Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Pochodzą z Elbląga, teraz współtworzą nowy rząd

28.11.2023, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pochodzą z Elbląga, teraz współtworzą nowy rząd
REKLAMA

Prezydent RP Andrzej Duda powołał wczoraj (28.11.) członków nowej Rady Ministrów. W rządzie premiera Mateusza Morawieckiego znalazły się dwie osoby pochodzące z Elbląga. Są nimi Dominika Chorosińska (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego) i Krzysztof Szczucki (Minister Edukacji i Nauki).
 

 


Wczoraj Ministrowie odebrali akty nominacji i objęli swoje funkcje. Wśród 18 Ministrów są osoby pochodzące z naszego miasta. Dominika Chorosińska (niegdyś Figurska) urodziła się 28 grudnia 1978 r. w Elblągu. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu. W 2001 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Jako aktorka filmowa debiutowała w 1999, Wystąpiła w licznych produkcjach telewizyjnych i teatralnych.

 

 


W wyborach samorządowych w 2018 r. wystartowała z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, uzyskując mandat radnej VI kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskała mandat posłanki na Sejm IX kadencji w okręgu podwarszawskim. W 2023 r., w tym samym okręgu, otrzymała mandat na kolejną kadencję

 

 

Skład Rady Ministrów: Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki, Minister Aktywów Państwowych – Marzena Małek, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Klimatu i Środowiska  – Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Dominika Chorosińska, Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Dorota Bojemska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Anna Gembicka, Minister Rozwoju i Technologii – Marlena Maląg, Minister Sportu i Turystyki – Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Zdrowia – Ewa Krajewska, Minister Edukacji i Nauki – Krzysztof Szczucki, Minister Finansów – Andrzej Kosztowniak, Minister Infrastruktury – Alvin Gajadhur, Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Paweł Szefernaker, Minister Spraw Zagranicznych – Szymon Szynkowski vel Sęk, Minister Sprawiedliwości – Marcin Warchoł, Minister - członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Izabela Antos, Minister - członek Rady Ministrów – Jacek Ozdoba.
 

 


Krzysztof Łukasz Szczucki urodził się 18 października 1986 r. w Elblągu. On również jest absolwentem I LO. W 2010 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2014 r. doktoryzował się pod kierunkiem Michała Królikowskiego.

 Pracował m.in. jako ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych, główny specjalista w Biurze Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP w czasie kadencji Andrzeja Dudy, zastępca dyrektora departamentu prawnego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, prezes Rządowego Centrum Legislacji.

 W październikowych wyborach parlamentarnych był liderem listy wyborczej PiS w okręgu toruńskim. Uzyskał mandat poselski i w związku z tym został odwołany z funkcji prezesa RCL.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +33
  ~ arko12
  Wtorek, 28.11

  Z niej taki polityk jak aktorka .Ani to ani to ,a do tego prostak i prostackie zachowania

 2. 2
  +28
  ~ TURban
  Wtorek, 28.11

  powodu do dumy NIE MA !

 3. 3
  +26
  ~ Fachowcy?
  Wtorek, 28.11

  Pani Dominika jeszcze niedawno nie potrafiła odpowiedzieć w wywiadzie ilu posłów liczy sejm i ilu senatorów jest w senacie. Trochę kompromitacja, bo to wiedza z WOS-u na poziomie szkoły podstawowej. Choć sama ma 6 dzieci, najwidoczniej dzieciom w lekcjach nie pomagała. Natomiast Pan Krzysztof - nominowany na ministra edukacji tez raczej nie ma się czym chwalić, a już z pewnością znajomością z założycielem fundacji "Dumni z Elbląga" - tej od "willa +" Czarnka. Tak szczerze to mi wstyd, że reprezentują w rządzie mój Elbląg. Ale cóż, jaki rząd , tacy fachowcy.

 4. 4
  --24
  ~ no tak
  Wtorek, 28.11

  A pani Kidawa-Błońska będzie marszałkiem Senatu, pamiętacie jej wypowiedzi jak startowała na Prezydenta Polski? Więc proszę nie robić przytyków pani Chorosińskiej.

 5. 5
  +13
  ~ Grażyna ur. w Malborku
  Wtorek, 28.11

  Czy fury już zakupione na te dwa tygodnie?

 6. 6
  +18
  ~ Anna L.
  Wtorek, 28.11

  Wszystkie parlamentarzystki i wszyscy parlamentarzyści poszli rządzić przede wszystkim dla własnych korzyści. Nie ma wyjątków.

 7. 7
  --29
  ~ Elblążanie dumni z PIS
  Wtorek, 28.11

  Brawo! Z tego powodu targowica z KO ryczy,ujada. wlasciciel konkurencji(ten ktory przkazaywal dane komentatorow w celu zaspokojenia ciekawosci pryncypała) juz sie wije z wscieklosci. Słychac skowyt i wycie??? Zanakomicie!!!

 8. 8
  +14
  ~ pośmiewisko`47
  Wtorek, 28.11

  Może dzwonnik z Notre Dame? Huliganka umoczona moralnie w kk. Wiedza głęboka i kultura wzorcowa, np. w sejmie. Przyjęta na członka.

 9. 9
  +13
  ~ Lala
  Wtorek, 28.11

  I śmiesznie i strasznie

 10. 10
  +19
  ~ Ploterek
  Wtorek, 28.11

  Trochę wstyd o tym pisać i się do tego przyznawać. Ona ambasadorka Dni Młodzieży, naucza o wierności, a sama zdradziła męża i zaszła w ciąże z kochankiem, zasłynęła rolą w jednym serialu, tasiemcu. On powiązany z Willa+ pośrednio. No super...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0045399665833