Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elblążanie zgłaszają się do posłanki w temacie węgla. „Czy jesteśmy zabezpieczeni na sezon grzewczy 2022/2023?”

08.06.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie zgłaszają się do posłanki w temacie węgla. „Czy jesteśmy zabezpieczeni na sezon grzewczy 2022/2023?”
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji, Adrian Sajko)
REKLAMA

Elblążanie zgłosili się do posłanki Lewicy Moniki Falej. - Mieszkańcy Elbląga i regionu inspirują parlamentarzystów do zwrócenia uwagi rządzących na temat bardzo ważny dla nich, ale także dla mieszkańców Polski. Jego skutki mogą znacząco zaistnieć w sezonie grzewczym 2022/23. Skutki te to możliwy brak węgla dla gospodarstw domowych lub jego niedostępność z powodów cenowych - podkreśliła.
 

- Polska wyprzedziła pozostałe kraje UE w wprowadzaniu zakazu importu węgla z Rosji. Bez wspólnego ich stanowiska oraz przy wielu wątpliwościach prawnych. Oczywistym jest konieczność całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich surowców. Jednak w ferworze rzeczy słusznych zapomniano o tym, że jedna trzecia Polaków ogrzewa swoje domy i mieszkania właśnie węglem. To nie jest sytuacja Łeby i kilkunastu gmin, o których zapomniano „gazowo”, ale skutki można było wyeliminować w ciągu kilku dni – opowiada Monika Falej. - Czy rzeczywiście jednak jesteśmy zabezpieczeni na sezon grzewczy 2022/23 w węgiel i produkty węglowe do pieców i domowych instalacji grzewczych? Czy obawy mieszkańców Elbląga i okolic nie są uzasadnionymi?
 
Posłanka przypomina, że w 2021 r. z Rosji do Polski zaimportowano około 8,3-10 mln ton węgla energetycznego i to przede wszystkim przez podmioty prywatne. - Węgiel z Rosji wykorzystywany był, a może i jest, do zaspokojenia potrzeb gospodarstw domowych, prywatnych przedsiębiorstw, np. zakładów przetwórczych, producentów warzyw itd. oraz małych ciepłowni – zaznaczyła Monika Falej. - W roku 2018 było to ok. 14 mln ton. Tak jak stwierdziłam - 60 % importu spalają gospodarstwa indywidualne, 40% małe ciepłownie i inne podmioty. Minister Anna Moskwa twierdzi, że przy 50 mln ton polskiego wydobycia szybko odejdziemy od importu.
 
Monika Falej postanowiła w tym temacie zwrócić się do Premiera. - Ministerialne zapowiedzi związane ze zmianami w polityce energetycznej do roku 2040 powinny być uzupełnione o realia dnia dzisiejszego – podkreśliła. - Strategia jest ważną, brakuje - jak często - analizy dnia codziennego, szczególnie w kontekście, jak decyzje wpływają na życie obywateli.
 

Zdaniem ekspertów deficyt węgla na rynku będzie mocno odczuwalny. W końcówce zeszłego roku dla wyważenia podaży i popytu zabrakło 2 mln ton. Efekty: przy wysoce nieelastycznej krzywej podaży, detaliczne ceny węgla wzrosły drastycznie. W tym roku zabraknie 11 mln ton, z czego 5 mln to brak w samym tylko sektorze komunalno – bytowym. Lokalne ciepłownie mogą zostać bez miałów, a dla odbiorców indywidualnych na pewno zabraknie węgla opałowego i produktów. Zapowiadany wzrost produkcji krajowej ma swoje ograniczenia, związane chociażby z koniecznością poprawy warunków bhp, co wykazały tragiczne wydarzenia w kopalniach „Pniówek” i „Zofiówka”

- zauważa Monika Falej.


Co więcej posłanka zauważa, że problemem może stać się także cena węgla. - Węgla może zabraknąć, ale  może też być niedostępny cenowo – dodała. - Tylko w pierwszym kwartale 2022, od stycznia do kwietnia, węgiel podrożał o 26%, ceny peletu o 19%, a drewna kawałkowego o 24%. Łącznie od stycznia 2021 średnie ceny węgla wzrosły o 101%.  W ostatnim tygodniu marca 2022 średnia cena węgla typu orzech kl. 1 to 1771 zł, natomiast średnia cena ekogroszku to 1980 zł. Maksymalne odnotowane ceny węgla to nawet 2500 zł za tonę.
 

