, które odważyły się, bo to jest duże przedsięwzięcie i wcale nie takie proste i wymagające bardzo dużej pracy ze strony władz samorządowych, więc dziękuję i gratuluję, że te zawody się tutaj odbywają – mówi Joanna Mucha. - Jest kilka takich miejsc w Polsce, które są mocne sportem osób niepełnosprawnych i bardzo się cieszę, że Elbląg również do tych miejsc należy, i że również swoją markę w ten sposób buduje. Myślę, że to jest dobra strategia.

Mistrzostwa Europy w siatkówce kobiet i mężczyzn potrwają do 22 września. Za rok czeka nas kolejne wyzwanie – Elbląg będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce siatkowej na siedząco kobiet i mężczyzn, które odbędą się między 10 a 22 czerwca. Czy organizatorzy będą mogli liczyć na wsparcie finansowe Ministerstwa? - To jest dużej rangi impreza – mówi Joanna Mucha. - Mistrzostwa Świata zwykle są dofinansowywane przez Ministerstwo. Ja bardzo dobrze współpracuję i bardzo sobie cenię współpracę z panem Łukaszem Szeligą (prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” - przyp. red.) Jesteśmy w stałym kontakcie, więc z całą pewnością będę starała się pomóc.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%22.2 %77.8
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ elblążanin
  Czwartek, 19.09

  spytajcie się jej najpierw czy zna przepisy gry w siatkówkę na siedząco, bo biedula znowu będzie oglądala i nie wiedziała (jak to było w piłce noznej) dlaczego sadzia gwizdał na "spalonym" ;P Ps. spytajcie też czy w stosunku do niepełnosprawnych ma takie samo zdanie jak do osób po 65 roku życia, tzn. ze nie opłaca sie ich leczyć (jej slowa)???

 2. 2
  +5
  ~ NIE dla olsztyna
  Czwartek, 19.09

  DLACZEGO budowane są nowe obiekty sportowe na mazurach gdzie nie ma wyników sportowych ???

 3. 3
  +1
  ~ krzys348922
  Czwartek, 19.09

  ale złote myśli. Lemingi się cieszą:)

 4. 4
  0
  ~ 12345
  Czwartek, 19.09

  Mistrzostwa Europy były dwa razy.

 5. 5
  +11
  ~ szokowan
  Czwartek, 19.09

  sport niepełnosprawnych kuleje, tak powiedziała bardzo wrażaliwa na los niepełnosprawnych pani minister, bardzo wrażliwa, gdyby nie była tak bardzo wrażliwa powiedziałaby, że sport niepełosprawnych siatkarzy "siedzi na d...e", przepraszam wszystkie osoby niepełnosprawne za ten wpis, ale chcę pokazać prymitywizm tych niby dbających o nich ministrów muchów, w normalnym kraju za taką wypowiedz ta pani dostałaby kopa w d......, obraża nią niepełnosprawnych i pokazuje prymitywizm swojego języka

 6. 6
  +16
  ~ żenująca ministro
  Czwartek, 19.09

  o czym ty kobieto mówisz? 130 tys miasto na twojej zielonej wyspie nie ma normalnego basenu kąpielowego, a ty wydajesz 5 milionów na dymany koncert Madony? o czym ta gadanina ? szkoły bez sal gimnastycznych albo z klitkami zbudowany jeszcze prze adolfa albo gomułkę a ta mundra przyjeżdza i oznajmia mundorści, kobieto s ***......... i nie wrcaj tu więcej, nie denerwuj ludzi

 7. 7
  +6
  ~ leniwce z PO
  Piątek, 20.09

  W Polsce to w ogóle niepełnosprawne mają wuj nie wsparcie,ale kto by o tym wspominał,??

 8. 8
  --7
  ~ plus
  Piątek, 20.09

  Bardzo dobrze ,że Pani Minister Poseł,Prezydent i radni uczestniczyli w tak ważnej imprezie- gratulacje dla organizatorów.Zamiast się cieszyć szukacie dziury w całym

 9. 9
  +13
  ~ sd
  Piątek, 20.09

  A ta franca po co tu przyjechała? Tu nie ma milionów na bilety.

 10. 10
  +8
  ~ PO prostu MUCHA nie siada:)-Alojzy
  Piątek, 20.09

  A co ta babeczka- pani Ministra mże Powiedzieć o niepełnosprawności?:) No sama jest lekko stuknięta. Pani Ministra, to czemu nie ma w żadnej tv transmisji tych meczy skoro to tak ważne, jak pani twierdzi, mistrzostwa?Bo niepełnosprawnośc jest be, pani ministra...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98425316810608