Środa, 29.03.2023, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

„Czemu pracownikom UM każe się składać oświadczenia pod groźbą sankcji i straszy się rozwiązaniem umowy?”

02.01.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Czemu pracownikom UM każe się składać oświadczenia pod groźbą sankcji i straszy się rozwiązaniem umowy?”

- Proszę o zainteresowanie się Zarządzeniem nr 540/2022 w sprawie działań antykorupcyjnych w Urzędzie Miasta Elbląg. Czemu teraz jest ono wprowadzane, w dobie przygotowań do referendum? Czy dzieją się tam jakieś sprawy związane z antykorupcją? - pyta nasz czytelnik.


Elblążanin podkreślił, że urzędnicy są zobligowani do składania oświadczeń.

Czemu pracownikom każe się składać oświadczenia z włączeniem do akt osobowych pod groźbą sankcji par. 2 i straszy się rozwiązaniem umowy?

- podpytuje.Załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 540/2022 Prezydenta Elbląga z dnia 1 grudnia 2022 r. to Oświadczenie pracownika o zapoznani się z Polityką Antykorupcyjną, wymaganiami Systemu Antykorupcyjnego Urzędu Miejskiego w Elblągu. Wśród punktów jest  zobowiązanie do przestrzegania zasad, ale nie tylko.


Punkt 4 stwierdza: „Oświadczam, że nie wiem o żadnych prezentach, płatnościach, ofertach, obietnicach, umowach, zabronionych przez Politykę Antykorupcyjną i System Antykorupcyjny oraz niezgodnych z Polityką wręczania i przyjmowania upominków, gościnności, nie wiem o żadnym naruszeniu wymagań dotyczącym operacji finansowanych, prowadzenia rejestrów, kontroli finansowej, majątku Urzędu, o defraudacjach, a jeśli będę w posiadaniu takich informacji niezwłocznie o nich poinformuję bezpośredniego przełożonego”.


Natomiast w punkcie 5 opisano co jeśli nie będzie przestrzegało się „standardów”. „Oświadczam, że w przypadku naruszenia standardów, zasad, procedur określonych w ww. zapisach i wyszczególnionych dokumentach, z którymi zostałem/łam zapoznany/a mogę ponieść konsekwencje dyscyplinarne, włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę i ponieść ewentualne sankcje prawne wynikające z zapisów Kodeksu Karnego”.

 

Czy tam się coś dzieje czy na tyle nie ufa się ludziom, by kazać im podpisywać oświadczenia? Przecież korupcje zgłasza się do odpowiednich służb. Każdy to wie

– stwierdził nasz czytelnik.Zwróciliśmy się do biura prasowego Urzędu Miejskiego z zapytaniem na jakiej podstawie prawnej wprowadzono Zarządzenie nr 540/2022 Prezydenta Elbląga z dnia 1 grudnia 2022 r. załącznik 2. Gdy otrzymamy odpowiedź wrócimy do tematu. 

Poniżej przedstawiamy całą treść załącznika 2:


"Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 540/2022
Prezydenta Miasta Elbląg
z dnia 1 grudnia 2022 r.
 
 
Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z Polityką Antykorupcyjną, wymaganiami Systemu Antykorupcyjnego Urzędu Miejskiego w Elblągu
1. Oświadczam, że zostałam/em  zapoznana/ny  z wymaganiami Systemu Antykorupcyjnego, który jest wdrożony w Urzędzie i znana jest mi treść oraz wymagania:
•  Polityki Antykorupcyjnej,
•  Systemu Antykorupcyjnego.
2. Zobowiązuję się do przestrzegania zasad i wymagań, o których mowa ww. dokumentach.
3. Zrozumiałam/em, że w  Urzędzie zakazuje się wszelkich form korupcji we wszystkich transakcjach bez względu na podmiot,  którego to dotyczy.
4. Oświadczam, że nie wiem o żadnych prezentach, płatnościach, ofertach, obietnicach, umowach zabronionych przez Politykę Antykorupcyjną i System Antykorupcyjny oraz niezgodnych z Polityką wręczania i przyjmowania upominków, gościnności, nie wiem o żadnym naruszeniu wymagań dotyczącym operacji finansowych, prowadzenia rejestrów, kontroli finansowej, majątku Urzędu, o defraudacjach, a  jeśli będę w posiadaniu takich informacji niezwłocznie o nich poinformuję bezpośredniego przełożonego.
5. Oświadczam, że w przypadku naruszenia standardów, zasad, procedur określonych w ww. zapisach i wyszczególnionych dokumentach, z którymi zostałam/em zapoznana/ny mogę ponieść konsekwencje dyscyplinarne, włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę i ponieść ewentualne sankcje prawne wynikające z zapisów Kodeksu Karnego.
 
        ...........................................................................
                           data i  czytelny podpis pracownika"
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --18
  ~ Ploterek
  Poniedziałek, 02.01

  Nie rozumiem w czym problem i co tu roztrząsać? Przecież to zarządzenie w żaden sposób nie szkodzi pracownikowi, który nie przyjmuje korzyści majątkowych, a jeśli o takich sytuacjach wie, to zgłasza to w odpowiednim trybie do odpowiedniej instytucji. Nic w tym nadzwyczajnego i nie szukałabym tu związku z rzekomym zbieraniem podpisów do referendum.