Co kilka tygodni cena rośnie o ok. 200 zł. Oczywistym jest, że sprowadzany węgiel będzie znacznie droższy niż węgiel z Rosji ze względu na wspomniane koszty frachtu. Prognozuje się więc, że w sezonie grzewczym cena węgla przekroczy 3 000 złotych. Pogłębia się natomiast sytuacja ubóstwa energetycznego - wydawanie powyżej 10 % swoich dochodów na ogrzewanie. Odsetek gospodarstw domowych będących w tej sytuacji wzrósł do 31 %. Znaczna część tych gospodarstw, zamiast węgla, spalać będzie różnego rodzaju odpady, „produkując” najbardziej rakotwórczy węglowodór aromatyczny- benzo(a)apiren. Zniweczy się wieloletnie wysiłki na rzecz poprawy stanu powietrza – wyjaśnia Monika Falej.


Jak podkreśliła Monika Falej, Rząd  w trybie prawie natychmiastowym wprowadza embargo na przywóz węgla z Rosji. - Stawia to w bardzo trudnej sytuacji rzesze mieszkańców naszego kraju – zauważa. - Stąd obowiązek państwa do troski i pomocy dla nich w i tak już niełatwej sytuacji funkcjonowania życiowo-bytowego (inflacja i drożyzna).

Posłanka zwróciła się do Premiera z pytaniami tj.: Jakie analizy dotyczące sytuacji gospodarstw domowych wykorzystujących produkty węglowe towarzyszyły decyzji strategicznej związanej z wprowadzeniem embarga na węgiel z Rosji? Jak zamierza się uzupełnić lukę węglową w 2022 roku (11 mln ton) wynikającą z embarga? Jakie ilości węgla zostaną sprowadzone w ramach importu i skąd? O ile planuje się zwiększenie produkcji krajowej? Jakie są prognozy kosztowe sprowadzanego węgla i dodatkowo wydobywanego w polskich kopalniach w stosunku do węgla rosyjskiego?

Posłanka poprosiła także o pozytywne ustosunkowanie się do propozycji Stowarzyszenia Federacji Autoryzowanych Sprzedawców PGG, szczególnie w odniesieniu do obniżenia do zera stawki VAT na węgiel co najmniej do końca roku (przy cenie węgla na poziomie 2500 zł brutto, VAT to niemal 500 zł.) i przekierowania szerszego strumienia wysokojakościowych, tańszych krajowych węgli opałowych do sektora komunalno - bytowego poprzez sieci dealerskie. Gorszy jakościowo węgiel importowany mógłby trafić do energetyki, która jest dużo lepiej przygotowana do ich spalania.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ Arek123@
  Środa, 08.06

  A co ta pani zrobi,nie może krakac inaczej jak reszta w sejmie ,bo ja się pozbędą.Ludzie zrozumcie że posłowie biorą pożyczki w stałym oprocentowaniu 1-2% i to przy zarobkach 9k 15.000 więc co ona będzie wychylać się za innych?!!. Udawaniem nazywa się że przyjmuje bo chce być wybrana ale nie że coś zrobi bo tam nie pozwolą

 2. 2
  --6
  ~ Mariusz Lewandowski
  Środa, 08.06

  No to niech Pani Posłanka w duchu " równości pci " pojedzie do Katowic i z oskardem w ręku zaatakuje ścianę wydobywczą. Obawiam się tylko że przy pracowitości lwicy będzie przez miesiąc ryczeć przed kopalnią a potem wróci do Olsztyna poklepać się po ramieniu z politycznymi nierobami. I może dzięki temu powrotowi w Elblągu poprawi się jakość powietrza....

 3. 3
  +2
  ~ Kryspin
  Środa, 08.06

  Ale się nagadała. Na pewno ulżyła tym którzy się do nie zwracali "w temacie węgla".

 4. 4
  +3
  ~ mis
  Środa, 08.06

  te sankcje przeciwko ruskim jeszcze wszystkim wyjda bokiem ale rzad ma to w ............czterech literach zobaczycie ile bedzie kosztowalo ogrzewanie zawsze mozna liczyc na lagodna zime a zachod prowadzi interesy z ruskimi i ma gdzies te sankcje a palacy jak zawsze musza byc pierwsi

 5. 5
  +4
  ~ Zmiany
  Środa, 08.06

  Ja tez się zglaszam by pisuarów pogonic, lesnych dziadkow oraz starszawe kobity !

 6. 6
  +12
  ~ Węgielek
  Środa, 08.06

  Węgla mielismy na 200 lat, jak szybko ten czas zleciał-:)

 7. 7
  +8
  ~ Jan
  Środa, 08.06

  Pani Posel dziękuję za rozmowę

 8. 8
  +6
  ~ do Kryspina
  Czwartek, 09.06

  a może wskażesz tych posłów "elbląskich", którzy zasługują swoja aktywnością na twoje uznanie?

 9. 9
  +8
  ~ Znowu?
  Czwartek, 09.06

  Wazelina, czy przepustka się nie skończyła?

 10. 10
  0
  ~ kij
  Czwartek, 09.06

  A co pani posłanka otwiera własną ... kopalnię?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9132661819458