 2. 2
  +21
  ~ Czas pogonic dziada na motorku
  Poniedziałek, 02.01

  O kolejny strzał w kolano temu gnusnemu gburieu na urzędzie. Pora dziada odwołać ten cymbał ja tak nas.....ne w bani, że wciąż myśli że jest PRL 8 władza m zawsze racje

 3. 3
  --8
  ~ Stefek
  Poniedziałek, 02.01

  No faktycznie ale afera to mają brać korzyści według was? Jak ktoś ma czyste sumienie to podpisze oświadczenia, bo nic w nim nie ma. To chyba oczywiste że urzędnik powinien być czysty. Ale jak zwykle szukanie dziury w całym

 4. 4
  --9
  ~ Afera
  Poniedziałek, 02.01

  A gdzie jest niby o straszeniu i rozwiązaniu umowy? Czytać ze zrozumieniem chyba nie umiecie. Sankcje są gdy złamie się zasady. To chyba normalne że jak ktoś weźmie łapówkę to wylatuje z roboty

 5. 5
  +14
  ~ Glupoty z nudów
  Poniedziałek, 02.01

  Antykorupcja w postaci czekolady z orzechami -:) im mniej znaczacy urząd tym więcej smiesznych zarządzeń! Kto to wymysla ?

 6. 6
  +10
  ~ Arc
  Poniedziałek, 02.01

  Nie zdziwiłbym się może takim zarządzeniom na początku sprawowania władzy ale jeśli takie coś wychodzi po tylu latach, w czasie widma referendum i utraty władzy, to może nasuwać oczywiste przypuszczenia, że jest to zastraszanie tych, którzy wcześniej moczyli rączki ramie w ramię z tą władzą ale teraz zechcięli się od niej odsunąć - więc dali zarządzenie takim, mówiąc innymi słowami albo pozostaniecie z nami i morda w kubeł albo pociągniemy was razem ze sobą na dno...

 7. 7
  +7
  ~ Black
  Poniedziałek, 02.01

  Pomnik Romana Szuchewycza, dowódcy ludobójczej UPA stanie w Tarnopolu, partnerskim mieście Elbląga http://kresywekrwi.blogspot.com/2023/01/pomnik-romana-szuchewycza-dowodcy.html?m=0 W Tarnopolu, partnerskim mieście Elbląga uczczono 114 rodznicę urodzin Stepana Bandery http://kresywekrwi.blogspot.com/2023/01/w-tarnopolu-partnerskim-miescie-elblaga.html?m=0

 8. 8
  +3
  ~ Kek
  Poniedziałek, 02.01

  Wy to nazywacie aferą? Przecież to normalne przepisy które mają zapobiec korupcji w różnej postaci. Widać ktoś kto do was napisał nieźle musiał się łapówkami obłowić i teraz mu nielegalne źródełko wyschnie. Info Elblag na kazdym kroku staracie się tak atakować Wróbla, jak TVP atakuje Tuska, wstyd.

 9. 9
  +13
  ~ majstersztyk Don Stanislao
  Poniedziałek, 02.01

  Zwalczanie korupcji to dobry kierunek. Podtykanie urzędnikowi pod nos kwitu, że nie wie nic o korupcji w UM to już jest zabezpieczanie się przed ujawnieniem przekrętów na wyższych szczeblach. nie udało się z zarządzeniem lojalności więc jest taki gniot. Czy oświatowe słupy teraz widzicie w jakie szambo wciągnął was czerepak? W tej sytuacji każdy kto nie podpisze tego kwitu (a kwit podpisany czyni pracownika współwinnym gdyby chciał ujawnić korupcję sprzed daty podpisania kwitu) wyleci z roboty ale będzie czysty moralnie. To jota w jotę oświatowe słupy i wpłatomaty - nie wykonasz polecenia bycia słupem, to wylatujesz bo mam haka. Quźwa, tak jawnego systemu mafijnego wprowadzanego oficjalnie nie spotkałem od 1945. Skąd pochodzi rodzina Wróblewskiego i jakie on ma wykształcenie?

 10. 10
  +6
  ~ adolf bohaterem???!!!
  Poniedziałek, 02.01

  Czy przekazywanie miejskiej kasy formacjom upa na gloryfikację ludobójców jest wśród czynów ujętych w tym załączniku? W Terespolu, ukochanym mieście Wróblewskiego i "pana szuchewycza", upa nazywa stadion im. szuchewycza - zbrodniarza, ludobójcy. Jemu, za elbląską pomoc stawiane są w Terespolu pomniki. Parlament ukry zdominowany przez upa uchwalił w czasie rosyjskich nalotów że bandera jest wybitnym symbolem pozytywnym dla świata. Mają widać mało zmartwień z powodu wojny skoro największym dobrem jest gloryfikacja ludobójców. Tak dziękują Polakom za pomoc. Nie mieli czasu by przeprosić za ludobójstwo polaków na Wołyniu i pozwolić na ekshumację i pochówek ofiar gloryfikowanych zbrodniarzy. To jakby Rudolf Hoes był w Niemczech patronem sportowych i myśliwskich obozów kondycyjnych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1609091758728